שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סרטן העור: עכשיו גם הקוסמטיקאית תאבחן

  גילוי מוקדם של סרטן העור יכול להביא לריפוי מלא של המחלה, והאבחון אינו מסובך, מכאיב או יקר. כדי לסייע במניעה, יוכשרו קוסמטיקאיות לאיתור נקודות חן ונגעים חשודים המצריכים פנייה לרופא. איך תדעו גם אתם מתי להיבדק?

  רבים נוטים להקל בחומרתו של סרטן העור , אך זהו הגידול הממאיר השכיח ביותר בישראל. החשיפה לשמש הישראלית הרסנית, היא מאיצה את הזדקנות העור וגורמת להופעתם של קמטים וכתמים, חלקם סרטניים המחייבים פעולה כירורגית. בניגוד למה שלא מעט אנשים חושבים, לעתים מדובר בהחלט בסרטן קטלני.

   

  כדי להעלות את שיעור הגילוי המוקדם, שעשוי להביא לריפוי מלא של סרטן העור, ייערך ב-28 בנובמבר במרכז הרפואי "העמק" בעפולה כנס שבו יוכשרו קוסמטיקאיות בגילוי מוקדם של נגעים ונקודות חן חשודות בעור הפנים. העברת הידע הזה, מקווים בבית החולים, תהפוך את הקוסמטיקאיות לגורם נוסף וחשוב במניעת המחלה.

   

  איך מונעים סרטן העור?

   

  גילוי מוקדם של סרטן העור הוא כאמור המפתח לריפוי מלא, כך אומר ד"ר עזיז שופאני, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים "העמק": "הגילוי המוקדם ומתן הטיפול הדרוש מסוגלים להביא להבראה מלאה מהמחלה, והגדולה של כל הנושא היא שהגילוי הזה לא דורש שום בדיקות מיוחדות, הוא לא כואב ולא עולה כסף. זו בדיקה בהסתכלות על העור בלבד, ובאמצעותה אפשר לאבחן נגעים חשודים שעלולים לסכן חיים".

   

  נקודה קטנה שמסכנת חיים

  ד"ר שופאני מייחס לגורם האבחון החדש חשיבות מיוחדת, כיוון ש"הן מטפלות בעור ורואות את עור הפנים והגוף ויכולות לזהות נקודה או נגע חשוד. הן אלו שנמצאות בשטח ונחשפות לכמות גדולה של אנשים, ומטופלים נוטים להתייעץ איתן. לעתים גם נקודה קטנה יכולה לסכן את החיים, וכל שדרוש הוא אבחון בצורה הפשוטה ביותר".

   

  אורנה ובר, יו"ר ארגון הקוסמטיקאיות במחוז המרכז, סייעה לפחות בשני מקרים במניעת סרטן אצל לקוחות שלה. "אחת באה עם גלד ממש קטן על השפתיים", היא מספרת. "היא אמרה שזה שם כבר חצי שנה, אבל 'זה שטויות'. היא מורחת קרמים וזה מתייבש קצת, אבל נשאר על השפתיים. הצעתי שתיגש לרופא עור לבדוק את הנושא, ולפחות לרופא משפחה. היא אכן הלכה ושם התברר שזה היה גידול סרטני. הוציאו את הגידול, שהיה די עמוק, והיא כעת במעקב".

   

  אצל לקוחה אחרת זיהתה ובר נקודה באזור הצוואר. המטופלת אמרה שהנקודה קיימת על עורה מאז שהיא זוכרת את עצמה, אבל הסכימה להמלצה וניגשה בכל זאת להיבדק. גם במקרה הזה התבררה הנקודה כסרטנית, והיא הוסרה מגופה.

   

  "לקוחות לפעמים לא שמות לב ולא אכפת להן", אומרת ובר, "ואם אני רואה משהו לא שגרתי אני מעדיפה לטעות ולשלוח אותה לרופא מאשר שלא יגלו מה יש לה. אין אחד בלי נקודות חן, אבל אנחנו בין התחנות הראשונות בשמירה על העור ובמניעת סרטן. אנחנו במדינה שיש בה המון שמש, הגוף שלנו משתנה כל הזמן ואין מספיק מודעות ציבורית לנושא".

   

  הגילוי לא דורש בדיקות מיוחדות, הוא לא כואב ולא עולה כסף (צילום: shutterstock ) (צילום: shutterstock )
  הגילוי לא דורש בדיקות מיוחדות, הוא לא כואב ולא עולה כסף(צילום: shutterstock )

   

  בעיני ובר, חשוב לא לקחת דבר כמובן מאליו, גם נקודות חן שנמצאות על גופנו מאז הילדות. "זה לא אומר שאותה נקודה לא יכולה להשתנות ולהפוך לסרטנית", היא אומרת, "וצריך לעשות בדיקות תקופתיות. קוסמטיקאית היא לא אוטוריטה לאבחון, אבל היא יכולה להציע בעדינות לפנות לרופא.

   

  "אני חשה שיש לי אחריות על הלקוחות. אני זו שרואה את הנשים מדי חודש ומכירה את אורח החיים שלהן. יש דברים שהן לא חושפות לכל אחד, ואנחנו יכולות להאיר ולהעיר, ולהעלות את המודעות שלהן לעניין. גם אם בסוף זה יתגלה כבדיקה לחינם, אז מה? אם אנחנו יכולים להציל מישהו או למנוע את המחלה, די בכך".

   

  איך מזהים סימנים לסרטן העור?

  אם שמתם לב לאחד הסימנים הבאים, פנו לבדיקה ולהערכה של רופא עור או פלסטיקאי:

  • נגעים חדשים שהופיעו לאחרונה.
  • נגעים ששינו צבע או צורה.
  • נגעים שגדלו במהירות.
  • נגעים מדממים.
  •  נגעים שלא נרפאו תוך תקופה קצרה.
  • נגעים המאופיינים בגבולות לא סבירים.
  • נגעים הכוללים יותר מצבע אחד.
  • נגעים כהים מאוד או שחורים.

   

  "אם נקודת החן או השומה אינה מתאפיינת באחד מהסימנים האלה", אומר ד"ר שופאני, "לא צריך לגעת בה. כל אחד מאיתנו מסתובב עם הרבה נקודות חן, אך נקודות שחל בהן שינוי מחייבות בדיקה והסתכלות של מומחה".

   

  • יום העיון יתקיים ב-28 בנובמבר בבית החולים "העמק" , במסגרת "עמק תרום 2011" להקמת מרכז לטיפול בסרטן העור.

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הגילוי המוקדם ומתן הטיפול הדרוש מסוגלים להביא להבראה מלאה מהמחלה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים