שתף קטע נבחר

עזרו למסתננים, רק לא אצלי בשכונה

כך יסביר הבורגני הצפון תל-אביבי לילדיו מדוע מקומם הטבעי של הזרים בדרום העיר. לא בחצר האחורית שלי

כיצד מסביר הבורגני הצפון תל-אביבי לילדיו למה אין מקום לשכן עובדים זרים ומסתננים אצלו בשכונה? קודם כל הוא מקדים ואומר לילדיו הרכים שהמסתננים הם אנשים מסכנים שבורחים מרעב ומאנשים רעים שרוצים להרוג אותם בארצותיהם ושמדינת ישראל צריכה לאפשר לכל מי שרוצה להתכנס בגבולותיה לעשות זאת, כי לשם כך הוקמה. לעזור לכל החלשים והמסכנים בעולם גם אם הם רק מחפשים עבודה. בניגוד אגב למדינות אירופה הרעות שגם הרגו פעם הרבה יהודים וגם לא מאפשרות לכל מחפש עבודה להשתקע בתחומן.

 

אחר כך מסביר הבורגני, שהמהגרים מאפריקה הם אנשים מאוד שונים מאיתנו הישראלים. לא בגלל צבע העור חלילה. אלא בגלל התרבות שממנה באו ובגלל דתם השונה ושהרבה ישראלים, בעיקר אלה שגרים בדרום תל-אביב, לא מוכנים לקבל זאת וחבל. הרי לא כולם צריכים להתנהג ולחשוב אותו הדבר. כמו בגן השכונתי שבו לא כל הורי הילדים הם עורכי דין. יש כאלה שהם רופאים למשל ויש רואי חשבון ויש מנהלים ויש אפילו טייסים. כך העולם הרבה יותר מעניין ומגוון.

 

עוד בערוץ הדעות :

עשרת הדיברות לדמוקרטיה החדשה שלנו  / אסף מצקין

הסלפים היהודים / אבי דיכטר

 

מקומם הטבעי בדרום תל-אביב?  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מקומם הטבעי בדרום תל-אביב? (צילום: מוטי קמחי)

 

לזרים, יסביר הבורגני, יש כאמור מנהגים וחגים יחודיים וגם שפה יחודית שמאוד חשוב לכבד. לכן, כדי שלא ירגישו דחויים, כדאי שימשיכו לגור בדרום תל-אביב, שם יש עוד רבים שמדברים כבר את שפתם. זה מאוד מרגיז שיש ישראלים שרוצים לפזר את הזרים בכל מיני מקומות.

לשלוח אותם לגור הרחק מחבריהם ולהפריד אותם אלה מאלה, בכלל בלי לשאול אותם. כמו שעשו לסבא וסבתא בשעתו כשהגיעו לארץ ונשלחו למושב רחוק, למרות שהעדיפו לגור בכלל בתל-אביב ליד הים. לזרים נוח יותר בדרום תל-אביב, כי שם יש כבר חנויות שמציעות מוצרי מזון שהם רגילים להם בארצות מוצאם. יש מסעדות שמגישות מטעמים ערבים לחיכם ויש גם בית ספר מיוחד שבו רוב התלמידים הם ילדי זרים כך שהילדים הישראלים לא מקנטים אותם. בעידן של מחאה וקיצוץ אין מקום לבזבז כספי ציבור בבניית עוד בית ספר אחד.

 

עדיף שיגורו יחד בדירות פשוטות

לו באו הזרים לשכונה שלנו, כמו שמציעים אנשים מדרום תל-אביב ששונאים אותם, יאמר הבורגני לילדיו, היו ודאי מרגישים מאוד לא נוח. קודם כל, לא היה להם היכן לגור. הדירות בשכונה גדולות מדי ויש גינות רחבות לפני הבתים ושערים חשמליים וחברות אבטחה. מאוד יקר לתחזק את כל אלה והזרים גם לא רגילים לכך בארצותיהם. זה היה מאיים עליהם ומדרדר את מצבם. שלא לדבר על יוקר המחיה ומחירי השכירות המטורפים בשכונה שרק עולים כל הזמן. יש הרבה ישראלים רעים שמנצלים את הזרים ומשלמים להם מעט כסף על עבודתם. לפיכך, עדיף לאפשר להם לגור בדירות פשוטות יותר בדרומה של העיר שבהן יכולות להשתכן כמה משפחות יחד. בדרום, יוכלו לעמוד בתשלומי הארנונה ובמחירים במרכול. גם אין מסי ועד בית כבדים. כי אין בו צורך כלל.

 

רוב מקורות התעסוקה של הזרים נמצאים ממילא בדרום תל-אביב. אחרת הם לא היו גרים שם. מה הטעם להביא אותם לצפון תל-אביב, שממנה יצטרכו לנסוע בכל בוקר למקומות העבודה? ועם כל זה, מצטדק הבורגני בפני ילדיו, באמת שהיה שמח לו היו מגיעות כמה משפחות לגור בשכונה. אין לו התנגדות עקרונית חלילה. אבל באמת רק כמה ולא נחיל של המונים. כי צריך לזכור שהתשתיות בשכונה לא מתאימות לכך. בשכונה הוותיקה הרחובות צרים ופסטורליים. המשתכנים (רובם כבר לא צעירים) בחרו בה במיוחד מסיבה זו. הם זקוקים לשקט לצורך עבודתם. הזרים אוהבים להתגודד יחד בקבוצות כי כך הם רגילים בארצותיהם וזה באמת חינני. רק שההתגודדות יוצרת רעש ומטרד. בשכונות דרום העיר, שבהן יש ממילא נגריות, מוסכים ותחנה מרכזית אחת זה לא ממש מורגש.

 

כך יאמר הבורגני מצפון תל-אביב לילדיו בארוחת הערב המשפחתית ואחר כך יתפנה לכתוב טוקבק ארסי על המדינה שהוא כבר לא מכיר כי אין בה כבר ערבות הדדית ואין צדק. רק אלימות ושנאה.

 

זיו תדהר, אדריכל

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אזור התחנה המרכזית הישנה בתל-אביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים