שתף קטע נבחר

הלאומן האנטישמי בממשלת יוון מנסה לשנות כיוון

הוא קרא לפשעי הנאצים באושוויץ ובדכאו "מעשיות" ואמר שצה"ל הרג באכזריות "המוכרת מתקופת היטלר", אך יורגוס קרצאפריס מהימין הקיצוני ביוון, שנכנס לממשלת האחדות מנסה לעדן את הדברים, לפחות למראית העין: "תמכתי בשת"פ עם ישראל"

על רקע הביקורת הבינלאומית על שיתופו בממשלת האחדות היוונית החדשה, מנסה יורגוס קרצאפריס, מנהיג המפלגה הלאומנית LAOS (האיחוד האורתודוכסי-עממי), לחזור בו מהתבטאויותיו האנטישמיות התכופות במהלך השנים.

 

מדינה במשבר - הכותרות האחרונות:

מכחיש שואה אנטי-ישראלי בדרך לשלטון ביוון?

רק לא ליפול: ממשלה חדשה הושבעה ביוון

ראש ממשלת יוון: הממשלה תוחלף, לא אנהיג

 

בראיון שהעניק לרשת טלוויזיה ביוון בתחילת השבוע, אמר: "שואת היהודים, שנעשתה על ידי היטלר, ורצח העם הארמני, שנעשה על ידי כמאל אטאטורק, הם הפשעים הגדולים ביותר של המאה שעברה". הדברים נכללים בהודעה לעיתונות שפירסמה היום שגרירות יוון בישראל.

 

קרצאפריס משמאל בדיונים על הרכבת ממשלת האחדות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קרצאפריס משמאל בדיונים על הרכבת ממשלת האחדות(צילום: רויטרס)

 

דבריו העכשוויים של קרצאפריס (64) מנוגדים לשורת התבטאויות מפיו בשנים האחרונות, בהן עסק באופן קבוע ב"מזימה יהודית-ציונית עולמית" להשפיל את יוון ולשלוט בכלכלה העולמית, בביקורת אנטי-ישראלית תוך השוואה למשטר הנאצי, וכן למספר רב של אמירות אנטישמיות במהלך דיונים בפרלמנט ובראיונות לטלוויזיה.

 

ב-2002, למשל, כשהתבקש להבהיר מה ההבדלים בינו לבין ראש הממשלה המכהן דאז, טען המנהיג הימני הקיצוני: "דבר ראשון, אני לא יהודי". באותה שנה, שאל מעל בימת הפרלמנט את ראש הממשלה: "האם זה נכון שהבת שלך נישאה בחשאי ליהודי?".

 

הכניסה למחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו - "מעשיה", לפי קרצאפריס (צילום: AP) (צילום: AP)
הכניסה למחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו - "מעשיה", לפי קרצאפריס(צילום: AP)

 

בנוסף, בדיון טלוויזיוני עם שגריר ישראל ביוון, אמר: "בוא נדבר על כל המעשיות האלה של אושוויץ ודכאו". במהלך מבצע "עופרת יצוקה", הוסיף כי צה"ל נוהג "באכזריות כלפי חסרי ישע, שמוכרת רק מתקופתו של היטלר". בראיון שהעניק בתחילת השבוע, עם זאת, טען כי "תמכתי לעתים קרובות בשיתוף פעולה עם ישראל, למרות שאני מאמין שלפעמים השתמשה באלימות מוגזמת".

 

ויקיליקס: מבין שחייב להתרחק מהאנטישמיות

את הרקע לניסיונו של קרצאפריס לשנות כיוון אפשר אולי למצוא במברק סודי של שגרירות ארה"ב באתונה, שנחשף על ידי אתר ההדלפות, "ויקיליקס". בעקבות ההצלחה הגדולה של מפלגת LAOS בבחירות הכלליות ביוון ב-2009 (בהן זכתה בקרוב ל-6% מקולות המצביעים), כתבו אנשי השגרירות, כי "קרצאפריס מבין שכוחה הגובר של LAOS מחייב את המפלגה להתרחק מהעמדות האולטרה-לאומניות ומהרטוריקה האנטישמית שלה".

 

לדברי חברת מפלגה שתדרכה את אנשי השגרירות, קרצאפריס "הורה מיידית" לבכיריה לעדן את ההתבטאויות האנטישמיות, כדי למנוע התנגדות אמריקאית לשיתופו בממשלה עתידית. במברק עוד נכתב כי קרצאפריס, שמילא בחודשים האחרונים תפקיד משמעותי במגעים להקמת ממשלת אחדות, שתנסה ליישם את התוכנית האירופית לחילוץ יוון ממשבר החוב, הוא "אישיות בלתי רצויה" בקרב הנציגות האמריקאית.

 

השגרירות באתונה, למשל, נמנעת מלהזמין אותו לאירועים רשמיים, כמו ציון יום העצמאות האמריקאי בארבעה ביולי, על רקע "ביטויי הכחשת השואה הקבועים" שלו, כפי שנכתב בדו"ח של מחלקת המדינה האמריקנית מ-2008.

 

על אף שהפוליטיקאי היווני, שפרש ממפלגת הימין "דמוקרטיה חדשה" ב-2000, על רקע עמדותיו הקיצוניות והקים את LAOS, אינו מכהן כשר בממשלה הנוכחית של יוון - שניים מחברי מפלגתו זכו בתפקידים בכירים; מאקיס וורידיס, שנחשב למקורב ל"חזית הלאומית" של לה-פן בצרפת, מכהן כשר התשתיות והתחבורה ואדוניס יורגיאדס, שכיהן כעורך של עלון שהואשם באנטישמיות, אחראי על משרד הספנות.

 

שיתופה של מפלגת הימין הקיצונית LAOS בממשלת האחדות, שאמורה לכהן עד הבחירות שייערכו באביב הקרוב, עורר תרעומת בינלאומית מצד ארגונים יהודיים. בגרמניה, במיוחד, הנושאת את מרבית הנטל של חילוץ יוון מהמשבר הכלכלי בו היא נמצאת, קבלו הארגונים היהודיים על נכונותה של ברלין לשאת ולתת עם קואליציה הכוללת את מפלגה בראשותו של קרצאפריס. 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הבת שלך התחתנה עם יהודי?"
צילום: EPA
רה"מ החדש, לוקאס פפדמוס
צילום: רויטרס
מומלצים