שתף קטע נבחר

שיכורי כוח באוצר

הממונה על השכר באוצר וסגנו נכנעים רק לראשי ועדים חזקים, אבל חכמים על הרופאים, ולא חשים שהאדמה זזה תחת רגליהם. אם שטייניץ לא יתעשת, גם הוא יהיה היסטוריה

כל סטודנט מתחיל למינהל עסקים יודע שהסכם בו רק צד אחד יוצא מרוצה סופו להתפוצץ. את הכלל הפשוט והחשוב הזה לא הבין דווקא האיש המופקד רשמית על ניהול מו"מ מטעם ממשלת ישראל, כבוד הפקיד הבכיר אילן לוין.

 

לוין, שועל מו"מ וקרבות מנוסה ומתוחכם במיוחד פגש לא מזמן למו"מ את ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית, רופא מרדים, לא כריזמטי במיוחד, לא מנהיג טבעי וממש לא מנוסה במו"מ כה מורכב. לוין, בחושיו החדים, הבין מיד עם מי יש לו עסק ונכנס למגרש מחויך ומלא בטחון עצמי. במשחק הכדורגל השכונתי קוראים למצב הזה "לא כוחות".

 

עוד בערוץ הדעות :

רק פעולה צבאית תמנע גרעין איראני / שאול רוזנפלד

להכניס רוח לעסקים / זהר שביט

 

מהר מאוד הצליחו לוין וחבריו לטרטר, לנענע ולהתיש את ד"ר אידלמן, שבסופו של תהליך ארוך ושביתת רעב שהביאה להיחלשתו הפיזית, נאלץ לחתום על הסכם כניעה מביש שבשיאו התחייבות לשקט תעשייתי לתקופה חסרת תקדים של 9 שנים, הסכם שלוין וחבריו לא היו מעזים אפילו להציע למנהיג ההסתדרות, עופר עיני. בכך הגיע לסיומו המאבק הכושל לשינוי פני הרפואה הציבורית שהובילה ההסתדרות הרפואית.

 

שברו את ד"ר אידלמן וחגגו. בצעדה לירושלים  (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
שברו את ד"ר אידלמן וחגגו. בצעדה לירושלים (צילום: נועם מושקוביץ)

 

לוין חגג משבר נוסף, שבו הכניע והוריד על ארבע מנהיג עובדים בכיר, זמן קצר אחרי שהצליח להכניע ולהוריד על ברכיהם את העובדים הסוציאליים. עוזרו הנאמן, משה בר סימן טוב, רץ למגזינים וסיפר על ההישג הענק ועל שיטת ניהול המו"מ המופלאה שפיתחו שני פקידי משרד האוצר, ואף כינה את התנהלותו של אידלמן פאתטית. הזלזול והיוהרה ניבטו מכל מילה, והכול נראה להם ורוד מתמיד.

 

ואז, קרתה להם תקלה. כמו בתזוזת לוחות טקטוניים בזמן רעידת אדמה, זזו לוחות המערכת הרפואית תחת רגליהם של לוין ובר סימן טוב, אבל הם - מבושמים ושיכורי כוח - לא חשו בדבר. קולות המחאה ותסיסת השטח לא הגיעו לאוזניהם, וגם לא לאוזניו של סגן השר החביב, יעקב ליצמן, או לראש הממשלה הנושא גם בתפקיד שר הבריאות, אך מערכת הבריאות מוכרת לו בעיקר מכותרות העיתונים. החבורה הנפוחה לא הבינה את מה שכל רופא הבין: הפיצוץ מגיע, והוא הגיע ברעש גדול.

 

הרופאים לא יירמסו יותר

מערכת הבריאות משנה את פניה בשעות אלו ממש ובתום המשבר הזה היא תהיה טובה יותר, מסורה יותר וקשובה יותר לרופאיה וחוליה. פקידי האוצר לא יעזו לנהוג מנהגי השפלה ורמיסת כבודם ושמם של מיטב הרופאים, העושים לילות ועוד לילות כימים בחדרי המיון ובחדרי הניתוח. בתום המשבר ייווצרו התנאים שיאפשרו לרופאים להישאר במערכת הבריאות הציבורית ולתת לכולנו שירות טוב יותר ומקצועי יותר מידי הרופאים הטובים ביותר, ולא מאלו שרק מחוסר ברירה יישארו ברפואה הציבורית. זה הישגו הגדול ביותר של המשבר הנוכחי.

 

חכמים על חלשים במשרד האוצר. מתמחים בשיבא  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חכמים על חלשים במשרד האוצר. מתמחים בשיבא (צילום: מוטי קמחי)

 

בשנים האחרונות לימדו פקידי האוצר את ארגוני העובדים שיעור חשוב: הם נכנעים רק ליו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה, פנחס עידן, וליו"ר ועד עובדי נמל אשדוד, אלון חסן. כשאלו פותחים בשביתה, אין לגיבורי האוצר אומץ להתמודד עמם. הם חכמים רק על חלשים. אילן לוין ומשה בר סימן טוב ניגפים רק מפני כוחם של הוועדים האוחזים בשאלטר.

 

הם אינם מכבדים הידברות, הם אינם מכבדים כנות, הם אינם רואים בתום הלב יתרון, אלא חולשה. התנהלותם הכוחנית והיהירה, לצד שיכרון הכוח של פקידים צעירים הזוכים לסמכויות יתר ללא פיקוח אפשרו לאילן לוין לכופף אפילו את ראש הממשלה במשבר הנוכחי ולהפוך אותו לבובה שתקנית ורופסת.

 

מצב זה אינו בריא ואף מסוכן. הוא מוביל לאנרכיה והוא מעביר מסר לארגוני העובדים, לפיו אם לא יבנו לעצמם שאלטר, לא יוכלו לשפר את מעמדם. כמי שמנהל משברים רבים במשק, אני חרד מפני מציאות שכזו. גם לנו יש אחריות וגם אנו רואים את טובת המדינה קודם לכל אינטרס אחר.

 

לוין ובר סימן טוב לא יוכלו עוד לנהל מו"מ מטעם המדינה. התנהלותם חייבת להיות מודל לבאים אחריהם על הדרך בה לא מנהלים הידברות עם עובדים. מוטב לשר האוצר, יובל שטייניץ, להתעשת ולחולל רפורמה אצלו בבית, במקום שבו הכוחנות החליפה את הרגש וההיגיון. אם לא יעשה זאת, הוא ימצא את עצמו במהרה במקום שבו פוליטיקאים מנותקים מוצאים את עצמם. 

 

רונן צור, יועץ תקשורת ומנהל משבר הרופאים

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
סופו של הסכם הכניעה. רונן צור
צילום: אביגיל עוזי
האם ישכיל להתעשת? שר האוצר שטייניץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים