שתף קטע נבחר

המטרה: למרר את חיי הפליטים

האמצעי: בניית מחנה הסגר, שמזכיר משטרים אפלים. הבעיה: זו עבירה על החוק הבינלאומי. הפתרון: תשקיעו את הכסף בקליטתם כעובדי חקלאות במקום העובדים שמייבאים

ב-10 בחודש יצוין בעולם יום זכויות האדם הבינלאומי. ממשלת ישראל לא יכלה לבחור עיתוי ציני יותר לקיים את הדיון בהצעת ראש הממשלה לפתרון בעיית הפליטים האפריקנים. נתניהו יעדיף לקרוא להם "מסתנני עבודה", הוא טוען בתוקף שהם לא פליטים, אבל האמת הפשוטה היא שממשלת ישראל כלל אינה בודקת את בקשות המקלט שלהם. אין בכלל משרד כזה. אין בכלל פקיד כזה. נתניהו טוען שהם לא פליטים, למרות שברוב מדינות המערב כן מכירים בהם, ולמרות שהאו"ם קבע שאסור להחזירם למדינות מוצאם. ואני שואלת: אם הם לא פליטים אז למה בעצם הוא לא מגרש אותם כפי שהוא מגרש את העובדים הזרים?

 

את תוכניתו לטיפול בבעיית המסתננים האפריקנים טווה נתניהו כבר מזמן. המטרה: למרר את חייהם כאן עד שיפסיקו לבוא. האמצעים: בניית מחנה הסגר שבו יכלאו באופן שרירותי גברים, נשים וילדים ללא הליך משפטי וללא הגבלת זמן. מחנה שמזכיר משטרים אפלים שכולנו מתקשים לשכוח.

 

עוד בערוץ הדעות:

נעמוד בדרכם של רומסי הדמוקרטיה / סמי מיכאל 

להפריט את הרכבת? תלמדו מהודו / אמנון פורטוגלי

 

כבר זמן רב למדי שנתניהו מנסה לקדם את המהלך הזה, אלא שהוא נתקל שוב ושוב בבעיה אחת קטנה: מדובר בעבירה על החוק הישראלי, על החוק הבינלאומי, על אמנת זכויות האדם, על אמנת הפליטים ועל אמנת זכויות הילד. שלא לדבר על זה שילדים קטנים הכלואים מאחורי גדרות תיל זה דבר שאף פעם לא מצטלם טוב. זו הסיבה שכל הניסיונות "להכשיר" את הקמת המחנה באמצעות "חוק המסתננים" עלו בתוהו. המסתננים אינם עבריינים, הם אינם מהווים סכנה לבטחון המדינה וקשה לתפור להם תיק שיצדיק את כליאתם ללא משפט וללא תנאי. אבל לממשלת נתניהו שיטות משלה. אם אי אפשר לחוקק חוק שיעבור על החוק, אפשר פשוט לצפצף על החוק ולהעביר החלטת ממשלה. מה שלא הולך בכוח הולך ביותר כוח.

 

נתניהו שב ומזהיר מפני הצפה של מסתננים מאפריקה שעלולה לסכן את קיומה של מדינת ישראל. הוא שוכח לציין שבישראל למעלה מרבע מיליון זרים שיובאו לכאן על-ידי ממשלות ישראל. אם כל-כך מפחידים אותו זרים, למה הוא ממשיך לייבא אותם הנה בהמוניהם?

 

לצאת צדיקים

ולבסוף: נתניהו דורש משרי הממשלה לקצץ בתקציב משרדיהם (כלומר בתקציב הרווחה, החינוך והבריאות שלכם) כדי לגייס 630 מיליון שקל ליישום תוכניתו. אבל הסכום הזה הוא רק עלות ההקמה. החזקתו של כל אסיר בשבי עולה 290 שקלים ליום. עשו חישוב מהיר ותגלו כמה תעלה כליאתם של 10,000 פליטים בשנה.  

 

ואני אומרת - תן לי חצי מהסכום הזה ואראה לך עשרים דרכים טובות יותר להתמודד עם בעיית הפליטים. רוצים דוגמה? בבקשה: בואו נניח שהיינו לוקחים 10,000 פליטים מאפריקה ובונים להם תוכנית הכשרה בשיטות של חקלאות מתקדמת. היינו שולחים אותם לעבוד ולהשתלם אצל חקלאים ישראלים ובתמורה היינו מבקשים מהם לחתום על הסכמה לחזור מרצון למדינותיהם ברגע שהדבר יתאפשר. ככה גם נרוויח ידיים עובדות לחקלאות, גם נפסיק את הסחר בעובדים זרים, וגם נפתור את בעיית ההחזרה. שלא נדבר על זה שפרויקטים מהסוג הזה יכולים לגייס תרומות נדיבות ברחבי העולם. גם נחסוך כסף וגם נצא צדיקים.

 

רק על דבר אחד, בנימין נתניהו ואני תמימי דעים: חייבים לסגור את הגבול עם מצרים. גם כדי להגן על גבולותיה של מדינת ישראל וגם כדי לשם קץ למעשי הזוועה שמתחוללים במחנות המבריחים הבדואים בסיני. עינויים, מעשי אונס ושחיטת בני אדם חיים על מנת למכור את איבריהם להשתלה.

 

יום זכויות האדם הבינלאומי הוא הזדמנות מצוינת לשם לב לכך שישראל היא בין המדינות האחרונות בעולם בתחום ההגנה והסיוע לפליטים. אין לנו במה להתגאות, וחבל. עם קצת רצון, אפשר ליצור כאן מציאות אחרת ולהראות לעולם גם את פניה היפות של ישראל. 

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין במה להתגאות. עלמה זהר
צילום זהר רון
מומלצים