שתף קטע נבחר

מחקר: קשישים מפחיתים ההתחממות הגלובלית

חוקר שבדק את הרגלי הצריכה בגילאים שונים מצא: ככל שמתקרבים לגיל הפרישה, מפסיקים לצרוך מוצרים עתירי אנרגיה ומתחילים לצרוך מוצרים שאינם מזהמים את הסביבה

גם אתם תוכלו לעזור לסביבה, אם תזדקנו. חוקר בתחום הדמוגרפיה בדק את הקשר בין גיל לבין פליטות גזי החממה והראה כי לאחר גיל הפרישה מעבודה, פוחתת התרומה שלנו כאינדיבידואלים להתחממות הגלובלית. "על פי התוצאות, בטווח הרחוק מרכיב הגיל קשור להפחתה בפליטות גזי החממה" - כך נכתב בתוצאות המחקר שנעשה על ידי אמיליו זאגני ממכון מקס פלנק למחקר דמוגרפי בגרמניה. המחקר נעשה על אוכלוסיית ארצות הברית אך הנחת החוקרים היא שהמגמה תקפה גם ביחס לאוכלוסיות אחרות.

 

על זיקנה וכלכלה

 

הגיל של אוכלוסיית ארצות הברית משתנה. בארבעת מפקדי האוכלוסין הקודמים התגלה כי מספר הולך וגובר של אמריקנים מתקדם לעבר קטגוריית הגיל של 65 ומעלה, וכך גם באוכלוסייה העולמית. מהמחקר עולה כי מדינות עם אוכלוסייה מזדקנת ותבניות צריכה דומות לאלו של ארצות הברית, עשויות לרשום בעתיד הקרוב צניחה בפליטת גזי החממה.

 

בארצות הברית, הפחתה זו לא תופיע באופן מיידי. זאגני מעריך כי עד שנת 2050 בערך, ההזדקנות של אוכלוסיית ארצות הברית, בממוצע, תוביל לעלייה מתונה בפליטת גזי החממה.

 

הזקנים הירוקים

המחקר בדק כיצד משתמשים אנשים מגילאים שונים בתשעה סוגי מוצרים ושירותים הצורכים אנרגיה רבה, לרבות מכשירי חשמל, דלק וטיסות. לאחר מכן שוקללו פליטות גזי החממה לשימושים אלה והורכבו פרופילים של פליטת גזי חממה לקבוצות הגילאים.

 

מהמחקר עולה כי ככל שהם מתבגרים, האמריקנים צורכים יותר ויותר דברים, ומייצרים כתוצאה מכך יותר פחמן דו חמצני. מגמה זו מגיעה לשיא בגיל 65, ולאחר מכן עושה פנייה חדה לאחור. אנשים מבוגרים יותר מ-65 נוטים להוציא יותר על הבריאות שלהם, מה שמייצר באופן כללי פחות פליטת גזי חממה. ההוצאות האלו מובילות להפחתה של הוצאות על דברים אחרים, שמצריכים יותר אנרגיה.

 

עם זאת, מאחר שהם מבלים יותר בבית, השימוש במכשירי חשמל ובגז טבעי ממשיך לעלות בקרב אנשים עד ההגעה לגיל 80.

 

גם האוכלוסייה תגדל  

למרות כל זאת, ההזדקנות צפויה להמשיך לגרום לגידול בפליטת גזי החממה למשך מספר עשורים לפחות, אולי עד שנת 2050, על פי המודל שעולה מהמחקר.

 

הסיבה לכך היא שאחרוני האמריקנים מדור הבייבי בומרס יגיעו לגיל פרישה סביב שנת 2030. לאחר מכן, הם יתרמו פחות ופחות לפליטת גזי החממה, ובסופו של דבר הפחתה זו תיראה בסיכום הכולל. עם זאת, עלייה בתוחלת החיים תוביל ליותר אנשים מבוגרים, ולכן נתון זה צפוי לתרום לעליות בטווח הקצר בפליטת גזי החממה.

 

המחקר בדק גם את ההשפעה של הצמיחה בגודל האוכלוסייה בארצות הברית, וגילה כי השפעתה תהיה חזקה מההזדקנות, דבר שיוביל לעלייה בפליטה הכוללת של גזי החממה. בסיכום המחקר נכתב כי "הודות לשינויים במבנה הגילאים, בטווח הארוך הפליטות לא יעלו באותה מידה בה צפינו על סמך הגידול באוכלוסייה בלבד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ידידותי יורת לסביבה
צילום: Index open
מומלצים