שתף קטע נבחר

צילום: אבי רוקח

עוד ועוד רקטות, ואיפה הייתה כיפת ברזל?

מערכת ההגנה יירטה רקטה אחת לבאר שבע, אבל באשדוד ובאשקלון נותרו חשופים. "המערכת התמקמה בנוהל חפוז", הסבירו בצה"ל ודיברו על "עניינים טכניים"

אתמול סמוך לשעה 19:30, יירטה מערכת כיפת ברזל המוצבת באזור באר-שבע רקטה שנורתה מרצועת עזה והייתה אמורה להתפוצץ בתוך בירת הנגב. אבל במקומות אחרים שכבר הורגלו להגנה, שאלו הערב, מול לפחות 25 רקטות ופצצות מרגמה: איפה הייתה הכיפה?

 

ההסלמה בדרום - כותרות אחרונות: 

 

ראש העיר אשדוד, יחיאל לסרי, אמר כי ידוע לו על כך שמערכת כיפת ברזל נלקחה מאשדוד: "על פי ההבנה שלנו המערכת נלקחה לכיול. על פי מה שנאמר לנו המערכת תוחזר אלינו בימים הקרובים". בצה"ל הסבירו את היעדר היירוט ב"עניינים טכניים".

 

מפקד מחוז דרום בפיקוד העורף, אל"מ דורון מור יוסף, הסביר: "המערכת התמקמה בנוהל חפוז, לאור האירועים, ולקח לה זמן להיערך ולהפוך למבצעית במרחבים הרלוונטיים". דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי אמר כי מדובר היה "בעניין טכני ולא בבעיה של כח אדם. שתי הסוללות כרגע מבצעיות".

 

סגן ראש עיריית אשקלון, עמרם בן-דוד, הביע אכזבה שה"כיפה" נלקחה מעירו. "אני לא חושב שעיר כה גדולה צריכה לסמוך על נסים. הצבא חייב להחזיר לכאן את המערכת. אני גם סבור שעלינו להגיב באופן מידתי, בשפה שהם מבינים, על כל ירי של טיל להרוס רחוב שלם בעזה".

 

נזקי רסיסים מפיצוץ הגראד ליד בית מגורים באשקלון (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
נזקי רסיסים מפיצוץ הגראד ליד בית מגורים באשקלון(צילום: אליעד לוי)

 

שתי סוללות כיפת ברזל מוצבות, עוד בטרם החל סבב ההסלמה הנוכחי, באזור אשדוד ובאזור באר-שבע ובצה"ל החליטו, לאחר הערכת מצב, להותירן במקומותיהן. בצה"ל הדגישו כי המערכת, שרשמה בשנה האחרונה הצלחות יתרות שמנעו פגיעות ברכוש ובנפש, אינה תחליף הרמטי שנותן מענה של 100% מפני איום ירי הטילים טלול מסלול.

 

בצה"ל מסבירים ששתי הסוללות הקיימות כיום במערך ההגנה האקטיבית של חיל האוויר

אינן יכולות לתת כיסוי מלא, גם באזורים שבהם הן פרוסות. סוללה שלישית של כיפת ברזל נמצאת בשלבי פיתוח מתקדמים בחיל האוויר, כאשר פיתוחן והפיכתן למקצועיות של סוללות נוספות שאמורות להיכנס לפעילות לפי התוכניות הרב-שנתיות של מערכת הביטחון לוטות בערפל על רקע האיום לקצץ 2.5 מיליארד שקלים מתקציב הביטחון.

 

מדובר צה"ל נמסר: "מערכת כיפת ברזל הינה אמצעי הגנה אשר פותח והוכנס לתהליך של קליטה מבצעית בשנה האחרונה. המערכת הציגה יכולות טובות, לצד מגבלות מובנות, כפי שמצופה ממערכת נשק חדשה. כפי שהובהר, המערכת אינה מספקת הגנה הרמטית מפני טילים ורקטות והתושבים באזורים המאוימים, גם באלה בהם מוצבת המערכת, נקראים להישמע להנחיות פיקוד העורף".

 

במקביל, הוקם בחיל האוויר בשבועות האחרונים גרעין להקמת יחידת 'שרביט קסמים' שלוחמיה יהיו אמונים, ככל הנראה כבר בשנה הבאה, על יירוט טילים מטווחים בינוניים של כ-70 ק"מ שישוגרו לעבר גוש דן.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 30/10/2011 00:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כיפת ברזל בפעולה. לא הפעם
צילום: אבי רוקח
פינוי פצוע מהירי לעבר גן יבנה
צילום: עופר עמרם
התגובה בעזה, פצועים מתקיפת צה"ל
צילום: AFP
מומלצים