שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איזו קופ"ח נותנת הכי הרבה מידע באינטרנט?
  קופות החולים מחוייבות לפרסם באינטרנט את אפשרויות הטיפול השונות של המבוטחים - אבל לא בכולן זה אכן קורה. בדקנו באילו מאתרי האינטרנט של קופות החולים תוכלו למצוא את המידע לו אתם זקוקים ועד כמה זה פשוט. התוצאות לפניכם

  קופות החולים אינן מסבירות למבוטחיהן בבירור את זכויותיהם: מסקנה זו נגזרת מניתוח השוואתי בין אתרי האינטרנט של הקופות שנערך באדיבות מרכז מזו"ר במכללה למינהל. מניתוח האתרים עולה כי רוב קופות החולים אינן מפרסמות באתרי האינטרנט שלהן בצורה ברורה את הסדרי הבחירה הקיימים לחולים.

  עובדה זו מסבירה את הנתון הגבוה של הפונים בעניין לאגודה לזכויות החולה: כ-30% מהחולים שפנו לאגודה הלינו כי הם אינם מבינים את ההסדרים הקיימים עם הקופות והאם יש בידם הזכות לבחור את מקום הטיפול.

   

  בהשוואה שנערכה בין אתרי האינטרנט של קופות החולים השונות נמצא כי הקופות אינן מבהירות למבוטחיהן את ההסדרים הקיימים לכל קופה, המבוטח אינו יודע מה הן האופציות הקיימות עבורו לבחירה בין מוסדות האשפוז, הסדרי הזכאות, הבחירה לגבי בתי חולים כלליים, שיקומיים או סיעודיים או לגבי בחירתו של המבוטח באילו מרפאות חוץ לבקר. כמו כן עולה מתוך ההשוואה כי כמעט ולא קיים מידע ללקוח לגבי הטיפולים הנמצאים באחריות משרד הבריאות, כגון ציוד ואביזרים רפואיים ואשפוז סיעודי.

   


  השוואה בין אתרי האינטרנט של קופות החולים

  השוואה בין אתרי האינטרנט של קופות החולים
  הנושא תיאור כללית מאוחדת מכבי לאומית משקל בניקוד
  תהליך רישום לקופה מעבר רגיל, תושב חוזר, זכויות בתקופת המעבר ... 9 10 10 7 5%
  זכויות למצב / בעיה רפואית תרופות - פנקס תרופות, שיניים, טיפולים כולל שב"ן 8 5 9 7 25%
  מדריך השירותים איתור רופא, מכון, מרפאה, סניף 10 9 10 8 25%
  הסדרי בחירה הסבר לגבי הזכאות, בתי"ח כלליים, בתי"ח שיקומיים, מרפאות חוץ 5 6 8 4 15%
  תשלומי השתתפות עצמית פירוט כללי הזכאות בכל אד מהסעיפים 10 9 10 9 5%
  פניות הציבור ערעור על אי-קבלת שירות בקופה , פניה לוועדת חריגים, כתובות נציבות פניות הציבור, חוק חופש המידע 10 9 10 10 5%
  טיפולים באחריות משרד הבריאות ציוד ואביזרים, אשפוז סיעודי 7 6 4 8 5%
  זכאות מתוקף חוקים אחרים נפגעי עבודה, דרכים, נכי רדיפות 10 10 9 9 5%
  שפות נוספות  

  10

  ערבית, רוסית, אנגלית, צרפתית

  8

  רוסית, אנגלית, צרפתית, ספרדית

  5

  תמצית זכויות באנגלית

  9

  ערבית, אנגלית, רוסית

  10%
  ציון לשבח   מוצג באופן ברור ונוח לשימוש, סל שירותים מקיף נוחות גלישה ואיתור הנושא מוצג באופן ברור ונוח לשימוש, מציג זכאות לשירות בסל ובשב"ן מנוע חיפוש מצויין לאיתור כל זכאות  
  ציון משוקלל   95% 82.2% 95.6% 82.2% 100%

   

  עם זאת, בכל הקשור לתהליך הרישום לקופה, מדריך השירותים לאיתור רופא, מכון, מרפאה וכדומה, הסדר תשלומי ההשתתפות העצמית, פניות הציבור והזכאות מתוקף חוקים אחרים (תאונת עבודה, דרכים וכו') מופיע המידע בצורה ברורה ומפורטת.

   

  "אתרי האינטרנט של קופות החולים מהווים בימינו צינור יעיל להעברת מידע לציבור המבוטחים", אומרת עדינה מרקס, יו"ר האגודה לזכויות החולה. "חוזר משרד הבריאות מחייב את הקופות לפרסם את הסדרי הבחירה באינטרנט ולהציג בפני כל מבוטח את ההסדרים הקיימים במהלך הפקת ההתחייבות. לצערנו הקופות עדיין אינן מיישמות הנחיות אלה וזה אחד הנושאים לטיפול בתוכנית העבודה של האגודה לשנה הקרובה. בסופו של דבר הרי לכולנו מטרה אחת משותפת, והיא לסייע לחולים ככל שניתן ולהקל על סבלם".

   

  ההשוואה נעשתה לקראת כנס האגודה לזכויות החולה שמתקיים היום (ב').   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באיזו קופה הכי קל לאתר רופא באינטרנט?
  צילום: shutterstock
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים