שתף קטע נבחר

מהומות קהיר: "שייח המהפכנים" נהרג בעימותים

אלפים השתתפו בקהיר בהלוויית השייח הבכיר עמאד עפת, שנהרג מאש כוחות הביטחון. גולשים בפייסבוק נקראו להחליף את תמונות הפרופיל שלהם לתמונתו

מהומות סוף השבוע בקהיר הוסיפו עוד שמן למדורת חוסר היציבות במצרים. לעדויות המצולמות על התנהגותם האלימה של כוחות הביטחון נוסף האבל במצרים על מותו של השייח עמאד עפת, המזכיר הכללי של אגף הפסיקה ההלכתית במוסד אל-אזהר (המוסד ההלכתי העליון), שנהרג בעימותים בין המפגינים לבין כוחות הביטחון מול בניין הממשלה. 

 

עוד בערוץ חדשות:

 

אלפים השתתפו אתמול (שבת) בצהריים בהלווייתו של מי שזכה ברשתות החברתיות לכינוי "שייח המהפכנים". המופתי של מצרים, עלי ג'מעה, קרא למשתתפים לכבד את קדושת המת ואת קדושת המסגד ולא להשמיע קריאות נגד המועצה הצבאית. אגף הפסיקה ההלכתית באל-אזהר כבר פרסם הודעה בנושא ובה הגדיר את השייח "שהיד" ואף דרש לחקור את נסיבות מותו. "האיסלאם אסר על שפיכות דמים והגדיר אותו כאיסור החמור ביותר", נכתב בהודעה.

 

השייח עפת נהרג מכדור שחדר לחזהו ברחוב שבו ממוקם בניין הממשלה, ליד כיכר א-תחריר. המהומות במקום פרצו בבוקר יום שישי לאחר שנפוצו שמועות כי מפגין מצרי נעצר והוכה קשות בידי שוטרים. ביום שבת המהומות התגברו והרחוב הפך לשדה קרב של ממש. התוצאה הייתה כמעט 48 שעות של עימותים בקהיר, שגרמו למותם של עשרה בני אדם ולפציעתם של יותר מ-300.

 

מפגין בקהיר. "האיסלאם אסר על שפיכות דמים"  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מפגין בקהיר. "האיסלאם אסר על שפיכות דמים" (צילום: AFP)

 

אתמול פורסמו סרטונים ובהם עדויות ליד הקשה שנוקטים כוחות הביטחון נגד המפגינים. רשת הטלוויזיה המצרית הפרטית, CBC, הציגה סרטון ובו נראים שני חיילים מכים באלות שני מפגינים, אחד מהם בראשו, עד שהותירו את השניים מתים על המדרכה.

 

48 שעות של עימותים. מפגין פצוע בקהיר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
48 שעות של עימותים. מפגין פצוע בקהיר(צילום: AFP)

 

בעקבות כך דורשת תנועת האחים המוסלמים מהמועצה הצבאית להתנצל על אירועי הדמים, אותם הגדירה "פשע". בהודעה שפורסמה קראה התנועה לחקור את האירועים, ולהעמיד לדין את מי שהורה על הפגיעה במפגינים ומי שביצע את ההוראות.

 

במקביל, גם אגף הפסיקה ההלכתית הודיע כי יינקטו כל האמצעים כדי להבטיח שדמו של השייח עפת לא נשפך לשווא. כלי תקשורת במצרים סיפרו שהשייח הגיע לכיכר א-תחריר לא רק כמשתתף כהרגלו, אלא ניסה להרגיע את המצב בין המפגינים לבין כוחות הביטחון ואז נורה בלבו. הוא ההרוג הראשון ממוסד אל-אזהר במהלך מאורעות המהפכה. השייח עפת היה זה שפרסם פסק הלכה מפורסם האוסר להצביע למועמדים שמייצגים את שרידי המשטר הקודם בבחירות הנוכחיות לפרלמנט, משום שהשחיתו את החיים הפוליטיים במצרים.

 

המצרים שירדו לכיכר א-תחריר והשתתפו בהפגנות הענק הכירו את פניו מההפגנות הקודמות, שבהן קרא להשתתף. ברשתות החברתיות התקבלה הידיעה על מותו בצער, בעיקר בשל עמדותיו הידועות נגד המשטר הקודם. גולשים רבים סקרו את הביוגרפיה שלו ואת פסקי ההלכה הבולטים שהוציא, נוסף לקטעי וידאו ישנים. בדף הפייסבוק "כולנו חאלד סעיד", מדפי הפייסבוק שבלטו במהפכת 25 בינואר, כבר קראו לגולשים לשנות את תמונת הפרופיל שלהם לתמונה של השייח עמאד עפת למשך שלושה ימים כדי להתאבל על מותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כדור פגע בחזהו והרגו. עמאד עפת
מומלצים