שתף קטע נבחר

כמה טוב שיש חרדים לשנוא

הצגת הציבור החרדי כמי שחי על חשבון החילונים, היא שקר נורא. אנחנו עובדים לא פחות, ומקבלים הרבה פחות. חפשו לכם קורבן אחר ועזבו אותנו בשקט. תגובה לפרופ' יזהר אופלטקה

פרופ' יזהר אופלטקה, שפרסם טור ב-ynet על מחאת האוהלים והחרדים, הוא אדם לא אמיץ. הוא השאיר אותנו במתח. "התחזקות החרדיוּת היא האיום האמיתי על בניה ובנותיה התורמים של הארץ", כתב, אבל על הדרכים למיגור האיום לא פירט. האם ההתחזקות הזו תיבלם באמצעות הגבלת ילודה? הכנסת החרדים ל"תחום מושב"? הפסקת תקצוב כוללת לחינוך החרדי? סגירת הישיבות והכוללים? אולי גירוש? התחושה המתקבלת היא כי אמצעים אלו כבר אינם פסולים בתכלית.

 

כחרדי וקורא אובססיבי של כל מאמר העוסק בגנות החרדים, אני חושב שהפרופסור הנכבד ידע היטב לאן הוא מכוון. האופציה של אקדמאי אלמוני לקבל יותר מ-2,000 תגובות ב-ynet היא להעלות את החרדים על המוקד, ובצורה הקיצונית ביותר. החברים באקדמיה בוודאי יטפחו על השכם. החרדים הם השנוא הלאומי.

 

 

השאלה היא, האם פרופ' אופלטקה הצליח להביט ולהתבונן במשמעות האמיתית של דבריו, מעבר לכותרת מושכת האש. אני מביט בחלחלה ובפחד על המתרחש. קורה פה משהו בלתי נתפש: השנאה והתיעוב לחרדים הגיעו למימדים דמיוניים. כל סטריאוטיפ נקלט. כל נתון חלקי ולא בדוק הופך לכותרת. כל הוגה דעות בגרוש שקם על צד שמאל והחליט להוציא את מררתו על הציבור החרדי - הופך לגיבור על. אופלטקה הצטרף לחגיגה, וזרק עוד מיכל נפט לתוך האש.

 

כל סטריאוטיפ נקלט. חרדים בירושלים  (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
כל סטריאוטיפ נקלט. חרדים בירושלים (צילום: נועם מושקוביץ)

 

המשפחה שלי לדוגמה

על המניעים לשנאה הזו שמקורם בצדדים אפלים בנפש אדם, כבר נשפכו דליים של דיו, אז אגש ישר לעובדות: הצגת הציבור החרדי כמי שחי על חשבון החילונים, היא שקר נורא ואיום. הציבור החרדי עובד לא פחות מאשר הציבור החילוני. ההבדל, אם יש כזה, הוא בשכר: החרדי מרוויח פחות על אותה עבודה. במקום לנסות להוכיח את האמת בטבלאות ובנתונים, אציג את משפחתי - דוגמה קלאסית למשפחה החרדית הממוצעת.

  • אבי עובד במשך 40 שנה כשכיר למחייתו, כ-14 שעות ביממה בממוצע. משלם מס הכנסה (והמון).
  • אח בכור, אברך כולל. אשתו עובדת במשרה מלאה.
  • אני, בן 27, עובד מזה עשור, כיום שכיר בחצי משרה ועצמאי. אשתי עובדת בשני מקומות עבודה בחצי משרה. אנו מעבירים יחד למס הכנסה מדי חודש אלפי שקלים.
  • אח קטן ממני. עובד למחייתו בעסק עצמאי שפתח. אשתו עובדת. שניהם משלמים מס הכנסה.
  • אחות נשואה עובדת. בעלה חצי יום בכולל וחצי יום בעבודה. שניהם משלמים מס הכנסה.
  • אחות נשואה נוספת - היא ובעלה עובדים בחינוך מיוחד במשרה מלאה. שניהם משלמים מס הכנסה.

 

זה לא סיפורה של משפחה חריגה אחת, זה מדגם המייצג את הציבור החרדי. בשיא המחאה החברתית, קראתי מדי יום את הסיפור התורן של המשפחה העשוקה. היו שם משפחות שמרוויחות 17 אלף בחודש, שהלינו על כך שאין בידן לצאת לחו"ל ולאכול 4 פעמים בחודש במסעדה כפי שהתרגלו. לא ידעתי אם לצחוק או לבכות. הציבור החרדי שסומן מראש כעושק, אותו ציבור שלדברי פרופ' אופלטקה נהנה מתקציבי מדינה אדירים, פשוט לא מכיר את המושגים האלו.

 

הישראלים החדשים או "האנטישמים החדשים"? הפגנת ה-400 אלף בכיכר המדינה  (צילום: באדיבות היחידה האווירית, משטרת ישראל) (צילום: באדיבות היחידה האווירית, משטרת ישראל)
הישראלים החדשים או "האנטישמים החדשים"? הפגנת ה-400 אלף בכיכר המדינה (צילום: באדיבות היחידה האווירית, משטרת ישראל)

 

אנחנו משקיעים בחינוך ומקבלים פחות

ההבדל היחיד בין המגזרים הוא שהחרדים שמים את חינוך הילדים וגידולם בראש מעייניהם, ולשם כך 8,000 שקל בחודש מספיקים בדוחק, ואילו המפגינים החילונים (בלי להכליל) הם נהנתנים ששמים את התאווה האישית בראש סדר העדיפויות, וכש-17,000 שקל בחודש לא מספיקים, הם יוצאים להפגין כדי לבקש עוד. ובקיצור, הקביעה ש"החרדים נהנים מכספם של אנשי צדק חברתי או של הוריהם" היא קשקוש.

 

אז מה באמת הקשר לחרדים? פרופ' אופלטקה מסביר בעצמו: "אין מהפכה שהצליחה ללא הגדרתו של המקפח". ייתכן שזו הממשלה שמסיטה את האש לעבר החרדים, או התקשורת. ייתכן שאין בכלל קיפוח ועל כן אין מקפח. אם כבר מקופחים, הציבור החרדי תופס את המקום הראשון. כמומחה לחינוך אמור פרופ' אופלטקה לדעת, שהציבור החרדי סובל ממדיניות רשמית של אפליה בלתי נסבלת במשרד החינוך. המשרד מעדיף רשמית בתי ספר ממלכתיים על פני חרדיים - הן בבינוי, בהקצאות ובתקצוב. הילדה שלי לומדת בפחון דולף בבית שמש והילדה שלך לא. זו המציאות הכואבת.

 

מילה על אנטי-ציונות: הציבור החרדי נתון בוויכוח היסטורי וערכי מול ה"ציונות". באופן מעשי, החרדים נאמנים למדינת ישראל באופן אבסולוטי. נחום מנבר, אודי אדיב, דרור פיילר ויונתן שפירא אינם חובשי כיפה שחורה. עובדה שאלפי חרדים משרתים כיום בצה"ל בתנאים שמתאימים להם.

 

משפט לסיכום: אנחנו אחים, אנחנו אוהבים, אנחנו באותה סירה. אנחנו לא הכתובת. חפשו לכם קורבן אחר ועזבו אותנו בשקט. אם תחזיתו ותקוותו של פרופ' אופלטקה תתגשם, חלילה, יהיה על תנועת המחאה לשנות את שמה מתנועת "הישראלים החדשים" לתנועת "האנטישמים החדשים".

 

מתתיהו פרומוביץ, עורך מקומון חרדי בבית שמש, ובעל משרד לעיצוב פנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנחנו השנוא הלאומי. מתתיהו פרומוביץ
צילום: אלי סגל
מומלצים