שתף קטע נבחר

ההצבעה על שימוע לשופטים נדחתה בשבוע

אחרי ההתנגדות שעוררה בממשלה ההצעה שנחשפה ב-ynet, ביקש ראש הממשלה לדחות את ההצבעה בוועדת השרים לחקיקה. "מדובר בהצעה מסוכנת ביותר שתפגע באיזונים העדינים ובעליונות בתי המשפט", הזהיר ברק

ועדת השרים לענייני חקיקה לא תדון היום (א') על הצעת החוק שלפיה מינוי מועמדים לבית המשפט העליון יהיה מותנה בשימוע בוועדת חוקה, חוק ומשפט בכנסת. ההצבעה על הצעת החוק נדחתה בשבוע לבקשת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שפנה בסוגיה ליו"ר הוועדה, שר המשפטים יעקב נאמן.

 

עוד בעמוד החדשות :

אובמה ומדבדב: מאוחדים בעצירת איראן גרעינית

לאחר שחרור שליט: תרגיל חטיפה לעיני גנץ

 

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שוחח עם נתניהו ועם נאמן על הבעיות החוקתיות הנובעות מההצעה. הבוקר, עם כניסתו לישיבת הממשלה, התייחס שר הביטחון אהוד ברק להצעה השנויה במחלוקת. "מדובר בהצעה מסוכנת ביותר", אמר, "שתפגע באיזונים העדינים ובעליונות בתי המשפט במדינה. זוהי הצעה חמורה שנועדה להשפיע על עצמאותם של שופטי העליון ואסור שתעבור במדינה דמוקרטית ובישראל".  

 

שר התשתיות, עוזי לנדאו, טען שמערכת בתי המשפט הובילה בהתנהלותה לצורך ביוזמת החקיקה. "הם פולשים לתחומים שאסור להם להתערב בהם. אם שופטי בית המשפט היו יודעים לשים עליהם מגבלות ראויות אז המצב היה נשאר, אבל יש תקלה וצריך לטפל בה". יוזם החוק, ח״כ יריב לוין, הסביר כי הדחייה נועדה לגבש נוסחה מוסכמת.

 

רה"מ בפתח הישיבה. "השבוע נועד למציאת נוסחה מוסכמת" (צילום: פלאש 90) (צילום: פלאש 90)
רה"מ בפתח הישיבה. "השבוע נועד למציאת נוסחה מוסכמת"(צילום: פלאש 90)

 

"עשינו היום צעד חשוב כאשר ההצעה זכתה לתמיכה חסרת תקדים של כמחצית מחברי ועדת השרים לחקיקה", אמר לוין. הוא הדגיש כי ימשיך במאמץ לגייס את הרוב הדרוש "כדי להוציא את השליטה במערכת המשפט מידי קומץ השופטים הממנים את חבריהם".

 

"אסור שפוליטיקאים יבחרו שופטים"

ההצעה, יוזמתם של חברי הכנסת מהליכוד יריב לוין ויו"ר הקואליציה זאב אלקין, נועדה "להבטיח שמלוא השקפת העולם וקורות החיים יהיו חשופים בפני הציבור כולו". פרט לברק, מתנגדים להצעה גם וינשטיין, והשרים יעקב נאמן, גדעון סער, דן מרידור, בני בגין, משה כחלון, לימור לבנת, שלום שמחון ואורית נוקד.

 

ישיבת הממשלה, הבוקר (צילום: פלאש 90) (צילום: פלאש 90)
ישיבת הממשלה, הבוקר(צילום: פלאש 90)

 

אתמול אמר כחלון כי "אסור שפוליטיקאים יבחרו את השופטים.

גם ככה יש לפוליטיקאים מספיק כוח. בית המשפט העליון הוא המקום האחרון שדואג לחלשים, ואסור לגעת בו". השר גדעון סער הגדיר את הצעת החוק "מסוכנת, שתביא לפוליטיזציה מוחלטת וחסרת מעצורים של הליכי בחירת שופטי העליון. ההצעה תהפוך את בית המשפט העליון לשלוחה כנועה של הרוב הפוליטי, המשתנה מעת לעת".  

   

הצעת החוק לשימוע לשופטים נתקלה גם בהתנגדות חריפה מצד נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, של שופטי בית המשפט העליון ושל גורמים בכירים במערכת המשפטית. "זו דה-פוליטיזציה של בית המשפט העליון, התערבות נוראית ברשות השופטת", אמרו גורמים בכירים במערכת. "ההצעה הזויה לחלוטין ויש להילחם בה בכל האמצעים שאפשר".

 

ועדת השרים תצביע היום על שתי הצעות אחרות שמעוררות מחלוקת. הראשונה היא של חברת הכנסת פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו, המציעה לשלול מארגונים ועמותות את הפטור ממס ולגבות 45 אחוזים. לפי הצעה אחרת שתעלה להצבעה, תוגבל קבלת תרומות לעמותות מממשלות ומגופים בינלאומיים, כדוגמת האו"ם והאיחוד האירופי, ל-20 אלף שקל בשנה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו מורן אזולאי ואביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק וליברמן בישיבת הממשלה
צילום: פלאש 90
השר לנדאו, "צריך לטפל בתקלה"
צילום: אסף שילה, ישראל סאן
ח"כ לוין, ימשיך לקדם את החוק
צילום: ירון ברנר
מומלצים