שתף קטע נבחר

אופטימיות, אסון או מעשיות: מהן מילות השנה?

בין סיכומי שנת 2011 בפוליטיקה העולמית ובאירועים המסעירים שעשו היסטוריה, מסתתר סיכום צנוע יותר, אך אולי כזה שמרמז לא פחות על אופייה של השנה החולפת: המילה של השנה. מילון "מרים-וובסטר", מהמילונים החשובים בשפה האנגלית, הכתיר את המילה "פרגמטי" כמילת השנה שלו. במקביל, בסקר שנערך ביפן נבחר הסימן שמשמעותו קשר חזק בין בני אנוש כמילת השנה במדינה מוכת האסון.

 

סוגרים שנה: מסכמים את 2011 ב-ynet:

 

האתר "הפינגטון פוסט" מדווח כי עורכי המילון האמריקני בחרו ב"פרגמטי", מעשי, שמשמעותה על פי המילון "פרקטי בניגוד לאידיאליסטי", מפני שגולשים רבים חיפשו את הגדרתה. החיפושים גברו במקביל למשברים הפוליטיים בין דמוקרטים לרפובליקנים בוושינגטון סביב ההצבעות על החוב הלאומי.

 

"משתמשי המילון כנראה התעניינו במילה כי הם שמעו אותה בשיחות וכי היא לוכדת את מצב הרוח הנוכחי האמריקני שמעודד מעשיות במקום איוולת", הסביר ג'ון מורס, נשיא ההוצאה לאור של המילון. באתר המילון יכולים הגולשים להסביר מדוע חיפשו מילה מסוימת. רבים כתבו כי הם ביקשו לוודא שלמילה יש קונוטציה חיובית. "לאנשים יש תחושה כללית של מה המילה אומרת והם אפילו משתמשים בה, אבל אז יש רגע שבו הם חושבים לעצמם 'אולי כדאי שאחפש את המילה ואוודא שמשמעותה היא מה שאני חושב", אמר מורס.

 

מי הגיעה למקום השני ביפן?

ואילו ביפן כנראה יודעים היטב מה משמעות מילת השנה. ה-BBC מדווח כי בסקר שנערך בקרב חצי מיליון יפנים, נבחר הסימן "קיזוּנה", שמשמעותו קשר חזק בין בני אדם, למילה שמסכמת את השנה באופן הטוב ביותר. את הסקר ערכה קרן שעוסקת ב"קאנג'י" – מערכת הסימנים הציוריים הסינית שנעשה בהם שימוש ביפנית.

 

הסימן "קיזונה". בין היפנים לבין עצמם, וגם בכדורגל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הסימן "קיזונה". בין היפנים לבין עצמם, וגם בכדורגל(צילום: AFP)

 

הצונאמי הקטלני ומשבר הגרעין שבעקבותיו היו האירועים המכוננים ביפן השנה, ובעקבותיהם הפגינו אזרחים רבים עזרה הדדית. באפריל הודה ראש הממשלה דאז, נאוטו קאן, לקהילה הבינלאומית, במכתב שכותרתו "קיזונה - הקשרים האמיצים של הידידות". כשזמן קצר אחר כך זכתה נבחרת הנשים היפנית באליפות העולם בכדורגל, ה"קיזוּנה" בין השחקניות זכתה גם כן לשבחים.

 

הבחירה ב"קיזוּנה" משדרת אמנם אופטימיות, אבל במקום השני נבחרה מילה שמשקפת במידה רבה את מה שחוו יפנים רבים השנה: "ווזאוואי" – אסון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמן קליגרפיה מציג את הסימן הסיני "קיזוּנה" - קשר אמיץ בין בני אדם
צילום: AFP
גבעת הקפיטול. הוויכוחים על התקציב העלו את החיפוש אחר "פרגמטיות"
צילום: רויטרס
מומלצים