שתף קטע נבחר

קצין צה"ל גנב כלי נשק - ולא יישלח לכלא

הקצין, שהעביר את אמצעי הלחימה - בהם חומר נפץ הנדסי, מצתי חבלה וסכין קומנדו - יורד לדרגת סגן משנה, וירצה עבודות שירות. קצינים בכירים דיברו בשבחו וסיפרו על חלקו ב"עופרת יצוקה" ובהשתלטות על המרמרה וספינת הנשק ויקטוריה

בית הדין הצבאי בקסטינה הרשיע שלשום קצין בדרגת סגן, ששירת כמפקד צוות ביחידה מובחרת, בגניבת 19 פריטים צבאיים שונים והעברתם לבית חברו האזרח שבחיפה. הקצין השתתף בין השאר במבצע "עופרת יצוקה" בעזה.

 

לפי כתב האישום המתוקן שהוגש נגדו במסגרת הסדר טיעון, הקצין גנב חומר נפץ הנדסי לפצצת מרגמה, שלושה מצתי חבלה, סכין קומנדו, אפוד קרמי, שבעה רימוני עשן, ספרי לימוד וחוברות תודעת אויב סודיות, כדורי מקלע מא"ג, כדורים למקלעים ועוד. הוא הואשם גם בהתנהגות שאינה הולמת.

 

האונייה "ויקטוריה". השתתף גם בהשתלטות עליה (צילום: AP) (צילום: AP)
האונייה "ויקטוריה". השתתף גם בהשתלטות עליה(צילום: AP)

 

נשיא בית הדין הצבאי בקסטינה, אלוף משנה ארז פורת, קיבל את הסדר הטיעון שגובש עם הקצין באמצעות עורך דינו בועז קניג, וגזר עליו עונש קל יחסית - הורדה לדרגת סגן משנה וחודש וחצי של עבודות שירות צבאיות. בנוסף, נגזרו עליו חודשיים מאסר על-תנאי למשך שנתיים.

 

השופט הסביר בהחלטתו כי התחשב בנאשם לאור פעילותו המבצעית הרבה בעומק שטח האויב במבצעים מסכני חיים. קצינים בכירים ביחידה שבה שירת הקצין הרעיפו עליו שבחים, וציינו לטובה את הערכים הטובים שהפגין לאורך שירותו, רמת אחריותו והישגיו המבצעיים הרבים ב"עופרת יצוקה". הקצין אף היה מועמד לקידום וליציאה לקורס מפקדי

פלוגות. הקצינים הדגישו כי מעבר לפעולות שבהן בלט ב"עופרת יצוקה", הוא השתתף גם בפשיטות על האונייה מרמרה שהשתתפה במשט לעזה וספינת הנשק ויקטוריה.

 

הפרשה התגלתה בעקבות חקירת סמים שניהלה משטרת חיפה, חקירה שבמהלכה נמצא הקיטבג עם השלל הצבאי הגדול בבית חברו של הקצין. הקצין טען להגנתו כי הקיטבג נמסר לחבר חצי שנה קודם לכן, וכי הוא תכנן להחזיר את הציוד במהלך מבצע החזרת ציוד. עוד סיפר כי ידע שחברו מעשן סמים, והוא אף עישן בנוכחותו. בנוסף, ציין הקצין כי הציוד הרב שגנב היה עודפי ציוד שעליהם לא היה חתום, וכי הוא תכנן להשתמש בהם במהלך אימונים עד להחזרתם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ימי "עופרת יצוקה"
צילום: AP
עו"ד בועז קניג
מומלצים