שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

מאסר לענת קם: "השופטים התגייסו למילואים"

ארבע שנים וחצי הוטלו על החיילת לשעבר שהדליפה מצה"ל מסמכים סודיים ביותר. השופט בדימוס שלי טימן מכנה זאת "עבירות כמו של פולארד", עו"ד ששי גז בטוח: "ניתן היה להסתפק בחצי מתקופת המאסר". הוויכוח המשפטי בשיאו

מצד אחד, נערה צעירה שהביעה חרטה וטענה כי פעלה "מתוך טמטום". מהצד השני, למעלה מ-2,000 מסמכים סודיים ביותר שהודלפו מצה"ל. כפות המאזניים של בית המשפט המחוזי בתל אביב הכריעו הבוקר (יום א') כי ענת קם, שהורשעה במסירת מידע סודי ובהחזקת ידיעה סודית, תרצה ארבע שנים וחצי בכלא. "עבירות כמו של פולארד" או שמא "תמימה שלא חשבה על פגיעה בביטחון המדינה" - משפטנים חלוקים אודות העונש.

 

פרשת ענת קם - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

"אילו ישבתי בדין, הייתי מטיל עליה מאסר ארוך הרבה יותר. על מעשים כאלה מטילים לרוב עונש בן שתי ספרות, לפחות מעשר לא הייתי מסכים", קבע בשיחה עם ynet השופט המחוזי בדימוס, שלי טימן, שטען כי מדובר בעונש קל עבור עבירה "שהינה למעשה עבודת ריגול, הדומה למעשיו של פולארד".

 

את גזר הדין המקל לטעמו, ייחס טימן לרחמי בית המשפט. "קשה להתעלם מנטיית הלב לכך שמדובר בילדונת חסרת אחריות ואל הצפוי לה בכלא. הלב נחמץ, אך מצד שני היא עשתה מעשה מחפיר ומתוכנן מאוד, כפי שקבע בית המשפט, דבר שלא יעשה ולא נעשה על ידי חייל באופן בלתי פורמלי. מסמך אחד זה חמור ועילה לדין, אז 2,000?"

 

 • לקריאת גזר הדין במשפטה של ענת קם

   

  טימן העריך כי קיים סיכוי גבוה שההגנה תבקש לערר על העונש. "אין להם מה להפסיד", אמר, והסביר מנגד כי ישנה אפשרות שהתביעה תחליט לערר אף היא על קלותו. "מדובר בתובעת מאוד נחרצת, מאוד דעתנית, ותיקה ומחמירה שיודעת את אשר היא עושה. היא הגיע להסדר ולקחה סיכון בעניין, אך ייתכן שרחמיה יגברו והיא תחוס על הנערה הצעירה".

   

  ענת קם, היום בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  ענת קם, היום בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)
   

 •  

  מן העבר השני, סוברת המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים לשעבר, עו"ד דבורה חן, כי מדובר בעונש "מכובד ביותר". חן הסבירה כי כל השימוש בביטוי מרגלת "הינו ביטוי של עיתונאים, לכל הדעות אין מדובר בריגול כמו שרואים בסרטי ג'יימס בונד", הדגישה.

   

  לדברי חן, "בית המשפט איזן בין חומרת העבירה לבין היותה של קם אדם צעיר בעת ביצוע העבירה, שכל החיים לפניה, ורצה לאפשר לה לפתוח דף חדש בעתיד". גם היא העריכה כי פרקליטיה של קם יפנו לבית המשפט העליון בתקווה שזה יתחשב במניעיה האישיים, אך ציינה על סמך ניסיונה כי קם עשויה היתה לזכות בעונש קל יותר אילו היתה מוותרת על חסיונה מן היום הראשון, ומגיעה להסדרים עם הרשויות". 

   

  גזר דין חמור או מקל? קם בבית המשפט, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  גזר דין חמור או מקל? קם בבית המשפט, היום(צילום: מוטי קמחי)
   

  עו"ד ששי גז, מומחה למשפט פלילי, טען גם הוא כי מדובר בענישה מחמירה ואף יותר מכך. "ניתן היה להסתפק בחצי מתקופת המאסר. אין הרבה תקדימים לתיק כזה, והשאלה היתה האם מדובר במישהי שבאמת רצתה והזיקה למדינת ישראל או שמדובר בילדה שניצלו את תמימותה. ללא ספק, היא לא חשבה לרגע לפגוע בביטחון המדינה. היא לא מסרה את

  המסמכים לאיראן".

    

  לדברי גז, "בית המשפט ביקש להרתיע חיילים אחרים מלהגיע למצב כזה ובצדק, אך הלך עם גישת ההרתעה רחוק מדי. ברגע ששופטי ישראל דנים בעבירות ביטחון הם תמיד מרגישים שהם מתגייסים למילואים, ושופטים בשם המילה ביטחון במדינה הקטנה והמוקפת אויבים שלנו. אך זה לא צריך להיות על גבה הרצוץ של חיילת כזאת שלא עשתה זאת במחשבה פוגענית או תמורת בצע כסף".


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קם על ספסל הנאשמים, היום
  צילום: מוטי קמחי
  עו"ד ששי גז. "קם לא חשבה לפגוע בביטחון המדינה"
  צילום: חגי אהרון
  השופט בדימוס שלי טימן. "המעשה שלה מחפיר"
  צילום: יונתן בלום
  מומלצים