שתף קטע נבחר

צילום: אבישג שאר ישוב

בג"ץ לאוצר: משבר המתמחים פתיר, פתחו ההסכם

שופט העליון דרש מהרופאים הצעירים לתת תשובה מוסכמת עד מחר בנוגע לחזרה למו"מ, ופנה גם לנציגי המדינה וההסתדרות הרפואית: "אתם צריכים התגמשות יצירתית". הערכה: המתמחים ישיבו בשלילה לבקשה לחזור להידברות ללא תנאים מקדימים

משבר המתמחים עדיין רחוק מסיום, ובבג"ץ רומזים כי המדינה צריכה לפתוח את ההסכם - כדי לסיים אותו. בדיון בבג"ץ נתן השופט חנן מלצר לשני הצדדים ארכה על מנת להחליט האם הם מסכימים לשוב לשולחן המשא ומתן. הוא דרש מהמתמחים ומהאוצר לא להציב תנאים מקדימים, אך על פי ההערכות המתמחים לא ייענו להצעה בחיוב. בהסתדרות הרפואית ובאוצר, מאידך, מתנגדים זה זמן רב לכוונה לפתוח את ההסכם עליו חתמו.

 

מאבק המתמחים - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

שופט בית המשפט העליון העניק לנציגי הרופאים המתמחים ארכה נוספת עד מחר ב-12:00 בצהריים, כדי להחליט אם הם מסכימים לחזור להידברות עם המדינה, ללא תנאים מוקדמים. למתמחים, שעתרו לבג"ץ, שישה נציגים, החלוקים בדעותיהם. כמה מהם אמרו כי הם לא מתנגדים להידברות, אחרים הבהירו כי איבדו אמון במשא ומתן.

 

אם המתמחים יסכימו לחזור לשולחן המשא ומתן, המדינה תצטרך להחזיר תשובה עד יום חמישי ב-9 בבוקר ולומר אם גם היא מסכימה להידברות ללא תנאים מוקדמים. אם שני הצדדים לא יסכימו לכך, יימשך הדיון בבג"ץ על עתירת המתמחים נגד החלטת בית הדין לעבודה למנוע את התפטרותם, במחאה על הסכם השכר בין ההסתדרות הרפואית למשרד האוצר.

 

יודגש כי ההידברות אותה מנסה השופט מלצר לקדם כוללת אך ורק מענק למתמחים ולא לשאר הסקטורים במערכת הבריאות. האוצר, שנראה כי יסכים לסוג זה של הידברות, טוען כי המענקים הללו, אם וכאשר יינתנו, יהיו מתוך מסגרת ההסכם על חשבון סקטורים אחרים, דבר שעל פי ההערכות לא יתקבל על ידי ההסתדרות הרפואית ושאר המעסיקים.

 

במקום להתלונן, תדברו

בתחילת הדיון נזף השופט מלצר ביקורת ברופאים המתמחים, בשל התעקשותם לעתור נגד החלטת בית הדין לעבודה. "אתם לא יכולים להתלונן ולא להגיע להידברות", אמר למתמחים על החלטתם לפרוש מהמשא ומתן עם משרד האוצר.

 

לאחר הפסקה פתחו עורכי דינם של המתמחים את הדיון באומרם: "הגענו לכאן אחרי דרך ארוכה מאד, במהלכה חלק מהעותרים איבדו את האמון מהצדדים אבל לא את האמון מבית הדין. יש שוני בין תשובות העותרים, כאשר אלו שמסכימים להידברות מסכימה לה בתנאי שיישמרו מספר כללים - משך זמן ההידברות, אין תנאים מקדימים כמו משך ההסכם ועלות ההסכם".

 

מצידה של המדינה, מאחר והתקשו נציגי המדינה לענות לשאלתו של השופט מלצר בנוגע ליכולתם להגיע להידברות ללא תנאים מקדימים, אמר מלצר: "אתם גוררים את ההליך המשפטי לדרכים צדדיות". הוא הפנה את נציגי האוצר לבחון פעם נוספת מתן מענקים למתמחים ואת שינוי משך ההסכם: "יש פתרונות חדשים בתוך דיני העבודה ונראה לי שהסכסוך הזה הוא פתיר. אתם צריכים התגמשות יצירתית".

 

הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, אמר בצאתו מהדיון בבג"ץ: "האנשים שישבו איתנו במפגשים האחרונים כלל לא הגיעו לבית המשפט, כך שאם מי בדיוק מדברים - זו תעלומה. נפגשו יחד עם ההסתדרות הרפואית את הנציגות האוטנטית של הקבוצה הזו ונמצא יחד איתם את הפתרונות. נדבר על מתן מענקים במסגרת ההסכם ויכול להיות שעם כל הצדדים יחד אפשר יהיה להגיע לפתרונות. לצערי נראה לי שאנחנו בכלל לא בסרט הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדיון בבג"ץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים