שתף קטע נבחר

לייק לפקידי האוצר במשבר המתמחים

פקידי האוצר המושמצים התגלו כמי שפועלים למען הכלל. רופאי "מדינת תל-אביב" התגלו באנוכיותם, כשפגעו בחולים

התיאורים - האותנטיים מאוד - על חייהם הקשים מאוד של הרופאים המתמחים אינם יכולים לטשטש את העובדה הפשוטה שכרגע הם שוברים את כל הכלים. מדובר באנשים חכמים ונבונים, מסורים, מצילי חיים, ורהוטי דיבור הנוהגים כאחרוני העבריינים. אפילו בעולם התחתון משתדלים לעמוד בהסכם שנחתם בין כנופיות, בעוד המתמחים המורדים לא המתינו אף לא יום אחד.

 

ההתפטרות הקולקטיבית שלהם עשתה שימוש ציני בחיי אדם על מנת לקדם את דרישתם הבלתי מוצדקת לשיפור נוסף בתנאי העסקתם. לא מדובר בהתפטרות נוספת של עובד ממקום עבודתו, אלא בניסיון לסגור את בתי החולים ולפגוע בחולים. כשם שמשיכה מאורגנת של כספים רבים בבת אחת מחשבונות בנק על מנת לפגוע בבנק לא תתאפשר על ידי הבנק ורשויות הפיקוח, כך אסרו השופטים את ההתפטרות הזו של המתמחים. אלמלא הכוח הבלתי מוגבל שיש למתמחים, היו צריכים לשלוח אותם לכלא, כיאה לפורעי חוק.

 

עוד בערוץ הדעות :

מזרחים לעליון - תיקון הכרחי לאי-שוויון / מירב אלוש לברון ויפעת ביטון

מה רע שנדע מראש שהשופט שמאלן? / חיים משגב

  

בסכסוך הזה התגלו דווקא פקידי האוצר, המושמצים חדשות לבקרים, כמי שראויים להערכה רבה על פועלם המסור למען הכלל. פקידים אלו קיבלו מאזרחי ישראל ומהממשלה משימה קדושה לשמור על גבולות תקציב המדינה מפני גזלנים, חמדנים, בטלנים וסתם אוכלי חינם. כשם שחיילי צה"ל פועלים לילות כימים בהגנה על גבולות המדינה כנגד חורשי רעתנו, כך פקידי משרד האוצר עמלים למנוע מקבוצות לחץ רבות וחזקות מאד לבזוז את הקופה הציבורית שלנו. קופה ציבורית זה כינוי סטרילי לכסף שאני ואתה מעבירים למדינה כדי שתשתמש בו בצורה היעילה והחסכונית ביותר לטובתנו, האזרחים.

 

פקידי האוצר הם הגורם הניטרלי ביותר בכל סכסוך עבודה, הם היחידים הרואים את התמונה הכוללת ואת ההשלכות של כל ויתור על התקציב. הם נציגי העם ופועלים בהתאם למנדט שקיבלו מהממשלה והכנסת באמצעות חוק התקציב. לכן, כנקודת מוצא בכל סכסוך עבודה, ראוי לכל אזרח שפוי לתמוך בפקידי האוצר. להם נתון המנדט לשפר את תנאי שכרם של עובדים מקופחים, ולעמוד נגד ועד עובדים או כל קבוצת לחץ אחרת המפריזה בדרישותיה.

 

תפישה זו מובנת ומוכרת לכל מי שעיניו בראשו, אלא אם שטפו את ראשו יחצ"נים ושאר בעלי עניין. כאשר רונן צור, יועץ הסתרים והיחצ"ן של הרופאים, כתב מאמר בערוץ זה שכולו רצוף האשמות נגד פקידי האוצר וראשיו - ראוי לנו האזרחים התמימים לפקפק בטוהר כוונותיו של מי שמקבל את שכרו מצד בסכסוך המעוניין מאוד בהכפשת שליחינו במשרד האוצר.

 

אנוכיות במדינת תל-אביב  

בכל סכסוך עבודה, קשה לנו האזרחים כצופים מהצד שאינם בקיאים בפרטים, לדעת אם מדובר בתביעה מוצדקת של העובדים, או בתביעה מופרזת וחסרת בסיס. לכן אנו סובלים בשקט את השביתות ואת העיצומים, עד שפקידי האוצר מגיעים להסכמות עם העובדים. כך גם נהגנו בסכסוך העבודה הארוך עם הרופאים ונשמנו לרווחה כשנגמר בהסכם לפני יותר מחודשיים. כעת, כאשר חלק מהמתמחים החליטו שההסכם שנחתם עם הארגון היציג שלהם אינו מתאים להם, אנו יודעים בוודאות מוחלטת מי הצודק ומי פורע חוק.

  

נקודת האור היחידה בסיפור עצוב זה היא העובדה שרק כמה מאות מתמחים התפטרו, מבין כלל המתמחים וכלל הרופאים, ושרובם מתרכזים במרכז ובבית החולים רמב"ם. נראה כי הרוב המוחלט של המתמחים והרופאים מבינים כי הם הראשונים הנדרשים לקיים צווי בית משפט. הם מבינים כי עליהם להשלים עם ההסכם שנחתם אפילו אם הוא גרוע בעיני רבים מהם. התפישה שעמדה ביסוד ההסכם להעדיף את הפריפריה על פני המרכז הוכיחה את עצמה בעצם העובדה שאף אחד ממתמחי הפריפריה אינו שובת ומפר חוק. 

 

למרבה הצער, נורת אזהרה אדומה מהבהבת בעוצמה רבה באזור המרכז. תרבותה של "מדינת תל-אביב", שבאה לידי ביטוי אף בנתוני הגיוס הנמוכים, משתקפת למרבה הצער גם בהתנהגות המתמחים הנוטשים - אנוכיות צרופה גם במחיר פגיעה בחולים וביזוי בתי המשפט.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטודנטים הפגינו ליד איכילוב. ארכיון
צילום: ירון ברנר
מומלצים