שתף קטע נבחר

יועמ"ש הכנסת: הצעת חוק המסתננים חריגה

עו"ד אייל ינון מתח ביקורת על הצעת החוק שלפיה ניתן יהיה לעצור מסתננים ליותר מ-3 שנים, ואמר כי היא "חריגה בכל קנה מידה". לדבריו, יש לשחרר כל מסתנן שייעצר אחרי 3 שנים

היועץ המשפטי של הכנסת, עורך הדין אייל ינון, מתח היום (ב') ביקורת על הצעת החוק הממשלתית למניעת הסתננות, שלפיה ניתן יהיה לעצור מסתננים לתקופה של יותר משלוש שנים במקום 60 יום בלבד, ושמהווה השלמה לתכנית הממשלה שהתקבלה ביום ראשון.

 

בדיון בוועדת הפנים של הכנסת אמר ינון כי "ההצעה חריגה בכול קנה מידה", והוסיף: "אין מחלוקת על כך שתופעת ההסתננות מגבולה הדרומי של ישראל, המכונה בפי ראש הממשלה ורבים אחרים מכת מדינה, מחייבת טיפול מקיף. השאלה כמובן מתמקדת באופן הפתרונות המוצעים".

 

ינון סקר כמה בעיות עיקריות בהצעת החוק. לדבריו, "האפשרות של החזקת המסתננים במשמורת לתקופה של שלוש שנים ללא משפט היא חריגה ביותר". ינון ציין שבעקבות משא ומתן שערך עם נציגי הממשלה הוחלט כי ממונה ביקורת הגבולות יוכל לשחרר מסתננים במקרים חריגים לאחר שלוש שנים, אך לדברי ינון סעיף זה אינו מספיק, שכן שחרור אחרי שלוש שנים צריך להיות הכלל, ולא החריג.

 

בנוסף, הדגיש ינון שהפלטפורמה שעליה נשענת הצעת החוק היא החוק למניעת הסתננות מ-1954, שהתייחס למסתננים ביטחוניים וקבע עונשי מאסר בלתי מידתיים. יו"ר הוועדה, חבר הכנסת אמנון כהן, דחה את הדיון בחוק לאחר שקבע כי נציגי הממשלה הגיעו לא מוכנים לדיון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יועמ"ש הכנסת, אייל ינון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים