שתף קטע נבחר

קטיושות ללא התרעה: המערכת לא הופעלה

תושבי הגליל, שנחרדו מהדי הפיצוצים ומפטריות העשן, לא שמעו אזעקה לפני הירי. הבוקר מתברר כי בעקבות הערכות המצב, שדיברו על סבירות נמוכה מאוד לירי, הוחלט בצה"ל לא להפעיל את המערכת. שלוחת אל-קאעידה בלבנון: אנחנו ירינו

בגליל שמעו פיצוצים, ראו פטריות עשן - אבל אזעקה לא נשמעה. הבוקר (יום ג') מתברר גם למה. בצה"ל הוחלט לא להפעיל את מערכת ההתרעה, בעקבות הערכות מצב שדיברו על כך שהסבירות לירי קטיושות לעבר גבול הצפון נמוכה מאוד. על אף אותן הערכות, שתי קטיושות נורו הלילה לגליל המערבי, למרבה המזל לא היו נפגעים. בינתיים, אמרו בלבנון כי הצבא איתר שני כני שיגור מאולתרים, וכן סוללה וטיימר.

 

ראשי יישובים בצפון פנו הבוקר למפקד פיקוד הצפון, אלוף יאיר גולן, ותהו מדוע התושבים לא קיבלו התרעה מוקדמת על הירי לגליל. בעקבות זאת התברר כי המערכת, שאמורה להפעיל את האזעקה במקרים של זיהוי שיגור, לא פעלה אמש. 

 

הופר השקט בצפון, כותרות אחרונות

חיזבאללה: לא ירינו; צה"ל לא יחריף את התגובה

אותרה קטיושה שנייה; יוניפי"ל פתח בחקירה

 

הקטיושה נפלה, האזעקה לא פעלה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הקטיושה נפלה, האזעקה לא פעלה(צילום: רויטרס)

 

גורמים בצה"ל הסבירו כי המערכת פועלת על פי הערכת המצב הקיימת. ככל הנראה השקט המוחלט בשנתיים האחרונות בצד הישראלי של הגבול והחוסר בהתרעות מודיעיניות הובילו להחלטה לכבותה. בפיקוד הצפון, פיקוד העורף וחיל האוויר, שאמון על המכ"מים, מתחקרים את האירוע ובודקים בין היתר את סוגיית זיהוי השיגורים והפעלת מערכת ההתרעה. המערכת, שפועלת באמצעות מכ"מים בנקודות שונות באזור הגבול, אינה מסוגלת לעבוד ברציפות 24 שעות ביממה לאורך כל השנה, ולכן צה"ל מפעיל אותה בהתאם להערכות מצב תקופתיות.

 

אחרי שיגור הקטיושות, צה"ל הגיב בירי ארטילרי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אחרי שיגור הקטיושות, צה"ל הגיב בירי ארטילרי(צילום: רויטרס)

 

צה"ל לא צפוי להחריף את התגובה הראשונית - אש ארטילרית למקורות הירי - ובינתיים תגבר את פעילות חיל האוויר בלבנון. בפעילות משתתפים גם מטוסי קרב, שעוסקים במשימות מודיעיניות.

 

האפרוחים לא שרדו את הפגיעה בלול (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
האפרוחים לא שרדו את הפגיעה בלול(צילום: אביהו שפירא)

 

ארגון המסונף לאל-קאעידה: אנחנו ירינו 

גדודי "עבדאללה עזאם" מארגון סלפי, המוכר כשלוחה של אל-קאעידה בלבנון, קיבלו אחריות לשיגור הקטיושות: "היום לפנות בוקר תקפה יחידת הרקטות השייכת ללוחמי הג'האד של גדודי עבדאללה עזאם מדרום לבנון את התנחלויות האויב הציוני בצפון פלסטין. הטילים ששוגרו פגעו במטרות".  

 

מוקדם יותר הכחיש חיזבאללה כי הוא זה ששיגר את הקטיושות וצפוי למסור הודעה רשמית בהמשך היום. תושבים בכפר עייתא א-שעב סיפרו כי שמעו את ירי הרקטות, ואת תגובת צה"ל, כ-50 דקות אחרי שיגור הקטיושות: "הפיצוצים הזכירו לנו את שנת 2006, אז כל הכפר נהרס במהלך המלחמה בין ישראל לחיזבאללה".

 

צבא לבנון אישר הבוקר כי רקטות שוגרו מדרום לבנון, אך אמר כי אינו יודע מי אחראי לירי. "אנחנו יודעים שרקטה שוגרה מאזור רמייש ובודקים את הנושא", אמר דובר הצבא, והוסיף שישראל הגיבה בירי ארבעה פגזי ארטילריה. גורם ביטחוני בלבנון מסר לכלי תקשורת במדינה כי הצבא איתר שני כני שיגור מאולתרים של קטיושות בשטח פתוח בין הכפרים רמייש ועין עיבל. הוא ציין כי במקום נמצאו גם סוללה וטיימר.

 

החל משעות הבוקר המוקדמות החלו צבא לבנון וכוחות יוניפי"ל לבצע סיורים משותפים באזור שממנו נורו הקטיושות, ובמקום שבו נפלו הפגזים שישראל ירתה בתגובה. על פי דובר הכוח הבינלאומי, שצוטט ב"קול לבנון", נסיבות הירי נחקרות.

 

אחת הקטיושות ששוגרו התפוצצה סמוך לגבול, מעט אחרי חצות. לא היו נפגעים, אך נזק נגרם לכמה מבנים. רקטה נוספת לא התפוצצה, ואותרה רק בשעות הבוקר. הרקטה פגעה בלול באחד היישובים בגליל המערבי. אחד הרסיסים פגע בצובר גז, שעלה באש. רסיסים פגעו גם בלול האפרוחים ובתוך הלול ניכרים סימני הרס. לצד חלקי מתכת, היו מוטלים עשרות אפרוחים, שלא שרדו את הפגיעה.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין נפגעים, אך הקטיושות גרמו לנזק
צילום: רויטרס
אחת משתי הקטיושות שנורו לגליל
צילום: מאור בוכניק
האש חזרה לצפון
צילום: אביהו שפירא
מומלצים