שתף קטע נבחר

פרס: ארדואן הפתיע לטובה בעסקת שליט

נשיא המדינה שיבח בפגישתו עם השליח הישראלי את מאמצי טורקיה בעסקה לשחרור גלעד שליט. מידן: המשימה לא הושלמה, אני אמור לצאת למצרים

האם העסקה לשחרור גלעד שליט תביא גם להפשרה ביחסי ישראל-טורקיה? נשיא המדינה שמעון פרס ניצל היום (יום ד') את פגישתו הפומבית עם השליח הישראלי למו"מ, דוד מידן, לשבח את אנקרה על תרומתה לתהליך. מבלי לציין פרטים, אמר פרס: "הייתה לי הפתעה נעימה מאוד מעמדתה של ממשלת טורקיה".  

 

עסקת שליט - כתבות נוספות ב-ynet:

ראש השב"כ חושף את הקלפים

שבויים לשעבר: יצטרך שקט, לא פסטיבל

בין המשוחררים: רוצחי וקסמן, סספורטס וסעדון

ישיבה בירושלים: מכינים את החנינה לרוצחים

 

"הם שמו הכל בצד והעדיפו את הצד ההומניטרי על הצד הפוליטי", אמר פרס בהתייחסו לטורקים ולגישתם בעניין החייל השבוי, חרף הקרע הדיפלומטי בין שתי המדינות. "אמרו לי שזה נעשה במצוות ראש הממשלה רג'פ טאיפ ארדואן שהורה לגופי המודיעין שלו לפעול יחדיו", ציין פרס במיוחד את האיש שהתבטא בחריפות נגד ישראל מאז פרשת המשט לעזה, ובמיוחד לאחר פרסום דו"ח פלמר.

 

טורקיה: "מוכנים לתרום את חלקנו"

פרס אמר כי שחרור שליט הוא "פרי מאמץ מיוחד במינו ביחסים הבינלאומיים וביחסים בין אנשים".

 

טורקיה עצמה בירכה היום על העסקה ואמרה כי היא נכונה לתרום לתהליך. "טורקיה רואה את האיחוד של אנשים עם משפחותיהם כהתפתחות חיובית להקלת המתיחות באזור", צוטט שר החוץ אחמט דבוטאולו באתר העיתון "טודיי'ז זמאן". הוא ציין כי ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, עדכן את אנקרה לגבי ההסכם לפני חתימתו.

 

"טורקיה מוכנה לתרום לכל שלב בתהליך הזה", ציין דבוטאולו. הוא הזכיר כי בעבר ניסה ארדואן ליזום צעדים שיובילו לשחרור שליט. העיתון ציין כי ביולי דווח שאנשי עסקים ישראלים-טורקים העבירו לראש הממשלה מכתב מנועם שליט שבו ביקש ממנו לשכנע את חמאס להסכים להצעה הגרמנית. על פי הדיווחים, ארדואן הבטיח אז לטפל בנושא באופן אישי.

 

"העסקה די מורכבת"

השליח המיוחד של ראש הממשלה מידן ציין בפגישתו עם פרס ש"המשימה לא הושלמה, והעסקה די מורכבת". הוא אמר שבקרוב ייצא שוב לקהיר. בבית הנשיא ציינו כי ככל הנראה עד לשבת יגיעו לשולחנו של הנשיא התיקים האישיים של האסירים שצפויים להשתחרר בעסקה לצורך חתימה על החנינות שיאפשרו את שחרורם בתמורה לשליט.

 

העסקה והמחלוקת:

הערב שבו אבא נרצח בפעם השנייה / דעה

אביו של אופיר רחום: הבטיחו שהרוצחים יינמקו

הרב רונצקי: היה צריך לראות את שליט כמת

מיקי גולדווסר: גם זה צדק חברתי / דעה

 

חבר הלשכה המדינית של חמאס בדמשק, עזת רישק, הודה כי עסקת חילופי השבויים לא תכלול אסירים פלסטינים שנחשבים למנהיגים פוליטים וצבאיים, כמו מרואן ברגותי ואחמד סעדאת, וכמו המנהיגים של הזרוע הצבאית של חמאס, אברהים חאמד, עבדאללה ברגותי ועבאס א-סייד.

 

חגיגות בעזה לרגל שחרור האסירים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חגיגות בעזה לרגל שחרור האסירים(צילום: רויטרס)

 

הוא הוסיף כי העסקה נדחתה כמה פעמים בעבר כדי להביא לשחרור מקסימלי של אסירים, כולל אסירים כבדים. "אנו מקווים שנצליח לשחרר את השאר בעסקת השבויים הבאה, והם בהכרח נמצאים בראשנו.

השמחה שלנו עדיין לא שלמה משום שהאסירים הללו יישארו בבתי הכלא הישראלים, אך נעמוד בהבטחתנו לשחרר את כולם", אמר רישק, והכחיש את הדיווחים על כך שהעסקה כוללת את שחרורו של אילן גרפל הכלוא במצרים, ואת שחרורם של אסירים מצרים. הוא הוסיף כי חמאס יפרסם את רשימת האסירים במקביל לפרסומה בישראל.

 

ואילו חבר הלשכה המדינית של חמאס, אוסמה חמדאן, ציין כי תנאי העסקה עם ישראל, כולל הוצאת חלק משמות האסירים, נעשו בשיתוף ובהסכמת הנהגת האסירים בבתי הכלא בישראל. לדבריו, הסכמת האסירים עודדה את חמאס להשלים את העסקה.

 

גורם בחמאס מדמשק מסר לאתר האינטרנט של עיתון "אל-אהראם" המצרי כי גלעד שליט יתאחד עם משפחתו בתוך שלושה ימים.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי קייס

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס. "יחסים בינ"ל ויחסים אישיים"
צילום: אמיר לוי
פרסם עם נועם שליט, היום
צילום: עוז מרון
ארדואן. מאמץ אישי
צילום: AP
מידן. עוד לא נגמר
צילום:אבי אוחיון, לע"מ
אמהות פלסטיניות בעזה ממתינות לשחרור האסירים
צילום: רויטרס
משעל. עדכן את הטורקים
צילום: AFP PHOTO/HAMAS, HO
מומלצים