שתף קטע נבחר

אלפים הפגינו בקהיר; הישג נוסף לאיסלאמיסטים

העימותים בבירת מצרים נמשכים, אך כוחות הביטחון נוקטים "יד רכה" ולא דווח על נפגעים בנפש. צעירים רבים יצאו להפגין, אך ניכר כי התמיכה העממית בהם מתרופפת. במקביל, הודיעו האחים המוסלמים והסלאפים על הישגים נוספים בבחירות לפרלמנט

כלי תקשורת מצריים דיווחו הערב (יום א') כי המתיחות בקהיר עדיין נמצאת על פני השטח – אלפי מפגינים יצאו לרחובות, רבים מהם המשיכו להשליך בקבוקי תבערה ואבנים על כוחות הביטחון, שמצדם השתמשו בזרנוקי מים כדי לפזר את המפגינים. במקביל, הודיעו המפלגות האיסלאמיסטיות – האחים המוסלמים והסלאפים – על הישגים משמעותיים גם בסבב השני של הבחירות לפרלמנט.

 

מצרים שוב בוערת - כותרות אחרונות ב-ynet

  • ירי ומפגינים נמלטים: יום שלישי למהומות בקהיר

 

בעימותים חובלו עמודי התאורה באחד הרחובות בעיר, מה שגרם להפסקת חשמל באזור. המפגינים מצדם ניסו להאיר את הרחוב ושרפו מספר עצים ואף ניסו להאיר את הרחוב באמצעות לייזר. בכלי תקשורת נוספים דווח על הפסקות חשמל בכיכר א-תחריר ומול האוניברסיטה האמריקנית.

 

 

עם זאת, בניגוד למה שאפשר היה לצפות מהתגובה האלימה של כוחות הביטחון המצריים, שהביאה למותם של 10 מפגינים בקהיר, נראה שהערב דווקא ידה של מועצת ההנהגה של הכוחות המזוינים על העליונה. מנהיגי הצבא מציירים בכלי התקשורת את המפגינים כפורעים וקושרי קשר נגד מצרים, וכך יצא שלמרות עימותים בין מפגינים לאנשי הביטחון, אין הצטרפות עממית רחבה להפגנות.

 

למרות התגובה האכזרית של החיילים, שירו במפגינים, השליכו אבנים בחזרה וגררו נשים בשיערן, מספר המפגינים היום היה קטן מבהפגנות הקודמות. בהודעה שפרסמה הנהגת הצבא המצרי ברשתות החברתיות כונו העימותים "קשירת קשר נגד מצרים", ונאמר כי לצבא הזכות להגן על "רכוש העם המצרי". בנוסף, דווח כי הממשלה והצבא יכנסו מחר מסיבות עיתונאים כדי "להסביר" את נסיבות האירועים האחרונים.

 

תחנת הצבעה בקהיר. האיסלאמיסטים ממשיכים להציג הישגים נאים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תחנת הצבעה בקהיר. האיסלאמיסטים ממשיכים להציג הישגים נאים(צילום: רויטרס)

 

בניסיון לצייר את המפגינים כחוליגנים, וכנראה כדי למתן את הרושם של תמונות החיילים מתאכזרים לאזרחים, פורסמה תמונה של צעירים משליכים אבנים על חלון קומת המרתף בבניין הפרלמנט ושל אחרים מנסים להצית את הבניין. מאותו בניין ממש השליכו שלשום חיילים אבנים על המפגינים שברחוב למטה.

 

מנהיגי המחאה מתלוננים יותר ויותר על בידודם בחברה שדואגת יותר לתנאי המחייה הבסיסיים מאשר לזכויות פוליטיות. רבים מהמצרים רואים בבחירות לפרלמנט כנתיב ליציבות ולסוף הממשל הצבאי. "מועצת ההנהגה של הצבא מנצלת כל הזדמנות כדי להציג את עצמה במוסד החזק ביותר", אמר מוחמד עבאס, פעיל בכיר שפרש מהאחים המוסלמים.

 

האחים המוסלמים: קיבלנו 40%

במקביל, גם התפרסמו תוצאות ראשוניות של הסבב השני של הבחירות לפרלמנט בקהיר, שכצפוי חשפו תמונה דומה של התוצאות מהסבב הראשון – ניצחון למפלגות האיסלאמיסטיות. רשת "אל-ג'זירה" דיווחה כי "מפלגת החירות והצדק" של האחים המוסלמים הודיעה כי מועמדיה גרפו 40% מהקולות, לעומת 37% בסבב הקודם.

 

הזרם הסלאפי, הנחשב לקיצוני יותר מהאידיאולוגיה של האחים המוסלמים, הודיע כי המפלגה שלו, "אל-נור" זכתה ל-35% בקלפיות, לעומת 24% בסבב הקודם. אחוז ההצבעה הפעם עמד על כ-67%, והנתונים מתבססים על ספירת הקולות ב-11 מתוך 15 מחוזות ההצבעה המשתתפים בסבב ההצבעה השני.

 

האחים המוסלמים הודיעו כי הם מודאגים מכך שהתוצאה הרשמית תעוות נגדה, וציינו הבדלים בין הספירה של אנשיהם לבין הנתונים הרשמיים. עם זאת, לא נאמר כיצד זויפו, אם בכלל, התוצאות. משקיפים עצמאיים דיווחו על אי-סדרים בכמה תחנות הצבעה, והודיעו כי בקלפי אחת תיערך הצבעה מחדש. אולם לדבריהם, אין בכך כדי לפגוע בלגיטימיות של כלל ההצבעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפגינים המשיכו להתעמת ברחובות
צילום: AFP
לא נראו גילויי אלימות קשים
צילום: רויטרס
מומלצים