שתף קטע נבחר

שרים עונים להילרי קלינטון: אל תתערבי

מזכירת המדינה האמריקנית הביעה דאגה עמוקה לדמוקרטיה בישראל לנוכח החקיקה האחרונה, ואמרה שהיחס לנשים מזכיר לה את איראן. אלי ישי "לא מוטרד, כי הכל לפי החוק", ארדן מציע שתתעסק בענייניה ושטייניץ בטוח: היא הגזימה לגמרי

הביקורת חסרת התקדים של מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, על מהלכי החקיקה והשינויים החברתיים בישראל, מקימה עליה שרים בממשלה. "אני הייתי מציע שבכל מקום נבחרי ציבור יסתכלו קודם כל על הבעיות שיש אצלם בבית", אמר הבוקר (יום א') השר גלעד ארדן, בכניסה לישיבת הממשלה.

 

הדיווחים שמדאיגים גם את הממשל בווישנגטון:

ההצעה נגד ארגוני השמאל: מס גבוה - או שימוע

"הצבא כופה שירת נשים? להיהרג - ולא לשמוע"

תלונות: הפרדה בדרך לכותל, ובאוטובוסים יוצאים

 

בישיבה סגורה של כינוס "פורום סבן" בוושינגטון, הביעה אמש קלינטון דאגה עמוקה מגל חקיקה אנטי דמוקרטי בישראל, בפרט מההצעה להגביל את התרומות לארגוני זכויות אדם. היא גם מתחה ביקורת על ההקצנה בתופעת הדרת הנשים מהמרחב הציבורי בישראל והביעה חשש כבד מהידרדרות חברתית, על רקע הימנעות משירת נשים בציבור והפרדה בתחבורה הציבורית.

 

מזכירת המדינה האמריקנית גם התייחסה להחלטת חיילי צה"ל לעזוב אירוע בשל שירת חיילות. קלינטון סיפרה לנוכחים כי הדיווח מזכיר לה את הנעשה באיראן.

 

"פורום סבן" נפתח בסוף-השבוע בנאום שר ההגנה:

ארה"ב באזהרה לישראל: לפעול ביחד מול איראן

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר הבוקר בתגובה כי "הקולות הללו מוגזמים לגמרי. ישראל היא דמוקרטיה חיה, ליברלית ונושמת". הוא הוסיף כי "אני לא מכיר הרבה דמוקרטיות טובות יותר בעולם. יש כמובן צורך לעתים לתקן דברים. הנושא של הדרת נשים ושל הפרדת נשים הוא נושא שאינו מקובל לחלוטין ושצריך לשים לו סוף, אבל מכאן ועד הטענה שיש איום על הדמוקרטיה הישראלית - המרחק גדול".

 

הפגנה נגד הדרת נשים. "לעתים צריך לתקן" (צילום: באדיבות תנועת ישראל חופשית ) (צילום: באדיבות תנועת ישראל חופשית )
הפגנה נגד הדרת נשים. "לעתים צריך לתקן"(צילום: באדיבות תנועת ישראל חופשית )

 

שר הפנים, אלי ישי, דחה גם הוא את טענות קלינטון. "יש כנסת בישראל שמחוקקת, בוחנת ובודקת כל דבר. מדינת ישראל היא המדינה הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון. אני מניח שכל מה שייעשה כאן, ייעשה במסגרת החוק ואני לא מוטרד מכך".

 

השר ארדן, שהציע שנבחרי הציבור יתרכזו במדינותיהם, ציין עם זאת כי הוא "בהחלט שותף לדאגה מהדרת נשים. דווקא אני, כמי שבא מבית דתי, חושב שהצעדים האלה משניאים את הדת היהודית ואני מקווה שנעשה צעדים מטעם הממשלה שיפגינו את מחויבותנו לשוויון בין נשים וגברים במדינת ישראל".

 

ישיבת הממשלה, היום. ביקורת על קלינטון (צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות) (צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות)
ישיבת הממשלה, היום. ביקורת על קלינטון(צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות)

 

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ אורי אורבך, אמר כי "לא צריך את האחות הגדולה מאמריקה כדי להבין שפגיעה בנשים היא קודם כל עניין שלנו. קלינטון לא צריכה להתערב, אבל אנחנו חייבים להתערב ולפעול נגד תופעות שוביניסטיות המתחזות לתורת ישראל".

 

קלינטון בביקור במיאנמר. שתסתכל על הבעיות בארצה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קלינטון בביקור במיאנמר. שתסתכל על הבעיות בארצה(צילום: רויטרס)
  

יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ ישראל אייכלר, הדגיש כי "ההפרזה בתגובה הקלינטונית על הסכנה לדמוקרטיה הישראלית היא תוצאה של מלשינים מתייוונים המוציאים דיבת הארץ רעה לעיני כל העמים. אי אפשר לבא בטענות ליוונים שבאים לעזרת המתייוונים. זאת הסכנה של קרנות השמאל הקיצוני המגייסים הון עתק ממדינות זרות, נגד העם היהודי בארץ הקודש. אם אומרים לקלינטון שמדינת ישראל היא איראן ושופטת בג"ץ משווה את הכנסת הנבחרת לנאצים, מה אתם מצפים שקלינטון תגיד?".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הילרי קלינטון. מזכיר לה את איראן
צילום: רויטרס
שטייניץ. המרחק גדול
צילום: גיל יוחנן
ישי. יש כנסת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים