שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: אבישג שאר ישוב
  המתמחים לרה"מ: שליט חופשי, עכשיו טפל בנו
  מתמחים יחרימו את פגישת המשא ומתן הבוקר בגלל המבוי הסתום. ד"ר נדב חיים, מתמחה משיבא: "מרגע שגלעד בבית, אנו מצפים שנתניהו יתפנה לפתור המשברים במדינה". ביום ב' הסטודנטים לרפואה ישבתו ויפגינו בת"א, ביום ג' - דיון בבג"ץ

  אחרי שירדו מהכותרות לטובת שחרור גלעד שליט , מתכננים המתמחים בבתי החולים לחזור השבוע לראש סדר היום הציבורי. הבוקר (יום א') היו אמורים להתייצב לפגישה עם נציגי האוצר, משרד הבריאות וההסתדרות הרפואית, אך החליטו להחרים את הפגישה נוכח המבוי הסתום במגעים. ביום שלישי ידון בג"ץ בעתירת המתמחים נגד צווי המניעה של בית הדין לעבודה המאלצים אותם לעבוד. מחר ישבתו הסטודנטים לרפואה והסטאז'רים ויתייצבו להפגנה בתל-אביב.

   

  מאבק המתמחים - כל הידיעות:

   

  נציגות המתמחים הודיעה כי אינה רואה טעם לדון בהצעות האוצר, "המובילות להרס שירותי הרפואה הציבורית, ולפגיעה בחולים. ההצעות נותנות העדפה מוחלטת לרפואה הפרטית ודורשת מהמתמחים להוסיף שעות עבודה על 300 השעות שמתמחה משועבד להן מדי חודש. האם יש אדם אחד במדינה שמסכים לקבל טיפול רפואי ממתמחה מותש פיזית ונפשית? מצב זה מסוכן לחולים ואיננו מוכנים לשתף פעולה, גם במחיר ויתור על תוספות שכר. כסף אינו הכל בחיים, ובייחוד כשמדובר בהצלת חיים. נדון מחדש רק בהצעות שישפרו את הרפואה הציבורית".

   

  "עובדים בכפייה" בצו של בית הדין (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  "עובדים בכפייה" בצו של בית הדין (צילום: ירון ברנר)

   

  בשיחות האחרונות העלו אנשי האוצר הצעות שונות, אך הדגישו כי המתמחים לא יקבלו תוספת שכר מבלי שציבור החולים יקבל עבורה שירות נוסף. אנשי האוצר טוענים כי לא עודכנו על כך שהמתמחים לא יופיעו לפגישה בבוקר, ולכן בכוונתם להגיע בכל מקרה. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, כבר הציע למתמחים תוספת של 5,000 שקלים, שאינה כלולה בהסכם, לאלו שיסכימו לעבוד במתכונת מלאה ("פול טיימר") רק במערכת הציבורית ויסכימו לוותר על העבודה הפרטית.

   

  עוד בערוץ החדשות:

   

  המתמחים מתעקשים שהיחיד שיכול לפתור את המשבר הוא מי שמכהן כשר הבריאות, בנימין נתניהו. "אנחנו מבינים שהנוכחות והמעורבות של ראש הממשלה קריטית", אמר ד"ר נדב חיים, מתמחה מבית החולים שיבא ומנציגי המתמחים בשיחות מול האוצר, "אנחנו גם מבינים שהוא היה טרוד סביב השחרור של גלעד שליט. נתנו לו את הזמן להוציא את העסקה לפועל. אבל מרגע שגלעד בבית, אנחנו מצפים שראש הממשלה יתפנה לפתור את המשברים במדינה, ומחכים לו". נתניהו ביקש מהמתמחים לחכות עד אחרי החגים, וד"ר נדב חיים טוען כי נתניהו קיבל את מבוקשו, "כך ששום דבר לא צריך למנוע מבעדו להתערב כפי שהתחייב".

   

  מתמחה באיכילוב. "לעבוד בתנאים אחרים או לא לעבוד בכלל" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  מתמחה באיכילוב. "לעבוד בתנאים אחרים או לא לעבוד בכלל"(צילום: מוטי קמחי)

   

  בשני הצדדים מחכים לשמוע מה יאמר בג"ץ, שאמור לדון בנושא ההתפטרות ביום שלישי הקרוב. ד"ר אבי גדות, מתמחה מבית החולים איכילוב ואחד העותרים: "לטעמי, אין טעם כרגע בשיחות עם האוצר. מי שיכול לעשות סדר זה ראש הממשלה, שיכול לפתור את המשבר. לפקידי האוצר יש את כל הידע והניסיון

  למשוך אותנו במספרים ובטבלאות שאנחנו הרופאים לא מבינים ולא רוצים להבין. כל מה שאנחנו רוצים זה לעבוד בתנאים אחרים או לא לעבוד בכלל, הם לא עושים מו"מ בתום לב. אנחנו הולכים בציפייה שבג"ץ ישמור על חירותו של האדם יותר מאשר שישמור על המניפולציות של האוצר והממשלה.

   

  "אנחנו מגיעים לדיון נקיי כפיים, אמרנו והזהרנו לפני חודשיים שאנחנו עוזבים כי אנחנו לא מוכנים לתנאים האלה. אמנם כולנו התפטרנו באותה תקופה, כי אז נחתם ההסכם. אם הרבה רופאים לא רצו להמשיך במצב הזה, זה לא אומר שההתפטרות קולקטיבית. לי ברור שהצדק הוא בצד שלי, וכואב יהיה לי לעזוב את המקצוע שלי, אבל אני לא מוכן להיות עבד במאה ה-21 במדינת ישראל. אני לא בחרתי ברפואה, היא בחרה בי, אני לא יודע משהו אחר ואני לא רוצה לעשות משהו אחר. אני יכול להרוויח במקומות אחרים אבל אני לא רוצה לעשות את זה".

   

  נערכים להפגנה גדולה 

  ד"ר גדות ורופאים נוספים עובדים עם שלט "עובד בכפייה" במחאה על החלטת בית הדין לעבודה: "אני לא רוצה לתת יד להרס הרפואה הציבורית, אני לא מוכן להיות חלק מזה. בנתונים הנוכחיים אני לא יכול לתת רפואה טובה לאנשים. הספינה טובעת, ואנחנו מחלקים סירות הצלה. זה הרגע שבו אנו נמצאים היום".

   

  המתמחים בהפגנה. "לא יכולים להסתפק במחאה פשוטה" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  המתמחים בהפגנה. "לא יכולים להסתפק במחאה פשוטה"(צילום: ירון ברנר)

   

  המתמחים עומדים לקבל השבוע רוח גבית מהסטודנטים לרפואה, שהחליטו ביום שני להשבית את הלימודים בפקולטות ולצאת להפגנה ברחבת מוזיאון תל-אביב עם מתמחים, רופאים בכירים וסטאז'רים. "כאשר הבנו שהמדינה מנסה רק לאנוס את המתמחים לעבוד בניגוד לצו מצפונם, החלטנו שאנחנו לא יכולים לעשות רק פעולות מחאה פשוטות אלא גם צעדים אמיצים, שברור לנו שיפגעו בנו בצורה מסוימת", אמר אנטון ורשבסקי, נציג התאחדות הסטודנטים לרפואה.

   

  הסטודנטים לרפואה מזהירים כי הרפואה הציבורית בישראל עלולה להיעלם לטובת רפואה לעשירים בלבד. "אם המתמחים מוכנים לסכן את עתידם המקצועי והכלכלי למען הציבור, גם אנחנו נסכן את עצמנו לטובת אותה מטרה, כדי שקברניטי המדינה יתעוררו וינסו לפתור את המשבר ולא רק לכבות את השריפה", הוסיף ורשבסקי.

   

  איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית שפועלת בשיתוף פעולה עם התאחדות הסטודנטים לרפואה, ציין בהודעתם על ההפגנה: "בחודשים האחרונים מובילים הסטודנטים את המאבק החברתי הגדול ביותר שהיה כאן. כמו שגילינו סולידריות מתחילת הדרך, גם הפעם לא נישאר אדישים למאבק המתמחים להצלת הרפואה הציבורית, שהוא מאבק צודק וחובתנו לתמוך בו באופן אקטיבי". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הזקנה במסדרון מחכה
  צילום: אבישג שאר ישוב
  ביקש זמן עד אחרי החג, החג עבר
  צילום: רויטרס
  הציע תוספת שכר. ליצמן
  צילום: נועם מושקוביץ
  מומלצים