שתף קטע נבחר

דגלי טורקיה בצעדת אירועי אוקטובר: "לא נסלח"

11 שנים אחרי, התקבצו אלפים בסכנין לצעדה לזכר 13 הרוגי אירועי אוקטובר 2000. הם נשאו דגלי טורקיה, פלסטין וסוריה. פרג' גנאים, אביו של ההרוג עמאד גנאים: "לא נסלח לשוטרים שהרגו את ילדינו עד שיענישו אותם. דם בני לא נשפך לשווא"

אלפים השתתפו אחר הצהריים (שבת) בצעדה בסכנין לזכר הרוגי אירועי אוקטובר 2000, שבהם נהרגו 13 אזרחים ערבים, ואזרח יהודי במהומות. הצועדים הניפו דגלי פלסטין, טורקיה וסוריה, תמונות של ההרוגים וכרזות שבהן נכתב "דם השהידים יקר לנו", "לא נסלח להורגים" ו"ממשלת ישראל רוצה להשפיל אותנו". חלק מהצועדים קראו קריאות בגנות שר הביטחון הנוכחי, שהיה אז ראש הממשלה: "ברק פושע, אין לך מקום אצלנו".

 

מהומות אוקטובר - כך זה נראה אז:

 

מתיחות במזרח התיכון:

 

אמא של ההרוג ראמי גרה אמרה ל-ynet:" עבורנו תיקי השהידים לא נסגרו. ביום האחרון שפגשתי את בני השהיד, אמר לי 'כנראה הרבה אנשים יבקרו אותנו כי אני הולך להיות סמל מפורסם', הרגשתי שמשהו לא טוב קרה ואז שמעתי שהוא נהרג מירי השוטרים".

 

קריאות נגד אהוד ברק. אלפים הפגינו בסכנין  (צילום: סאמי חמיד, זום אאוט הפקות ) (צילום: סאמי חמיד, זום אאוט הפקות )
קריאות נגד אהוד ברק. אלפים הפגינו בסכנין (צילום: סאמי חמיד, זום אאוט הפקות )

 

פרג' גנאים, אביו של ההרוג עמאד גנאים:" לא נסלח לשוטרים שהרגו את ילדינו, עד שיענישו אותם, כי דם בני לא נשפך לשווא".

 

חבר הכנסת אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר ל-ynet: "מה שמדאיג אותי הוא העובדה שאין עונש לשוטרים שהרגו ורצחו ולא הועמדו לדין למרות שצריכים לשלם מחיר, ולצערי מדינת ישראל בגדה באזרחיה ונתנה סעד להורגים ומתעלמת מההרוגים, הכל בשל השנאה והגזענות ויחס האדנות. הפכה הגזענות לזרם מרכזי". טיבי הזכיר שבכנסת הנוכחית, "אין שבוע שלא עובר ללא הצעת חוק גזענית, ואנו נמשיך לזעוק עד שישמעו אותנו ולא נשתוק".

 

חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד) אמרה ל-ynet: "באירועים נהרגו אזרחים, כלומר האזרחות אינה מגינה עלינו. המדינה רואה בנו אויבים, משום שאנו פלסטינים ולא מתכחשים לזהות או לשייכות שלנו. המדינה הזו רואה בכל שייכות לא ציונית - מאיימת, גם אם נולדנו כאן. מתעקשים להתייחס אלינו כפולשים, ולהתייחס לשיקול הלאומית שלנו כאל איום אסטרטגי גזעני".

 

גם זועבי מתחה ביקורת על כך שהשוטרים, שאותם הגדירה "פושעים", לא נענשו: "אנו מתעקשים להעניש אותם. המדינה מתנכלת לנו וחושבת שהיא יכולה להשתיק אותנו".

 

נאדר עודה נצרת הגיע לצעדת הזיכרון: "אם היו מהומות במגזר היהודי ושוטר ערבי היה הורג יהודי, כל המדינה היתה קמה והיו מענישים את השוטר. המדינה הזו מזלזלת בציבור הערבי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הניפו דגלי פלסטין, טורקיה וסוריה
צילום: סאמי חמיד, זום אאוט הפקות
צילום: רונן לידור
אוקטובר 2000, המהומות שהציתו אש
צילום: רונן לידור
מומלצים