שתף קטע נבחר

מחבל 'חג המולד' במשפטו בדטרויט: 'בן-לאדן חי'

המחבל שניסה להצית מטען חבלה בחג המולד של שנת 2009, רגע לפני נחיתת מטוס נוסעים בדטרויט, שם את רגליו על השולחן בבית המשפט וגם סירב לקום על רגליו

עומר פארוק עבד אל-מוטלב, המחבל שכמעט פוצץ מטוס של "נורת'ווסט איירליינס" בדטרויט בדצמבר 2009, אמר הלילה (יום ה') במשפטו בארצות-הברית "אוסמה חי". הוא גם הניח את רגליו על השולחן, במהלך דיון בבחירות צוות המושבעים במשפטו. כך דיווחו כלי תקשורת בארצות-הברית.

 

עוד ידיעות בעולם:

ארה"ב: לא שמו משולש זוהר על הכרכרות - ונכלאו

למרות המשבר, אובמה מוביל על יריביו ב-6%

תלונה נגד נסיך סעודי: אנס דוגמנית באיביזה

 

אל-מוטלב (24), צעיר ניגרי שהתגורר בדירת פאר בלונדון ולמד הנדסת מכונות, ניסה לפוצץ מטען חבלה לקראת נחיתת המטוס שהיה בדרכו מהולנד לדטרויט. המטען לא התפוצץ, אך גרם להתלקחות במטוס. המחבל עצמו נפגע וכתוצאה מהתלקחות חומר הנפץ הוא נכווה.

 

בכלי התקשורת בדטרויט נכתב כי התנהגותו של אל-מוטלב בבית המשפט, כולל סירובו לקום כשהשופט נכנס לאולם, מהווים פתיחה בלתי שיגרתית למשפט שמעורר עניין. 

 

במהלך הדיון הראשון הופנו שאלות למועמדים להיות מושבעים במשפט. השופטת ננסי אדמונס דחתה את בקשת ההגנה להעביר את המשפט למקום אחר, שלא בדטרויט, ולשחרר את הנאשם. הוא אמר כי המחבל צריך להישפט על-ידי חוקי הקוראן ולא על-ידי החוק האמריקני.

 

השופטת גם הזהירה את אל-מוטלב, שלמעשה מייצג את עצמו לאחר שבשנה שעבר פיטר את עורך דינו, בשל התנהגותו. הוא מואשם כי החביא את מטען החבלה בתחתוניו וניסה לפוצץ את המטוס בחג המולד של שנת 2009. "אם אתה רוצה לפנות למושבעים או לפנות לבית המשפט, עליך לעמוד", אמר השופטת. "האם זה מובן?"

 

במהלך החלק הראשון של הדיון לבש המחבל בגדי אסיר. הוא התלונן בפני השופטת כי המועמדים להיות מושבעים רואים אותו במדים כאלה ולכן הדבר ישפיע על עמדתם. הוא סירב להצעה ללבוש חליפה, אך מאוחר יותר הוא לבש חולצה לבנה ארוכה.

 

לאחר ניסיון הפיגוע סיפרו גורמי מודיעין כי אל-מוטלב הפליל את עצמו עוד

 בדרך לבית החולים במישיגן, וסיפר על ניסיונו לרסק את המטוס. לרופא שפגש בבית החולים הוא סיפר כי ניסה לפוצץ את המטען, אך כשל - ואש התפשטה באזור חלציו ורגליו. בחדר מלא בסוכני FBI ומכס הוא דיבר על האימונים שעבר בתימן ועל ההנחיות שיקבל מאנשי אל-קאעידה במדינה. הראיון הראשון שערך ה-FBI עם החשוד נמשך 50 דקות, ועוד לפני כן החליטו הסוכנים שלא יעדכנו אותו בזכותו לשתוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עומר פארוק עבד אל-מוטלב
צילום: רויטרס
מומלצים