שתף קטע נבחר

לעבוד מהבית בלי לעבוד על עצמכם

האם אתם מסוגלים לעבוד מבלי להתפתות לקיפול גרביים, שיחות טלפון ארוכות עם חברים ומשפחה או ליקיצה מאוחרת מדי? מספר כללים על מנת לעבוד מהבית וגם להיות יעילים

בשנים האחרונות, בשל להתפתחויות טכנולוגיות ולתחומי עיסוק שלא מחייבים נוכחות תמידית במשרדי המעסיק, הולכת ומתרחבת תופעה של משרות המאפשרות עבודה מהבית.

 

 

אנו רואים יותר ויותר בלוחות הדרושים בקשה למתכנתים, בוני אתרים, גרפיקאים, מתרגמים ואפילו אנשי מכירות. כעת, כשהחיבור לאינטרנט נגיש יותר מאי פעם ולחברות רבות הסידור הזה חוסך עמדת עבודה, אך טבעי שיתווספו אפשרויות חדשות של סגנונות העסקה.

 

הסיבות לעבודה מהבית משתנות מאדם לאדם; חיסכון בשעות העמידה בפקקים, שילוב בין הורות לקריירה, עבודת בעלי מוגבלויות, מגורים ביישובים מרוחקים ועוד. אך לא רק שכירים עובדים מהבית: גם פרילנסרים ועצמאיים, בעיקר כאלה העוסקים במקצועות חופשיים.

 

קשה להתעלם מהקסם שבלעבוד מבלי לצאת את סף ביתנו, אך למרות הפיתוי - עבודה מהבית אינה מתאימה לכל אחד. ההפרדה בין הבית לעבודה אינה קלה לביצוע ולפעמים, געגועים לשגרה המוכרת וצורך בסביבה אנושית מקשים על ההסתגלות למסגרת הזו. האם אתם מסוגלים לעבוד מבלי להתפתות לקיפול גרביים, שיחות טלפון ארוכות עם חברים ומשפחה או ליקיצה מאוחרת מדי? כדי לעבוד מהבית וגם להיות יעילים – יש לשמור על כמה כללי אצבע:

 

"הפרד ומשול"

לא בפיג'מה - זה נכון שאף אחד לא רואה אתכם, אך כדי להיות פרודוקטיביים, יש צורך בחידוד ההפרדה הפסיכולוגית בין הבית לעבודה. לשם כך, צאו מהפיג'מה ובינינו, לא יזיק גם גילוח. כדי לשמור על צלם אנוש, צריך לשמור על משמעת עצמית ולהתלבש כאילו יוצאים למשרד – מנהג שיוכיח את עצמו לאורך זמן.

 

"עבודות הבית לא נגמרות לעולם" זו אינה אמירה משומשת, כי אם אמת לאמיתה שמציעה לעובדים מהבית להציב קווים אדומים – בשעות העבודה לא מטפלים בבית. האם אתם מסוגלים לעבור ליד כיור מלא כלים מבלי לשטוף איזו צלחת? או להכניס בגדים למכונת כביסה? אם התשובה שלילית, אולי זה לא בשבילכם. למה? כי אחרי הצלחת תגיע עוד אחת ואחרי הכביסה יש תלייה וקיפול.

 

עמדת עבודה מוגדרת ומסודרת היא חלק חשוב משגרת העבודה מהבית. אבזרו וסדרו אותה - גם כדי שיהיה לכם חשק לעבוד וגם כדי שלא תצטרכו לבזבז זמן על פינוי בגדים, ספלים משוטטים וכל דבר אחר שלא צריך להיות שם - הרי רק הסידור לבדו מוריד את החשק לעבוד.

 

נהלו את עצמכם

הגדירו שעות עבודה – במשרד שבחוץ יש שעות עבודה ואת אותו סידור כדאי לאמץ גם כשעובדים מהבית - ניהול לוח זמנים יעזור לכם גם לפקח ולארגן לעצמכם את זמן העבודה ואת המשימות שיש לבצע. בין השעות שתגדירו כשעות עבודה, אל תשכחו להכניס גם זמן לצורך הפסקה ומנוחה. בנוסף, זו עוד דרך להפריד בין משימות החיים הפרטיים שלכם לעבודה ויעזור לכם לא לחזור למחשב עוד פעם בערב.

 

עבדו עם תוכנית עבודה – כשלא עובדים בתוך מחלקה וכשלא נמצאים בסביבה פיסית של צוות שעובד להשגת מטרה מסוימת, צריך לתכנן לבד. חלקו מטרות גדולות למטרות קטנות, המוגדרות במדויק והכינו תוכנית שבועית וחודשית להשגתן.

 

תאמו ציפיות עם המעסיק

בעבודה מהבית, המעסיק לא רואה אתכם במשרד ולכן המדד העיקרי לכך שאתם באמת עובדים הוא התפוקה שלכם. כדאי ורצוי לקיים פגישה חודשית עם המעסיק כדי לברר עימו מה הוא מצפה מכם ובהתאם לדאוג שיבין גם מה ביכולתכם לבצע. תיאום ציפיות ימנע אכזבות שעשויות להגיע כאשר שני הגורמים עובדים "בשלט רחוק" ובמצב שבו אינכם מצויים תחת פיקוח מתמיד.

 

כמו כן, בכל עבודה ישנן מטלות שאינן מדידות בהכרח, כמו למשל איסוף מידע, עדכון טבלאות וכדומה. כדי להגיע לשקיפות מלאה שתתרום להערכת העבודה שלכם בעיני המעסיק, כדאי לנהל לוח זמנים מתועד ולציין בו מה עשיתם וכמה זמן הקדשתם לכל דבר. בין מטלה למטלה, אל תשכחו שכמו לכל עובד, יש לכם גם זכות להפסקה.

 

ובשורה התחתונה, כמה זה עולה לכם? זה נכון שעבודה מהבית חוסכת לכם דלק ועמידה בפקקים, אבל חשבתם פעם כמה הוצאות חוסך עליכם המעסיק כשאתם עובדים מהבית? המזגן בקיץ, או הרדיאטור בחורף, הקומקום החשמלי ועוד הוצאות שוטפות הן בהחלט חלק מהחישוב. לכן, לפני שאתם מקבלים הצעת שכר, כדאי לקחת בחשבון את הוצאות המשאבים הפרטיים שלכם, ולוודא שזה משתלם לכם.

 

קרן בן נח היא מומחית חיפוש עבודה ב-AllJobs דרושים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגדירו שעות עבודה
צילום: shutterstock
צאו מהפיג'מה
צילום: Jupiter
קרן בן נח
מומלצים