שתף קטע נבחר

בשורה לחתולים: הכנסת אסרה עקירת ציפורניים

מאז 2006 מנסים חברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית לקבל את אישור הכנסת לאסור עקירת ציפורניים לחתולים שלא למטרות רפואיות. אתמול (ב') אישרה מליאת הכנסת את הצעת החוק בקריאה שנייה ושלישית. העונש בחוק: שנת מאסר לבעלי חתולים שיעשו זאת בניגוד לתקנות או קנס של 75 אלף שקל

מליאת הכנסת אישרה אתמול (ב') בקריאה שנייה ושלישית, וללא מתנגדים את הצעת החוק שתאסור לראשונה בישראל עקירת הציפורניים לחתולים, שלא למטרות רפואיות. לפני כשבועיים אישרה ועדת החינוך והתרבות, בראשותו של יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס מילר, לקדם את הצעת החוק להצבעת המליאה.

 

את ההצעה יזם יו"ר שדולת בעלי החיים ח"כ איתן כבל (עבודה), שהגיש את ההצעה במשותף עם חברי הכנסת יואל חסון (קדימה), דב חנין (חד"ש) וניצן הורוביץ (מרצ).

 

עוד בערוץ בע"ח:

 

כבל אמר ל-ynet לאחר ההצבעה כי "מדובר בהישג משמעותי למען בעלי חיים בישראל. אני מקווה שהדבר יביא לצמצום התופעה של נטישת חתולים. מה שנראה בהתחלה לחברי הכנסת כהצעה הזויה, הפך במרוצת הזמן להבנה כי מדובר בהגנה חשובה לבריאות ורווחת החתולים. יש לנו על הכוונת עוד חוקים נוספים שנועדו לשפר את רווחת חיות המחמד ובעלי החיים בארץ. שמחתי שחברי המליאה תמכו בהצעת החוק".

 

באוגוסט השנה הצביעה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה בעד הצעת החוק. מאז 2006 מנסים חברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית לזכות באישור הכנסת בתיקון החוק צער בעלי חיים, אך ללא הצלחה. במשרד החקלאות צירפו את תמיכתם להצעת החוק.

 

אל תעקור נטוע?  ()
אל תעקור נטוע?

 

שנת מאסר בכלא או קנס של 75 אלף שקל

ניתוח עקירת הציפורניים שלא למטרות רפואיות, מתבצע לדברי ווטרינרים בעיקר עקב רצונם של בעלי החתולים להגן על הריהוט הביתי מפני ציפורני החתול. זהו ניתוח בלתי הפיך, הגורם לכאב רב לחיה. לאחר הורדת הציפורניים, הן לא תצמחנה שוב, מאחר שמתבצעת כריתה של הפרק האחרון של האצבע. תקופת ההחלמה נחשבת לארוכה ובמהלכה, כפות רגליו של החתול תהיינה חבושות במשך פרק זמן ארוך והוא לא יוכל לדרוך על אצבעותיו.

 

עקירת הציפורניים לא רק שמשבשת את שיווי המשקל של החתול, אלא גם פוגעת ביכולתו ללכת, לחפור ולקפוץ. בנוסף, היא מותירה אותו חסר הגנה מפני תקיפות או יכולת לטפס על עצים. לעיתים, בעקבות הניתוחים חלים סיבוכים בפרקי האצבעות של החתולים.

 

כמו כן, יתאפשר לעקור ציפורניי החתול כדי לשמור על בריאות החיה ועל בריאות האדם שמחזיק אותה ברשותו, במידה שאלה סובלים מבעיות בריאותיות, כדוגמת בעיות לב או בעיה במערכת החיסונית ועלולים להינזק משריטת החתול. בתיקון בחוק הובהר כי במידהלא יאפשר לחיה שציפורניה נעקרו, לצאת מחוץ למקום המחייה שלה, מאחר שהדבר יחשוף אותה לסכנת פגיעה. יוזמי ההצעה מדגישים כי הדבר יאושר אך ורק במידה שהחתול יוחזק במקום סגור וללא אפשרות לצאת לרחוב.

 

חתול שינותח - לא יורשו לצאת מהבית או מהחצר

על פי התיקון בהצעת החוק, כדי למנוע חשיפת וטרינרים לאחריות פלילית, בעלי החתולים הסובלים מבעיות בריאותיות או מערכת חיסונית חלשה, וחוששים כי שריטת החתול עלולה לגרום להם לנזק, אך מעוניינים לבצע את הניתוח לחתול, יהיו חייבים להציג אישור רפואי לווטרינר המנתח לפני ההליך. בנוסף, הניתוח יאושר לביצוע רק במקרים בהם הדבר נחוץ לשמירה על בריאות החתול.

 

כל העובר על החוק יהיה צפוי לעונש מאסר של שנה בכלא, וכן הווטרינרים שיבצעו את ההליך הרפואי, יהיו מחוייבים על פי חוק להסביר לבעלי החתול, כי בתום ניתוח החיה כי לא יהיה רשאי להוציא את החתול מחוץ לביתו או לחצר מגודרת וכן יסמנו את החתול בשבב זיהוי. העובר על כך, יהיה חשוף לדין משמעתי. בשבועות הקרובים צפוייה מליאת הכנסת להצביע בנושא.

 

ארגונים למען בע"ח: מברכים את הכנסת על ההחלטה

בעקבות ההחלטה, אמרה אתי אלטמן, דוברת עמותת "תנו לחיות לחיות" כי היא "גאה באיתן כבל וביוזמי הצעת החוק שנאבקו למען החתולים. כל הכבוד לחברי הכנסת שתמכו בהצעה ואני מקווה שנסללה הדרך לחוקים נוספים למען רווחת בעלי החיים", אמרה אלטמן ל-ynet. "עדיף שאנשים שחושבים שהרהיטים שלהם יותר חשובים מהחתול, שלא יגדלו חיית מחמד בבית. זו לא חובה וזה עדיף מאשר לקחת חתול, לגרום לו כאב בעקירת הציפורניים ואז להשליכו לרחוב. הכנסת הבינה שגם לחיות יש זכויות וצריך לכבד אותן".

 

אלה אבין, מזכ"ל ארגון נח ומנהלת קבוצת "אזרחים למען החיות במכלאות הרשותיות", מסרה ל-ynet בתגובה להחלטת הכנסת, כי הצבעת המליאה היא מבורכת. "זה חוק שקיים במספר מדינות מתקדמות בעולם מזה מספר שנים. אנחנו מאוד מקווים שישראל תצטרף לאותה שורה של מדינות מתקדמות וכי הכנסת תמשיך לפעול למען שיפור ההגנה על בעלי החיים".

 

  • עוד חדשות על חתולים בארץ ובעולם

 


פורסם לראשונה 28/11/2011 22:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים