שתף קטע נבחר

פרס: ניסיון להרים יד על הדמוקטיה מסכן אותה

באזכרה הממלכתית לדוד בן גוריון, העניק נשיא המדינה גיבוי לנשיאת בית המשפט העליון ביניש: "הוא האמין שאין תחליף לשיטה הדמוקרטית, וניסיון להרים עליה יד, מסכן אותה". פרס גם קרא לנתניהו לא לחכות ולקדם מדינה פלסטינית

נשיא המדינה, שמעון פרס, מתייצב לצד נשיאת בית המשפט העליון במאבקה מול פוליטיקאים. בדבריו בטקס האזכרה הממלכתי במלאות 38 שנים לפטירתו של ראש הממשלה הראשון, דוד בן-גוריון, אמר אחר הצהריים (יום א') פרס כי "ניסיון להרים יד על הדמוקרטיה מסכן אותה".

 

טלטלה בעליון - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

לדברי הנשיא, בן גוריון "דגל בהפרדת רשויות. פוליטיקאים לא ישפטו - ושופטים לא יעסקו בפוליטיקה, בגלל הפרת עיקרון זה הוא התפטר. הוא האמין שאין תחליף לשיטה הדמוקרטית. וניסיון להרים עליה יד, מסכן אותה. הוא דגל בהכרעת הרוב ובזכויות המיעוט".

 

הדברים נאמרו על רקע המתקפה החריפה של נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, על בכירים במערכת הפוליטית. בנאום לוחמני במיוחד תקפה את נבחרי הציבור המבקשים להשפיע על אופיו של העליון בעזרת שלל חוקים שישפיעו על הרכב שופטיו והצהרות נגד השופטים המכהנים כיום. היא האשימה שרים וחברי כנסת בניהול "מסע הסתה" נגד בית המשפט העליון, וציינה בהמשך שהתכוונה לשר עוזי לנדאו.

 

ביניש טענה שבראש "מסע הדה-לגיטימציה עומדים מספר פוליטיקאים, חברי כנסת ואף שרי ממשלה, שמנצלים את חסינותם ומוסרים לציבור הרחב מידע מוטעה ומטעה שהידרדר להסתה המופנית נגד בית המשפט, נגד חבר שופטיו ונגד עבודתו השיפוטית".

 

בדבריו באזכרה, פרס התייחס גם למצב בעולם הערבי - עליית האיסלאמיסטים במצרים ומאבקו האלים של נשיא סוריה, בשאר אסד. "כוהני הדת הקנאים, הפנאטים, האלימים, מנסים לחסום את בוא האביב הערבי, לסכל את תקוות הצעירים.

 כהרגלם הם משתמשים בשנאת ישראל כתירוץ למחדליהם, כאילו מה שקרה בתוניסיה, בסוריה, בלוב ובתימן, יש לו קשר כלשהו לישראל.

 

"דווקא בגלל זה", טען פרס, ושלח שוב רמז לראש הממשלה נתניהו: "עלינו להציג בנחישות ובדחיפות את התמונה האמיתית. לתרגם לשפת המעשה את שאיפתנו לשלום ואת נכונותנו לשאת במחירו. פתרון שתי מדינות לאום לשני עמים כרוך בוויתורים כואבים ואסור שפתרון זה יעלה אבק ויישאר נייר גרידא. למרות הסכנות הנאספות מסביבנו אנו בשיא עוצמתנו. זהו זמן לחדש את תהליך השלום עם הפלסטינים. מה שקרה כבר, מראה שאין ודאות שדחייה תקל עלינו. היא עלולה להביא סכנות חדשות".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא פרס באזכרה לבן-גוריון
צילום: אדי ישראל
ביניש. תמיכה מהנשיא
צילום: גיל יוחנן
מומלצים