שתף קטע נבחר

יש מתמודד מול סרקוזי: הולנד יכבוש את צרפת?

פרנסואה הולנד ניצח בסיבוב השני של הבחירות המקדימות במפלגה הסוציאליסטית ויתמודד על נשיאות צרפת. הסקרים חוזים לו ניצחון קל על הנשיא סרקוזי, ואפילו פרודתו, סגולן רויאל, בירכה: "הימין לא יוכל לפקפק בלגיטימיות של הניצחון"

עכשיו זה רשמי, האיש בעל הסיכויים הרבים ביותר להיות הנשיא הבא של צרפת הוא פרנסואה הולנד, שזכה הערב (יום א') במועמדות המפלגה הסוציאליסטית לתפקיד. הולנד התמודד מול יו"ר המפלגה, מרטין אוברי, כששניהם יודעים ששניהם מובילים בסקרים על פני הנשיא המכהן, ניקולא סרקוזי, בפער ניכר.

 

הפוליטיקה הצרפתית:

 

"הערב קיבלתי אישור מכם, מנדט להציל את השמאל. אשקיע לשם כך את כל כוחי, את כל מאמציי", אמר הולנד לפעילים במטה המפלגה. עם ספירת 1.9 מיליון קולות מתוך 2.6 מיליון התברר כי הולנד זכה ליתרון מכריע בסיבוב השני של הבחירות המקדימות – 56.4% לעומת 43.6%.

 

"טוב, מעט רך, נחמד ומצחיק", פרנסואה הולנד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"טוב, מעט רך, נחמד ומצחיק", פרנסואה הולנד(צילום: רויטרס)
 

עם התברר התמונה מהתוצאות החלקיות הודתה אוברי בהפסדה וקראה למפלגה כולה להתאחד מאחורי הולנד. "אני מברכת את פרנסואה הולנד, שמוביל בבירור. ניצחונו אינו מוטל בספק".

 

הולנד, בן 57, נחשב לאחד מהמתונים במפלגה הסוציאליסטית, והוא בעלה הפרוד של סגולן רויאל, המועמדת הסוציאליסטית שהפסידה בבחירות לנשיאות מול סרקוזי ב-2007. רויאל, שהאשימה אותו באחריות להפסדה, בירכה על הניצחון הברור שלו וטענה כי "הימין לא יכול לפקפק בלגיטימיות של הבחירה".

 

מנהיגת המפלגה אוברי קראה להתאחד סביב המועמד החדש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מנהיגת המפלגה אוברי קראה להתאחד סביב המועמד החדש(צילום: רויטרס)

 

הולנד ניצח גם בסיבוב הראשון, אך לא בפער מספיק כדי למנוע את עריכת הסיבוב השני היום. מייד לאחר הפסדם בסיבוב הראשון, כל ארבעת המתמודדים שהפסידו הודיעו על תמיכה בו ולא במתמודדת האחרת, אוברי. הולנד חב את ניצחונו במידה רבה לפרשיות המין של יו"ר קרן המטבע הבינלאומית הקודם, דומיניק שטראוס-קאהן, שנחשב במשך זמן רב כמועמד הסוציאליסטי הוודאי, ולפי רבים גם לנשיאה הבא של צרפת.

 

תקוות הסוציאליסטים היא להעמיד נשיא שני מטעמם מאז 1958. הסוציאליסטי היחיד שכיהן במשרה מאז כינון הרפובליקה החמישית הוא פרנסואה מיטראן, כל האחרים היו ממפלגות הימין.

 

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, מפגר בסקרים אחר הולנד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, מפגר בסקרים אחר הולנד(צילום: AFP)

 

בניגוד לדמויות אחרות במפלגתו, הולנד לא נחשב לכריזמטי במיוחד, והוא אינו ידוע כאחד האידיאולוגים של השמאל, אלא יותר כאחד שיודע לחבר בין אינטרסים של אנשים שונים למען מטרה אחת. וזו, כנראה, התכונה שהעניקה לו את הניצחון.

 

מנהל בית ספר בפריז, שהצביע עבורו הסביר: "אני אוהב את יכולתו לאחד, את ההומור שלו, ומרגיש שהוא פחות נוטה שמאלה מאוברי. אני מרכז-שמאל". הוא הוסיף כי "אני חושב שסרקוזי אינו מתאים לצרפת היום, הוא לא מאחד בזמן

שאנו זקוקים לאחדות. פרנסואה הולנד טוב קצת רך, אבל הוא נחמד ומצחיק – וזה מה שחשוב".

 

בכל מקרה, במפלגת האופוזיציה הגדולה לא יחגגו יותר מדי זמן את ניצחונו של הולנד ויתרכזו בקרב החשוב באמת, הבחירות לנשיאות. "אין סיבה לחגוג, זה רק הרבע שלישי", טען ז'אן מארק איירול, מנהיג סוציאליסטי באסיפה הלאומית, "עכשיו, מתחילות הבחירות לנשיאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יציל את השמאל? הולנד
צילום: רויטרס
הודתה בהפסד. אוברי
צילום: AP
הפרודה רויאל בירכה
צילום: רויטרס
סרקוזי. "לא מאחד"
צילום: AFP
מומלצים