שתף קטע נבחר
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

כמה טוב שבאת הביתה: ההורים מחבקים את גלעד

"החזרתי לכם את הילד הביתה", אמר ראש הממשלה להוריו של גלעד שליט שהתאחדו עם בנם אחרי 1,941 ימים. שליט, שפגש את בני משפחתו כשהוא לבוש במדי צה"ל, חיבק את אביו נועם והצדיע לרה"מ. נתניהו: "זה ההסכם הכי טוב שניתן להשיג, לא רציתי שגורלו של גלעד יהיה כגורל רון ארד". שידור חי ב-ynet

כמעט חמש שנים וחצי הם חיכו לרגע הזה, נאבקו ולא נחו לרגע - ועכשיו זה סוף סוף קרה: שעות ספורות אחרי ששוחרר מהשבי, זכו בצהריים (יום ג') הוריו של גלעד שליט לחבק אותו בפעם הראשונה אחרי 1,941 ימים. ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את המשפחה ואמר: "החזרתי לכם את הילד הביתה". צפו בשידור חי ב-ynet.

 

 

גלעד שליט בזרועותיו של אביו נועם (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
גלעד שליט בזרועותיו של אביו נועם(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
 

שליט מצדיע לנתניהו (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
שליט מצדיע לנתניהו(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
  

 

גלעד, שהוטס במסוק לבסיס תל נוף, הצדיע לרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ ולראש הממשלה, שאמר לו: "שלום גלעד, ברוך שובך למדינת ישראל. כמה טוב שבאת הביתה". גם הרמטכ"ל פנה לגלעד: "אתה גיבור, אני גאה בך". לאחר מכן הובל שליט על-ידי השניים, יחד עם שר הביטחון אהוד ברק, אל החדר בו שהתה משפחתו. האב נועם יצא אליו וחיבק אותו מול המצלמות, ולבני המשפחה ניתן מעט זמן ביחידות.

 

אחרי שבירך את גלעד והמשפחה, התייצב נתניהו מול המצלמות ואמר: "לפני שנתיים וחצי חזרתי לתפקיד ראש הממשלה. אחת המשימות המרכזיות והמורכבות שמצאתי על שולחני ואותה שמתי על לוח לבי הייתה להחזיר את חיילנו החטוף גלעד שליט הביתה. היום המשימה הזאת הושלמה. היא הייתה כרוכה בהחלטה קשה מאוד".

 

 

"לא רציתי ששליט יהיה רון ארד"

"אני יודע היטב שכאבן של משפחות נפגעי הטרור הוא כבד מנשוא", הוסיף ראש הממשלה, "קשה לראות את בני העוולה שרצחו את יקריהן משתחררים בטרם מילאו את מלוא עונשם, אך גם ידעתי שבנסיבות המדיניות הנוכחיות זהו ההסכם הטוב ביותר שנוכל להשיגו".

 

נתניהו הוסיף כי ראה את רון ארד לנגד עיניו שהחליט לאשר את העסקה עם חמאס: "חשבתי על גלעד ועל חמש השנים שהוא נמק בצינוק החמאס. לא רציתי שגורלו יהיה כגורלו של רון ארד שנפל בשבי לפני בדיוק 25 שנה ועד היום לא שב". 

 

שר הביטחון ברק נאם אחרי נתניהו ואמר: "גלעד שליט חזר הביתה. הוא נראה בסדר גמור, בשליטה עצמית". גם הוא התייחס למחיר הכבד של שחרור החייל החטוף ואמר כי "הלב נקרע עם המשפחות של נפגעי פעולות הטרור, ואני מבין היטב את כאבם וזעקתם".

 

הרמטכ"ל גנץ אמר כי עם שחרורו של שליט נסגר המעגל שנפתח עם חטיפתו ב-25 ביוני 2006: "זוהי סגירת מעגל משימתית וערכית עבור עם ישראל, עבור צה"ל, עבור משפחתו ועבור רב-סמל גלעד שליט עצמו. צה"ל מברך היום את גלעד שליט גלעד שחזר לארצו".

 

נתניהו ושליט. "נמק בצינוק החמאס" (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
נתניהו ושליט. "נמק בצינוק החמאס"(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

שליט, שהועבר בשעות הבוקר למצרים ומשם לישראל, עבר בדיקות רפואיות ראשוניות במחנה אמיתי, שם גם שוחח עם בני משפחתו בטלפון, התקלח ולבש מדים. ממחנה אמיתי הוא הוטס במסוק לתל נוף. מי שראה אותו סיפר כי הוא רזה מאוד וגון עורו בהיר מאוד.

 

זמן קצר לפני האיחוד עם משפחתו, שודרו בטלוויזיה המצרית תמונות ראשונות של גלעד, בהן הוא נראה רזה וכחוש - אך בריא. בהמשך הפיץ דובר צה"ל תמונות שבהן הוא נראה משוחח עם הוריו בטלפון ולבוש במדים.

 

המשפחה צפתה בתמונות המרגשות בחדר צדדי בתל נוף, הרחק מעיני התקשורת. נתניהו עזב את החדר כדי לשמור על פרטיותם. האם אביבה התרגשה מאוד כשראתה את בנה לראשונה.

 

דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, הודיע כי מצבו של שליט לפי הבדיקות הראשוניות הוא טוב ותקין. בבסיס תל נוף יעבור גלעד בדיקות רפואיות מקיפות יותר. בדובר צה"ל הודיעו במקביל כי הושלמה העברת 477 האסירים הפלסטינים ליהודה ושומרון, ישראל ומצרים.

 

שליט הועבר בבוקר למצרים כשהוא חובש כובע מצחייה ולובש חולצה מכופתרת, והובל על-ידי אנשי ביטחון ואנשי "גדודי עז א-דין של קסאם", הזרוע הצבאית של חמאס. בהמשך שודר בטלוויזיה המצרית ראיון איתו, בו הביע שמחה על שחרורו וסיפר: "התגעגעתי מאוד למשפחה ולחברים".

 

פעילי מטה שליט במצפה הילה פרצו בבכי למראה תמונותיו (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
פעילי מטה שליט במצפה הילה פרצו בבכי למראה תמונותיו(צילום: חגי אהרון)

 

עסקת גלעד שליט - הכתבות האחרונות:

 

שני הקצינים הראשונים שנפגשו עם שליט על הגבול בין מצרים לישראל, סמוך לכרם שלום, הם ראש מחלקת נפגעים באגף כוח אדם, אלוף-משנה יאיר בן שלום, וראש מחלקת בריאות הנפש בחיל הרפואה, אלוף-משנה אייל פרוכטר. 

 

לגימה של חופש. שליט בישראל (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
לגימה של חופש. שליט בישראל(צילום: דובר צה"ל)
   

שליט שוחח עם השניים במשך מספר דקות ועדכן אותם כי מצבו טוב. לאחר מכן נכנס לכלי רכב צבאי ממוגן ירי כשהוא מוקף בכוח לוחם של הצבא, שאיבטח אותו והסיע אותו ממעבר הגבול כרם שלום לעבר מחנה אמיתי. בישראל הוא נפגש עם אלוף פיקוד הדרום, טל רוסו.

 

גלעד שליט עם אלוף פיקוד הדרום, טל רוסו ()
גלעד שליט עם אלוף פיקוד הדרום, טל רוסו

 

משפחת שליט הגיע לתל נוף כבר סמוך לשעה 8:30 בבוקר. בסמוך לשעה 7:00 יצאו בני המשפחה - ההורים אביבה ונועם, האח יואל וחברתו יערה וינקלר, מהבית במצפה הילה, למנחת תפן, שם עלו על מסוק שהעביר אותם לבסיס חיל האוויר בתל-נוף. לבסיס הגיע בנסיעה גם הסב צבי שליט. 

 

רואים ולא מאמינים. מאהל המחאה בי-ם (צילום: שירן גרנות) (צילום: שירן גרנות)
רואים ולא מאמינים. מאהל המחאה בי-ם(צילום: שירן גרנות)

 

עם הגעתו לבסיס, אמר ראש הממשלה לנועם ואביבה שליט: "אני שמח שהגענו ליום

הזה. בעוד זמן קצר גלעד חוזר אליכם". נתניהו עדכן את בני המשפחה שתהליך חזרתו של שליט מתנהל כשורה וכי הנחה להעביר לידיהם תמונה של בנם ברגע שבו יגיע למדינת ישראל. 

 

שליט שוחרר הבוקר משבי החמאס אחרי קרוב לחמש שנים וחצי. בתמורה שיחררה ישראל 477 אסירים פלסטינים, שהועברו לגדה המערבית, ישראל, רצועת עזה ומצרים. חלקם יגורשו לחו"ל. בעוד כחודשיים ישוחררו 550 אסירים נוספים, שישראל תבחר. 

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 18/10/2011 11:27

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון, מורן אזולאי ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד שליט בזרועות אביו
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
אחרי מקלחת, שוב על מדים
צילום: דובר צה"ל
"שיחה מרגשת". גלעד עם המשקפיים ששלחו הוריו
צילום: דובר צה"ל
רגע אחרי השחרור, ראיון לטלוויזיה המצרית
התמונה הראשונה - גלעד במצרים
החייל החטוף חוזר הביתה
צילום: דובר צהל
נתניהו וברק בתל נוף
צילום: עוז מרון
מומלצים