שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: עלייה של 12% בנשאי HIV בישראל

מנתונים שהגיעו לידי ynet עולה תמונה עגומה: בזמן שבעולם נרשמת ירידה במספר נשאי ה-HIV החדשים, בישראל המגמה הפוכה - בשנת 2010 חלה עלייה של 12% במספר הנשאים. מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס: "שיעור הצמיחה ב-2011 לא צפוי להיות צנוע יותר". סיבה אפשרית לנתונים הקשים: 20% מהצעירים בארץ מקיימים יחסי מין לא מוגנים

מגיפת האיידס עדיין כאן: בעוד בעולם נבלמת מגמת ההדבקה בנגיף האיידס, בישראל דווקא ממשיך לעלות מספרם של הנדבקים. מנתונים שהגיעו לידי ynet, ומתפרסמים כאן לראשונה, עולה כי בשנת 2010 חלה עלייה של כ-12% במספר הנדבקים, בהשוואה לשנה הקודמת.

 

עוד על HIV:

איידס: כל העובדות, כל התשובות  

10 מיתוסים על איידס שהגיע הזמן לנפץ

5 תינוקות בשנה נשאי HIV - כי הנשים לא נבדקות

 

עוד עולה מהנתונים כי בעשור האחרון חלה עלייה מתמדת במספר הנשאים החדשים. בשנת 2003 נרשמו 303 נשאים חדשים, בשנת 2008 עלה מספרם ל- 390, בשנת 2009 היו בארץ 381 נשאים חדשים ואילו בשנה שעברה מספרם עמד על 430.

 

בנוסף מצביעים הנתונים על כך שמספר הנשאים הגדול יותר הוא של גברים: בעוד שבשנת 2003 אובחנו 151 גברים ו-124 נשים כנשאים של הנגיף. בשנת 2010, לעומת זאת, נרשמו 278 גברים נשאים, בהשוואה ל-133 נשים בלבד.

 

בעולם: ירידה של 21% במספר הנשאים החדשים

כאמור, בעוד מספר הנשאים בארץ במגמת עלייה, בעולם נמצאת מגיפת האיידס בבלימה

מסויימת. מנתוני ארגון הבריאות העולמי עולה כי בשנה שעברה אובחנו 2.7 מיליון בני אדם בעולם הנושאים את נגיף ה-HIV, מספר דומה למספר הנשאים המאובחנים בשלוש השנים האחרונות. בסוף השנה שעברה הגיע מספר הנשאים בעולם ל-34 מיליון. מספר הנשאים החדשים בעולם נמצא בירידה של 21%, מאז השיא שנרשם בשנת 1997.

 

מספר מקרי המוות מהנגיף נמצא גם הוא בירידה, אם כי קלה: בשנה שעברה נרשמו 1.8 מיליון מקרי תמותה בקרב חולי איידס, בהשוואה ל-1.9 מיליון בשנת 2009. ירידה זו מיוחסת לאבחון המוקדם ולטיפול היעיל בקוקטייל התרופות לאיידס.

 

שיפור מסויים נרשם גם באיזור הסאב-סהרה שבאפריקה, שם נמצאת מגיפת האיידס בשיאה. בהשוואה לשנת 2009 חלה עלייה של 20% במספר האנשים נשאי הנגיף המקבלים את קוקטייל התרופות. בארגון הבריאות העולמי מעריכים כי בזכות הקוקטייל נמנעו 700 אלף מקרי תמותה ברחבי העולם בשנה שעברה.

 

עוד מגלה הדו"ח כי במזרח אירופה ומרכז אסיה חלה עליה של 250% במספר הנשאים החדשים בעשור האחרון. העלייה מיוחסת בעיקר להדבקה בקרב נרקומנים. המספרים בדרום אמריקה, ארצות הברית ומערב אירופה נשארו יציבים בשנים האחרונות.

 

20% מהצעירים בישראל מקיימים יחסי מין לא מוגנים 

"מדובר במספר שיא של נשאים חדשים מאז שמשרד הבריאות החל לאסוף את נתוני התחלואה", אומר ל-ynet יונתן קרני, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס. "בעוד שבעולם מתועדת עצירה של המגיפה, אצלנו רושמים עלייה שערורייתית של 12%. מנתונים לא רשמיים שמגיעים לוועד ידוע כי שיעור הצמיחה ב-2011 לא צפוי להיות צנוע יותר".

 

מתוך סקר שערך הוועד למלחמה באיידס בשיתוף מכון מחקר "מותגים" עולה כי למעלה מ-20% מהצעירים בגילאי 18-24 קיימו יחסי מין לא מוגנים בזמן שהיה להם קונדום בהישג יד (בכיס, בארנק או ליד המיטה). הסיבה הנפוצה ביותר לוויתור על הקונדום הייתה השימוש בגלולות למניעת הריון. אולם לדברי קרני לא מדובר רק בעלייה במספר המקיימים יחסי מין לא מוגנים, אלא גם האחוז הנמוך של ישראלים שביצעו בדיקה לגילוי HIV. "אם מחברים את זה לכך שמרבית ההדבקות נגרמות על ידי אנשים שלא יודעים על נשאותם, מקבלים הסבר ברור למגמה שאנחנו רואים. המקום הנמוך שלו זוכה האיידס בסדר עדיפויות הלאומי, לצד התקצוב המבזה של תכניות חינוך ומניעה בקרב צעירים, ממשיכים להכניע את המאבק. כולי תקווה שנתונים אלו יצליחו לנתץ סוף-סוף את חומות האדישות ולהחזיר את האיידס למרכז השיח הציבורי".

 

"יום האיידס העולמי, שמצוין בשבוע הבא, הוא רק תזכורת לכך שמחלה עדיין נמצאת איתנו והאופטימיות מוקדמת מדי", מוסיף קרני. "עד שקברניטי משרד הבריאות יתעוררו אני קורא לציבור להכתיב את השינוי מבפנים ולקחת אחריות על בריאותם. השתמשו בקונדום, עשו בדיקה שגרתית ל-HIV ועזרו לנו לבנות חברה בריאה יותר".

 

"מדי יום אני מטפלת באנשים שחשבו שלהם זה לא יקרה, הדחיקו והכחישו", אומרת ד"ר מרגלית לורבר, רופאת איידס בכירה ומנהלת המכון למחלות אוטואימוניות מביה"ח רמב"ם. "אמנם כבר לא מתים מהמחלה אך היא רחוקה מלהיות פיקניק. זוהי מחלה המחייבת טיפול תרופתי לכל החיים, בעלת השלכות חברתיות קשות, סטיגמה ואפליה המביאים להסתגרות וחיים בבדידות עם סוד גדול. אני ממליצה לכל אדם שעשה אי פעם סקס לא מוגן להגיע ולהיבדק. גילוי מוקדם של HIV הוא ההבדל בין מחלה כרונית שאפשר לחיות איתה ולטפל בה לבין סיבוכים מסכני חיים".

 

  • לציון יום האיידס הבינלאומי ייערכו בדיקות איידס חינם בדיזנגוף סנטר בתל אביב (קומה מינוס אחת, בסמוך לקולנוע דיזנגוף), ביום שישי ה-2 בדצמבר, בשעות 13:30-10:30. יש להצטייד בתעודת זהות. הבדיקות בשיתוף בי"ח איכילוב, הוועד למלחמה באיידס ונטלי שירותי רפואה ובחסות רדיו תל-אביב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
איידס. יותר נשאים בישראל
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים