שתף קטע נבחר

"מדינה יהודית" לא טובה גם לכם. נוסייבה מסביר

נשיא אוניברסיטת אל-קודס מפרט באל-ג'זירה מגוון עקרונות בסיס שיאותגרו באופן משמעותי אם תתקבל הדרישה הישראלית מהפלסטינים. "הישראלים יתנגדו לכך בעצמם"

לו רק ידעו אזרחי ישראל על המשמעויות הנובעות מהדרישה להכרה במדינתם כמדינה יהודית, היו נסוגים ממנה מיד - כך טען הבוקר (יום א') סרי נוסייבה במאמר המתפרסם באתר אל-גז'ירה תחת הכותרת "מדוע ישראל אינה יכולה להיות מדינה יהודית". נוסייבה, נשיא אוניברסיטת אל-קודס במזרח ירושלים, מעלה על הכתב מגוון סיבות הסותרות באופן מובנה את הדרישה הישראלית, ומסכם בפשטות - על הישראלים לבחור: מדינה דמוקרטית או מדינה יהודית.

 

על פי נוסייבה, הדרישה הישראלית להכרה בישראל כמדינה יהודית התקבלה כבר בעבר, בין היתר במסגרת הסכם אוסלו. הוא משרטט מהלך היסטורי הנע בין הצהרת בלפור והקונגרס היהודי הראשון בבאזל ב-1897 - בהם, לטענתו, לא הודגש הצורך בהגדרת ישראל ככזו.

 

מדינה פלסטינית - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

כיום, ממשיך נוסייבה, דורשים הפוליטיקאים בישראל הכרה ב"מדינה יהודית" מבלי  לתת דעתם לגבי המשמעות האמיתית של הגדרה זו. השלכות המהלך, אם יפורטו באופן פומבי, יובילו באופן מיידי לביטול הדרישה, גורס נוסייבה, ומשרטט בפירוט את המשמעויות החוקיות, הדתיות, ההיסטוריות והחברתיות.

 

אבו מאזן שב מניו יורק לרמאללה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אבו מאזן שב מניו יורק לרמאללה(צילום: רויטרס)
 

ראשית, פותח נוסייבה, "היהדות עשויה לכלול בתוכה לא רק את הצאצאים העבריים, אלא גם את האוכלוסייה הדתית. החפיפה בין שתי הקבוצות קיימת ברוב המקרים, אך לא בכולם". כדוגמה, מובאים יהודים שהמירו דתם אך מגדירים עצמם כאתאיסטים.

 

"מדינה מודרנית המגדירה עצמה על פי דת אחת יוצרת מצב בעייתי, המוביל לסתירה פנימית", הוא כותב. "מדינה כזו אמורה להתבסס על מוסדות אזרחיים וחילוניים ואינה יכולה בשום דרך ליצור אוכלוסיה דתית הומוגנית, בדומה לשאר מדינות העולם. 

 

"הגדרת ישראל כיהודית תוביל בהכרח להפיכתה לתיאוקרטיה - אם נתייחס ליהדות כדת - או למדינת אפרטהייד - אם נגדיר את היהדות כמוצא אתני. בשני המקרים, לא תוכל ישראל להמשיך להתקיים כדמוקרטיה".  

 

הבעיה הרביעית, על פי נוסייבה, נובעת מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המצביעים על נוכחות של כ-20% ערבים בקרב האוכלוסייה הישראלית, מרביתם מסולמים, נוצרים, דרוזים ובאהים. "הגדרת ישראל כמדינה יהודית תהפוך חמישית מאוכלוסייתה לזרה במדינתה שלה". התהליך יוביל, לטענתו, להפיכת הערים לאזרחים מדרגה שנייה ואולי אף לנטילת זכויות האזרח שלהם.

 

נוסייבה מוסיף ומפרט על העיוות שבהגדרת ירושלים כבירתה המאוחדת של המדינה היהודית - בזמן שהיא מוגדרת כקדושה לשלוש הדתות, עניין שיציב את היהדות כדת עליונה מול הנצרות והאיסלאם. הוא מצטט מקורות תנ"כיים ומובאות

נוספים ומציב בסופו של דבר אפשרות בחירה לאזרחי ומנהיגי ישראל - דמוקרטיה או מדינה יהודית. "במקום לבקש הכרה במדינה יהודית, על ישראל לדרוש מהפלסטינים להגדיר עצמה כמדינה אזרחית, פלורליסטית ודמוקרטית - שדתה הרשמית היא יהדות ורוב אוכלוסייתה יהודית".

 

לדברי נוסייבה, "מדובר בדרישה הגיונית, שעשויה להרגיע את הפחד של האוכלוסייה היהודית להפוך למיעוט, וכן לנטרל את החשש הערבי מאיבוד זכויותיהם בישראל".

 

Read this article in English

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
נוסייבה. סתירה פנימית-ישראלית
צילום גלי תיבון
נתניהו באו"ם. דרישה "מעבר לחוצפה"
צילום: MCT
קבלת הפנים לאבו מאזן ברמאללה
צילום: EPA
מומלצים