שתף קטע נבחר

חדש בשדה התעופה: תולעים שאוכלות זבל

נמל התעופה בעיר שארלוט בארה"ב יתהדר במתקן מיחזור ייחודי: 140 ק"ג של תולעים החיות בו יאכלו 2 טון של אשפה אורגנית מדי יום. היוזמה החדשה לא תהיה ידידותית רק לסביבה, אלא גם לכיס: שדה התעופה יחסוך בעלויות טיפול באשפה וה"תוצרים" של התולעים ינוצלו כדשן

בשדות התעופה ברחבי העולם נזרקות מדי יום כמויות אדירות של אשפה אורגנית - ניירות בשירותים, מפיות, שאריות מזון, פסולת צמחית ועוד. כעת, נמצא פתרון חדש, יצירתי ואולי אף מרתיע לטיפול בכמויות הזבל הגדולות: תולעים.

 

 

בעיר שארלוט במדינת קרולינה הצפונית בארצות הברית מתקינים את מערכת האשפה האורגנית הראשונה בתוך שדה תעופה, שעובדת באמצעות תולעים שאוכלות את האשפה.

 

התולעים המיוחדות, שעלותן 6,000 דולר, מפרקות את האשפה לאחר שהיא עוברת פירוק ראשוני במתקן המיועד לכך. מספר מסעדות בארצות הברית כבר נהנות מהיתרונות של מערכות לאשפה אורגנית הנעזרות בתולעים, אך שדות התעופה הם לא בדיוק המקום הראשון שחושבים עליו בתור פוטנציאל למערכת שכזו, מפני שהוא לא נתפס כיצרן גדול של פסולת אורגנית.

 

שדה התעופה של שארלוט אולי ישנה את הגישה הזו, עם פתיחתו של מרכז המיחזור בפברואר 2012, בעלות של 1.1 מיליון דולר. המרכז יכלול מערכת לטיפול באשפה אורגנית באמצעות 140 ק"ג של תולעים שילעסו ויכלו שני טון אשפה בכל יום.

 

מנהל שדה התעופה, ג'רי אור, הסביר לעיתונות המקומית כי "כשאתה יכול לעשות משהו טוב לסביבה עם תהליך בר-קיימא, מבחינתי זה משהו שאנחנו צריכים לשאוף לבצע אותו".

 

היוזמה החדשה לא תהיה ידידותית רק לסביבה, אלא גם לכיס: שדה התעופה יחסוך בעלויות האיסוף והטיפול באשפה, וה"תוצרים" של התולעים ינוצלו כדשן לכל השטח הנרחב של שדה התעופה. השארית תיארז ותימכר, בכסף רב יש לציין, משום שהתולעים מייצרות את "הזהב השחור" של הדשנים, כך הוא מכונה בענף.

 

מרכז המיחזור כולו, שיפריד וימכור פלסטיק, אלומיניום ונייר בנוסף למערכת התולעים, צפוי לחסוך לשדה התעופה כ-1 מיליון דולר במשך 5 השנים הקרובות.

 

רונדה שרמן, הגורו של מרכזי האשפה האורגנית הפועלים בארצות הברית באמצעות תולעים, טוענת כי מדובר בשדה התעופה הראשון שמשתמש במערכת שכזו. שרמן מסרה לאתר האינטרנט "הפינגטון פוסט" כי שיטה זו נמצאת עוד בחיתוליה, "אך יותר ויותר אנשים משתמשים בה, במיוחד על רקע המגמה הירוקה בעולם. עסקים מסוגים שונים כמו מסעדות, בתי חולים, אוניברסיטאות ובתי כלא קופצים על העגלה הסביבתית ומשתמשים ב'מערכת תולעית'". כעת היא תוכל שרמן להוסיף גם שדות תעופה לרשימה המכובדת. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תולעים. אילוסטרציה
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים