שתף קטע נבחר

מי עובד, מי לא: המדריך המלא לשביתה הכללית

הילדים יילכו לביה"ס כרגיל, בגנים יחפשו הורים שישמרו על הפעוטות, הרכבת תרד מהפסים, והישועה לא תבוא מהאוטובוסים של "אגד" ו"דן", שגם בהם יהיו שיבושים קשים. זה גם לא יהיה היום לחדש דרכון או לחתום על דמי אבטלה. מדינה בהקפאה - אבל רק עד 10:00

נתב"ג יושבת, הרכבת תישאר בתחנת המוצא, האוטובוסים יגיעו (או שלא) וגם בבנקים, בבתי החולים, ברשויות מקומיות רבות, באוניברסיטאות ובמשרדי הממשלה צפויים שיבושים רבים. בהתאם להחלטת בית הדין הארצי לעבודה, כל המהומה תימשך רק עד 10:00.

 

תחבורה

רכבת ישראל וחברות התחבורה אגד ודן יושבתו. הרכבות לא יפעלו כלל ואילו באוטובוסים צפויים שיבושים, מאחר שרק חברי אגד ודן יעבדו, והעובדים השכירים לא. כמו-כן, ישבתו גם רשות שדות התעופה והחברה הלאומית לדרכים (מע"צ). נתב"ג יושבת החל מ-8:00, נמלי חיפה, אשדוד ואילת יושבתו אף הם, והתוצאה - כל ההמראות, הטיסות, ההפלגות והעגינות יבוטלו.

 

השביתה שתשתק את המדינה - כתבות אחרונות:

 

על רקע השביתה היום, שתפגע גם בנמל התעופה בן-גוריון, החליטה חברת אל-על להקדים את טיסות הבוקר כדי לאפשר לנוסעיה לטוס מנתב"ג עוד לפני סגירת הנמל. הנוסעים בטיסות הבוקר בכלל ובטיסות שהוקדמו בפרט מתבקשים להקדים את הגעתם לשדה לתהליך הבידוק, וההמלצה להם היא להגיע כ-4 שעות לפני ההמראה.

 

המולה לא תהיה היום בנתב"ג ()
המולה לא תהיה היום בנתב"ג

 

באל-על ביקשו מהנוסעים שטיסותיהם אמורות היו לצאת בצהריים להתעדכן לגבי השביתה באמצעי התקשורת ובאתר האינטרנט של החברה. אל-על הדגישה כי כשיתברר משך השביתה והשלכתה על לוח הטיסות, יעודכן אתר האינטרנט של החברה. בינתיים, כל טיסות החברה עד ל-7:30 בבוקר אמורות להמריא כמתוכנן.

 

במסגרת שינוי לוח הטיסות של אל-על:

טיסה LY401 לאילת שאמורה הייתה לצאת ב-07:15 בוטלה, טיסה LY381 למילאנו שאמורה הייתה לצאת ב-07:40 הוקדמה ל-07:20, טיסה LY5787 לרומא הוקדמה מ-08:00 ל-07:30, טיסה LY323 לפריז שאמורה הייתה לצאת ב-09:00 בוטלה ונוסעיה יועברו לטיסה LY319 שתצא ב-06:00, טיסה LY315 לנמל התעופה היתרו בלונדון הוקדמה מ-09:05 ל-07:05, טיסה LY007 לנמל JFK בניו-יורק הוקדמה מ-10:15 ל-07:30, טיסה LY357 לפרנקפורט הוקדמה מ-09:25 ל-07:20, וטיסה LY403 שאמורה הייתה להמריא בדרך לאילת ב-11:45 בוטלה.

 

חינוך

במערכת החינוך התמונה מורכבת: בתי הספר לא יושבתו, אולם הסייעות בגני הילדים - המועסקות על ידי הרשויות המקומיות - לא יגיעו לעבודה. מאחר שעל פי נהלי משרד החינוך חייב להיות לצד הגננת אדם מבוגר נוסף, יתבקשו הורים להתנדב. בגנים בהם לא יימצאו הורים שיתנדבו - הלימודים יושבתו.

 

גני הילדים העירוניים (גני חובה וכן גני טרום-חובה וטרום-טרום חובה במקומות שבהם הם שייכים לעירייה) ישבתו, למעט ביישובי קו העימות בצפון הארץ ובדרומה ובחינוך המיוחד. רשת אורט ורשת עמל ישבתו אך לא תהיה שביתה בבתי הספר היסודיים והתיכונים. צפויים שיבושים בעבודת גני הילדים ובתי הספר היסודיים, כיוון שההסעות (למעט בחינוך המיוחד), השרתים והמזכירות ישבתו.

 

כל האוניברסיטאות ישבתו: העברית בירושלים, בן-גוריון בבאר-שבע, בר-אילן, חיפה, תל-אביב, הטכניון ומכון ויצמן. הנהלות האוניברסיטאות יעבדו כרגיל, אולם עובדי המנהלה ישבתו והם מאיימים לשבש את הלימודים. גם בהתאחדות הסטודנטים הארצית הודיעו על השבתה בכל האוניברסיטאות, למעט אגודת הסטודנטים בטכניון, שמתנגדת להשבתה. הסטודנטים מתכוונים לנעול את השערים ולמנוע את הכניסה לקמפוסים.

 

עוד על השביתה הגדולה:

 • הילדים יישארו בבית? הורים יחליפו סייעות בגנים
 • בלבול וכעס לפני השביתה: "מאבק על גב הציבור"
 • מנוצלים וחלשים: מה הסיפור של עובדי הקבלן?
 • "כמו סחורה, דורכים עליך". סיפורם של עובדי קבלן

   

  גם במסלול האקדמי של המכללה למינהל ובמכללת סמינר הקיבוצים ישבתו. באוניברסיטה הפתוחה השיבושים יורגשו רק במוקדי קבלת קהל (ההנחיות מתקיימות כרגיל). בנוסף תשבית התאחדות הסטודנטים את הלימודים גם במכללות אורנים, ספיר, שנקר, תל אביב-יפו, בצלאל, תל חי, עמק יזרעאל ואחווה. עוד ישבתו: מעונות ויצ"ו, נעמת, רשת אמונה, רשת אורט ורשת עמל. מוסדות חינוך חקלאיים ופנימייתיים יפעלו במתכונת שבת. מעונות העובדים המופעלים על ידי הסתדרות העובדים הלאומית יעבדו כרגיל.

   

  כלכלה

  הבורסה לניירות ערך כמו גם הבנקים כולם, לא יעבדו - ויצטרפו לשביתה: בנק הפועלים, בנק לאומי, הבנק הבינלאומי, איגוד, מרכנתיל, דיסקונט, מחיש, אוצר החייל, בנק יהב, מסד, עידוד, ערבי-ישראלי, מזרחי, דיסקונט למשכנתאות, בנק פאג"י - בנק פועלי אגודת ישראל, דקסיה.

   

  ממשל ומוסדות ממלכתיים

  כל משרדי הממשלה והמוסדות ממלכתיים, ישבתו, כולל: הכנסת, כל משרדי הממשלה ובהם משרד הפנים, משרד ראש הממשלה (לרבות הרבנות הראשית), רשות ההגירה, מינהל מקרקעי ישראל, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, שירות התעסוקה והמוסד לביטוח לאומי. לא יתקיימו מבחני נהיגה ולא ניתן יהיה לחדש דרכונים ותעודות זהות. מובטלים לא יחתמו בלשכות התעסוקה אף שהשביתה כן תיחשב כזמן אבטלה.

   

  זה לא היום לחדש דרכון במשרד הפנים (צילום: יהונתן צור) (צילום: יהונתן צור)
  זה לא היום לחדש דרכון במשרד הפנים(צילום: יהונתן צור)

   

  במוסדות הממלכתיים שישבתו יהיו גם: משרד התחבורה, משרד החוץ, רשות האכיפה והגבייה, משרד הרווחה (מוסדות חריגים לילדים - החינוך המיוחד, במתכונת שבת), רשות לניירות ערך, רשות לשיקום האסיר (ההוסטלים יפעלו במתכונת שבת), רשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים, מכון התקנים הישראלי, שירות התעסוקה, רשות העתיקות, רשות המסים לרבות מס הכנסה ומיסוי מקרקעין, בנק ישראל, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, דואר ישראל.

   

  שלטון מקומי

  בכל הרשויות המקומיות תחול שביתה כללית ויינתנו שירותי הצלה וחירום. באיגוד ערים לכיבוי אש והצלה - יינתנו שירותי חירום בלבד. ברשויות המקומיות לא תהיה קבלת קהל ועקרונית, גם לא ינקו את האשפה ברחובות - למעט, כמובן, בעיריות שבהן חברות קבלן פרטיות מבצעות את הניקיון. גם הוועדות לתכנון ובנייה ישבתו.

   

  בריאות

  בתי החולים הממשלתיים והעירוניים יעבדו במתכונת שבת. ניתוחים ובדיקות שאינם דחופים יידחו. מרפאות שירותי בריאות כללית ישבתו, ובתי החולים של הקופה יפעלו במתכונת שבת. מגן דוד אדום יענה לקריאות חירום והצלת נפשות. גם האחיות ישבתו.

   

  בתי החולים יפעלו במתכונת שבת (צילום: אבישג שאר ישוב) (צילום: אבישג שאר ישוב)
  בתי החולים יפעלו במתכונת שבת(צילום: אבישג שאר ישוב)

   

  תרבות ומשפט

  יושבתו מוזיאון ארץ ישראל-ת"א, מוזיאון ת"א לאומנות, מוזיאון בית התפוצות ותיאטראות הבימה, הקאמרי ובית לסין וכן הטלוויזיה החינוכית. גם רשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים תשבות. קרן קיימת לישראל ומפעל הפיס יושבתו. פרקליטים צפויים לעבוד במתכונת חירום ולא יופיעו לדיונים, למעט ועדת חריגים.

   

  אנרגיה ומים

  חברת החשמל, בתי הזיקוק לנפט וחברת מקוות יעבדו במתכונת שבת. החברה הלאומית לאספקת פחם ורשות המים

  ישבתו.

   

  מועצות

  מועצת הצמחים והמועצה לענף הלול ישבתו.

   

  כללי

  שביתה תהיה גם בחברת עמידר, בעמיגור, בחלמיש ובקרן הקיימת לישראל. כך גם בקרן היסוד, בסוכנות היהודית, ובחברת גני יהושע, במפעל הפיס ובקרנות הפנסיה הוותיקות. משען תפעל במתכונת שבת. הפסיכולוגים הקליניים והחינוכיים ישבתו, אבל ישיבות ועדות חירום יתקיימו. • פורסם לראשונה 06/11/2011 21:33

   

  בהכנת הידיעה השתתף עומרי אפרים
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לכו תדעו אם האוטובוס יגיע או לא
  צילום: בן קלמר
  הרכבת מושבתת לגמרי
  צילום: אמיר לוי
  מומלצים