שתף קטע נבחר

יחף בג'ונגל פיליפיני: נער ברח מחוטפיו המוסלמים

חמישה חודשים שהה האמריקני קווין לנסמן, בן 14, בשבי ארגון "אבו סייף", שמקושר לאל-קאעידה, נוהג לבצע חטיפות למטרות כופר וידוע בהוצאות להורג שהוא מבצע על-ידי עריפת ראשים. בסוף השבוע אמר לחוטפיו שהוא יוצא לרחוץ בנהר, ונמלט אל החופש

נער אמריקני שנחטף בפיליפינים על-ידי ארגון שעל פי החשד קשור לאל-קאעידה, הצליח לברוח מהשבי, צעד בג'ונגל בדרום המדינה במשך יומיים ללא נעליים, ונמצא בסופו של דבר על-ידי תושבים כפריים. אחרי חמישה חודשים בידי חוטפיו, הוא סוף סוף חופשי.

 

עוד חדשות מרחבי הגלובוס:

 

הנער בן ה-14, קווין לנסמן, אמר ביום שישי לארבעת חוטפיו כי הוא הולך לרחוץ בנהר במחוז בסילאן, ובמקום זאת נמלט על נפשו. בכיר המשטרה המקומית, אדווין דה קמפו, סיפר כי הנער צעד לפי תוואי הנהר במורד ההר, עד שתושבי כפר סמוך מצאו אותו ביום שלאחר מכן. הנער היה מותש, רעב והמום, וניסה תחילה לברוח מהאיכרים.

 

הנער קווין עם חיילים בפיליפינים אחרי הבריחה (צילום: AP) (צילום: AP)
הנער קווין עם חיילים בפיליפינים אחרי הבריחה(צילום: AP)

 

"הוא פחד עד כדי כך שהתנהל מרדף, ולבסוף התושבים הצליחו לשכנע אותו שהם רוצים בטובתו", סיפר אוקמפו לסוכנות הידיעות AP. הוא אמר כי מצבו של הנער טוב, אך הוא מותש וסובל מחבלות בזרועותיו וברגליו. בתחילה דווח

כי החוטפים שחררו את הנער מרצונם, ורק בהמשך התברר הסיפור האמיתי.

 

ראש העיר זמבואנגה, סלסו לוברגט, סיפר כי הנער הוטס לבירה מנילה, ושם הועבר לידי גורמים אמריקניים רשמיים. שגריר ארה"ב במדינה, הארי תומס, אמר כי הנער יתאחד עם משפחתו בקרוב. "בתקופת החג הזו שום דבר לא משמח אותי יותר מהידיעה שקורבן תמים חוזר למשפחתו לאירועי החג", אמר תומס, "אני רוצה גם להכיר באומץ שגילו קווין עצמו ומשפחתו במהלך החוויה הקשה והארוכה הזו". תומס אמר כי "כל המעורבים בחטיפה של אזרחים אמריקנים" ייחקרו ויישפטו במהרה.

 

לוברגט אמר כי הנער שוחח בטלפון עם אמו הפיליפינית-אמריקנית, גרפה ייטס לנסמן, שנמצאת בארה"ב. הוא, אמו ובן דודו הפיליפיני בילו בחופשה עם קרובי משפחה באי סמוך לעיר זמבואנגה, כשנחטפו ב-12 ביולי ונלקחו בסירה לבסילאן הסמוכה. לאחר מכן התקשרו החוטפים למשפחה במחוז קמפבל שבווירג'ינה, ארה"ב, כדי לדרוש כופר בעבור שחרורם.

 

ארגון של 400 לוחמים ממיט אימה על הדרום

אמו של הנער שוחררה לפני כחודשיים, ובן דודו הפיליפיני ברח מהחוטפים בחודש שעבר כשצבא הפיליפינים הצליח להגיע בסמוך למחנה של הארגון שחטף אותם, אבו-סייף, בהרי בסילאן, כ-880 קילומטרים מדרום למנילה. לוברגט אמר כי לא ידוע לו אם שולם כופר כלשהו.

 

קווין עם ראש העיר זמבואנגה. סובל מחבלות בזרועות וברגליים (צילום: AP) (צילום: AP)
קווין עם ראש העיר זמבואנגה. סובל מחבלות בזרועות וברגליים(צילום: AP)

 

קולונל ריקרדו ויסאיה מצבא הפיליפינים אמר כי לפי ההערכות, את החוטפים הוביל פורוג'י אינדמה, איש ארגון הטרור הקשור לאל-קאעידה. ארגון אבו-סייף ידוע לשמצה בשל החטיפות לצורכי כופר וההוצאות להורג שהוא מבצע על-ידי עריפת ראשים. ויסאיה אמר כי כוחות צבא הפיליפינים נלחמו בחמושים אנשי הארגון והתעמתו איתם בעיירה אכבר, לייד למיטן, דבר שעשוי היה להסיח את דעתם של החוטפים ולספק ללנסמן את האפשרות לברוח.

 

כשויסאיה שאל את הנער אם שוחרר, דבר שיצביע על כך ששולם כופר, או ברח, לנסמן השיב כי הוא נמלט משוביו. "לא, עשיתי זאת בעצמי", אמר הנער לפי ויסאיה. ויסאיה סיפר כי לאחר מכן העביר את הנער לידי חיילים אמריקנים המוצבים בבסילאן.

 

חטיפות לצורכי כופר הן בעיה ארוכת שנים באזור העני, ובפיליפינים מטילים את האחריות להן בעיקר על ארגון אבו-סייף ובני בריתו. זהו ארגון שמקושר לאל-קאעידה ונמצא ברשימת ארגוני הטרור של ארה"ב. אבו סייף, שאליו

משתייכים פחות מ-400 לוחמים חמושים, הוקם בבסילאן בשנות ה-90 של המאה הקודמת, והוא ענף של תנועת מרי מוסלמית שפועלת זה עשרות שנים באזור.

 

מאות חיילים אמריקנים הוצבו בדרום הפיליפינים, כולל בבסילאן, כדי לאמן את צבא הפיליפינים ולציידו, אולם החיילים מארה"ב אינם נלחמים שם בעצמם. לפי ההערכות, ארגון אבו סייף עדיין מחזיק בשלושה חטופים - הודי, מלזי ויפני - אי שם בג'ונגלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוב חופשי. לנסמן
צילום: רויטרס
מומלצים