שתף קטע נבחר

הצעת חוק: סוף למפקדי הוועדים במפלגות

ח"כ שאמה-הכהן מהליכוד מבקש להגביל את כוחו של חבר סיעתו, ח"כ חיים כץ, שהוא גם יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית: "לשחרר מטרור פוליטי ומחשבתי". על פי ההצעה, מעביד וחבר ועד "לא יכוון הצבעה של עובד". כץ סירב להגיב

הצעת חוק חדשה מבקשת להגביל את כוחו של ח"כ חיים כץ (ליכוד) בכל הנוגע להצבעות של עובדי התעשייה האווירית, שם משמש כץ יו"ר ועד העובדים. מגיש ההצעה, חבר סיעתו, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, תקף בשבוע שעבר את כץ בטענה ש"הוציא עליו חוזה" על רקע חלקו בקידום ועדת ששינסקי. ימים ספורים אחרי העימות האינטרנטי שנפתח בפייסבוק, הגיש שאמה-הכהן את הצעת החוק. שאמה טוען כי הגיעה העת "לעצור מפקדים כפויים להצבעות תחת לחץ".

 

עוד בערוץ החדשות :

מאחורי הסורגים: ענת קם החלה את ריצוי מאסרה

"בולען" בנתניה: בור נפער בחצר בניין

מועמד רפובליקני: למה ישראל צריכה את עזרתנו? 

 

בהצעה שהוגשה למזכירות הכנסת, ביקש שאמה-הכהן לקבוע כי "מעביד או חבר ועד לא יכוון הצבעה של עובד, בין בעל פה או בין בכתב". עוד נקבע בהצעה כי "עובדים לא יוסעו במאורגן אל הקלפי", וכן כי "בעל מרות, לא יכוון עובד לקלפי מסוימת, לא ידרבן עובד לגשת ולהצביע ולא ינסה לברר במישרין או בעקיפין את הצבעתו של העובד". שאמה מבקש לקבוע קנס של 100 אלף שקל למי שיעבור על חוק זה.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק כתב שאמה כי ההצעה "באה למנוע שיבוש, השפעה או ניצול כוח הנמצא בידי מעביד או חבר ועד, על בחירתם, שיקול דעתם והחלטותיהם של עובדים בכל הנוגע לאופן הצבעתם בבחירות. הצעת החוק באה למנוע כל חשש מצד עובד במדינת ישראל, לפרנסתו או לתנאי עבודתו בשל הצבעתו בבחירות". שאמה ציין בדברי ההסבר כי "במדינה חופשית ודמוקרטית כישראל אסור לתת למעסיק או לחבר ועד שבידיהם כוח או לכל אדם או גוף אחר, להשפיע, להפחיד או לנסות לשנות את החלטתו והצבעתו של אדם בניגוד למצפונו והשקפת עולמו. התופעה בה עובדים נאלצים להצטרף למפלגה בשל רצונו של בעל מרות, ומראות של העובדים מובלים באוטובוסים אל הקלפיות, מצוידים בהוראות בחירה ולאחר שהוזהרו לבל יסטו מהן, כבר קרו לצערנו במערכות בחירות בישראל".

 

"החוק נולד בעיקר משיחות עם עובדי התעשייה האווירית שעומדים מעת לעת מול הצעות שלא ניתן לסרב להן מבלי לחשוש למקום פרנסתם", הסביר ח"כ שאמה, "זה מתחיל ממפקד כפוי וממשיך בתדרוך לפני הצבעה לרבות הוראות הצבעה ואזהרות שההצבעה ניתנת לסימון או שחזור. זה ממשיך בכך שהעובדים מובלים באוטובוסים לקלפיות ללא קשר למקום מגוריהם ועומדים בתור תחת פיקוח גס של נציג הוועד עד כדי איסור יצירת קשר עם שאר אנשים בקלפי. הכיוון הוא לחסל את אופציית החיסול הפוליטי שמחזיקים טייקונים דוגמת חיים כץ. חיים כץ ודומיו מהלכים אימים על עובדים שרק רוצים להתפרנס ועל נבחרי ציבור, ח"כים ושרים שלא מוכנים להיות בובות על חוט. אני מקווה שלשרים החברים בוועדת שרים לחקיקה יהיה את האומץ וכך כולם ישתחררו מהאיום השלילי של מגה קבלני קולות. אם הייתי יכול להעמיד ולו אחד מעובדי התעשייה האווירית שהעידו בפניי עדויות מצמררות על משטר של טרור פוליטי ומחשבתי, אז ההצעה הייתה עוברת פה אחד".

 

בשבוע שעבר כתב שאמה-הכהן בעמוד הפייסבוק שלו: "ראשי ערים וראשי סניפים בליכוד מספרים לי בדאגה כי ח"כ כץ מאיים כי מי שיתמוך בי הוא ישחט אותו (פוליטית כמובן) ומבקש שיישבעו בפניו כי הם מתחייבים לכך". בלשכתו של חיים כץ סירבו להגיב לידיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ שאמה-הכהן. "טרור פוליטי"
צילום :גיל יוחנן
ח"כ כץ, סירב להגיב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים