שתף קטע נבחר

חולדאי לנתניהו: תושבים מופקרים מול המסתננים

ראש העיר תל-אביב פנה לראש הממשלה וביקש "פעולות חירום מיידיות" לנוכח שטף האפריקנים שמגיעים לדרום העיר והסכנה לעתיד המדינה. "ברור שהם מהגרי עבודה ולא מצויים בסכנה. המצוקה הולכת ומחריפה ומשנה את פניהן של שכונות שלמות"

"שורות אלו נכתבות אליך בתחושת ייאוש כבדה" - כך פותח ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, את מכתבו שנשלח היום (א') לראש הממשלה, בנימין נתניהו. הוא קורא לו לכנס דיון חירום בנושא המסתננים שבאים מאפריקה ומגיעים לעיר, נושא שלדבריו "מאיים על עתידה של החברה הישראלית".

 

מסתננים מדרום - הכותרות האחרונות:

נתניהו שוחח עם מסתננים באילת: "אתם חוקיים?"

שיא חדש: 620 מסתננים חדרו לישראל מסיני

2,000 מסתננים בחודש: מה עם "מחנה הטיפול"?

בניית הגדר: "המסתננים יהיו 10% מתושבי ת"א"

 

חולדאי כותב כי תושבי דרום העיר סובלים מ"מצוקה הולכת ומחריפה. התושבים מופקרים על ידי מדינתם ונאלצים בשנים האחרונות לשאת על גבם, בנוסף לבעיות הקיום הקשות ממילא, גם את נטל קליטתם של עשרות אלפי מהגרי העבודה מאפריקה".

 

הפגנה נגד מסתננים בתל אביב. "הזרם שובר שיאים" (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
הפגנה נגד מסתננים בתל אביב. "הזרם שובר שיאים"(צילום: עופר עמרם)

 

לפי נתוני משרד הפנים שמביאים בעיריית תל אביב, בישראל 72,540 מהגרי עבודה חוקיים, 117,848 מהגרי עבודה לא חוקיים ו-38,354 מבקשי מקלט. מתוכם, לפי ההערכות בתל אביב-יפו כ-40 אלף מהגרי עבודה, כ-20 אלף מבקשי מקלט, ומתוכם כ-3,000 ילדים. בסופי שבוע המספר בעיר הגדולה מגיע עד לכדי 80 אלף בני אדם.

 

"כמו סיזיפוס המגלגל את הסלע במעלה ההר אנו בעיריית תל אביב-יפו משקיעים משאבים עצומים ומאמצים רבים הן בהקלה על מצוקתם של תושבי העיר והן בטיפול אנושי בסיסי באותם אנשים ה'שקופים' בעיניה של המדינה", טען חולדאי במכתבו. "אך זרם המסתננים רק הולך וגובר ואף שובר שיאים חדשים - כך שאנו מוצאים עצמנו חוזרים בכל פעם לתחתית ההר כשהמצוקה הולכת ומחריפה ומשנה את פניהן של שכונות שלמות".

 

פליטים בכיכר רבין. "אנשים שקופים בעיני המדינה" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פליטים בכיכר רבין. "אנשים שקופים בעיני המדינה"(צילום: רויטרס)

 

הוא הפציר בנתניהו: "מדינת ישראל אינה יכולה להמשיך ולהתעלם מנחשול המסתננים ההולך וגובר שהיום כבר ברור לכול כי הם מגיעים לכאן כמהגרי עבודה לכל דבר והם אינם מצויים בסכנה קיומית.

 

"המצוקה של תושבינו היא כאן ועכשיו ואיננו יכולים עוד להמתין למימוש הבטחות כמו בניית גדר שתארכנה שנים. יש לנקוט פעולות חירום מיידיות לשמירה על גבולות המדינה מפני הסתננות והגירה בלתי חוקית כפי שמצופה מכל מדינה ריבונית ובמקביל - על המדינה להכריע ולקחת אחת ולתמיד את האחריות על אותם מהגרי עבודה הנמצאים כאן ולהקציב את המשאבים הנדרשים לטיפול בהם ובמצוקה הקשה הנגרמת לתושבי השכונות שנאלצים להתמודד עם קליטתם", טען עוד חולדאי.

 

נתניהו: פועלים להחמרת הקנסות למעסיקים

נתניהו עצמו התייחס לתופעה בפתח ישיבת הממשלה הבוקר, וציין כי הוא רואה בכך "איום על הכלכלה, על החברה, על הביטחון וגם על המרקם הדמוגרפי העדין שעליו מבוססת מדינת ישראל. אנחנו נחושים להגן על גבולנו ועל מקומות העבודה של אזרחינו", הוסיף.

 

נתניהו משוחח עם מסתנן באילת (צילום: אבי אוחיון לע"מ) (צילום: אבי אוחיון לע
נתניהו משוחח עם מסתנן באילת(צילום: אבי אוחיון לע"מ)
 

נתניהו ביקר השבוע באילת, וניצל את ההזדמנות לסיור בעיר במהלכו בחן

מקרוב את בעיית המסתננים. הוא גם נכנס לאחד מבתי הקפה ושוחח קצרות עם כמה מהם. "בעקבות הביקור, כינסתי ישיבה מיוחדת של צוות השרים שמטפל באספקטים שונים של הבעיה", סיפר ראש הממשלה בישיבה.

 

לדבריו, חצי מהגדר בדרום כבר הוקמה ונעשים מאמצים רבים להבטיח כי העבודות יושלמו תוך פחות משנה. נתניהו הוסיף כי באותה ישיבה הורה להשלים את הצעדים שיאפשרו החמרה משמעותית בקנסות למעסיקים. "זה לא קורה עכשיו, אבל זה חשוב כי בסופו של דבר, התמריץ, המגנט שמושך את המסתננים הבלתי חוקיים, הוא לא פחות חשוב מהגבול הפתוח שאותו אנחנו רוצים לסגור", הסביר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פליטים או מהגרי עבודה? בתחנה המרכזית בת"א
צילום: בועז פיילר
רון חולדאי. "כמו סיזיפוס"
צילום: מוטי קמחי
נתניהו, היום בישיבת הממשלה. ביקור באילת
צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות
מומלצים