שתף קטע נבחר

המנהיגים הסכימו למחוק מחצית החוב של יוון

בהתאם לדיווחים מאמש, הסכימו ראשי מדינות גוש האירו לפעול להגדלת קרן הסיוע עד לכטריליון דולר. בנוסף, קרן המטבע הבינלאומית ומדינות אירופה יעבירו ליוון עוד 100 מיליארד אירו

מנהיגי האיחוד האירופי הסכימו הלילה (ה') בבריסל לפעול להגדלת קרן הסיוע למדינות גוש האירו פי 3 - מ-440 מיליארד אירו לטריליון אירו - כפי שדיווחה אמש סוכנות הידיעות רויטרס. במקביל, כפי שדווח ב"פייננשל טיימס", מנהיגי האיחוד האירופי הסכימו לחתוך את יחס החוב לתוצר של יוון ל-120% עד לסוף העשור הקרוב. בנוסף, הודיעו מנהיגי אירופה לפנות בוקר, כי יעבירו ליוון תוספת סיוע של 100 מיליארד דולר יחד עם קרן המטבע הבינלאומית, ונושיה של יוון - הבנקים בעלי האג"ח - הסכימו למחוק 50% מהחוב של אתונה.

 

 

אחרי יותר מ-10 שעות של דיונים, הודיע נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, בשם מנהיגי גוש האירו, על התוכנית המסיבית שנועדה לנסות פעם נוספת לחלץ את יוון, על חשבון בעלי האג"ח שייאלצו לספוג תספורת של 50% מתקבולי האג"ח. המלווים הבינלאומיים מעריכים כי יוון עומדת להגיע ליחס חוב תוצר של 186% עד לסוף 2013, זאת בהשוואה ליחס חוב תוצר של 83% בגרמניה, ואילו התוכנית החדשה נועדה להוביל את היוונים ליחס של 120% עד סוף העשור.
 

נשיא האיחוד האירופי, הרמן ואן רומפוי, אמר במסיבת העיתונאים המשותפת של המנהיגים כי במקביל, קרן המטבע הבינלאומית ומדינות אירופה יעבירו ליוון עוד 100 מיליארד דולר לסיוע. "אלו צעדים חריגים עבור זמנים חריגים", אמר בכיר באיחוד. "אסור שאירופה תמצא עצמה שוב במצב שכזה".

 

העיתון הסיני הרשמי "הצ'יינה דיילי" דיווח אתמול כי סין ומדינות מתפתחות נוספות הסכימו לסייע לגוש האירו ולקחת חלק בקרן חילוץ מיוחדת שתוקם, העיתון ציטט מקור אנונימי המקורב למקבלי ההחלטות באירופה, אך לא סיפק פרטים על ההשקעה הסינית.

 

על פי הידיעה, המובילות בין המדינות המתפתחות יתרמו לקרן החילוץ דרך קרן המטבע הבינלאומית. ההסכם אמור להיחתם השבוע לאחר שפרטיו סוכמו בפגישת ראשי גוש האירו. ראש קרן החילוץ קלאוס ריגלינג יגיע מחרתיים לביקור בבייג'ינג, אף כי לא נמסר עם מי בדיוק ייפגש שם.

 

מוקדם יותר אתמול הסכימו מנהיגי גוש האירו שיהיה על הבנקים ביבשת לחזק את הלימות ההון שלהם לרמה של 9%. ראשי גוש האירו עדיין לא הודיעו איך יסייעו הממשלות לשם השגת יעד זה.

פורסם לראשונה 26/10/2011 19:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא צרפת סרקוזי וקנצלרית גרמניה מרקל
צילום: MCT
מומלצים