שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בהלת הסיליקון: צריכה להחליף השתלים? תשלמי

  בדיון שנערך היום קבע מנכ"ל משרד הבריאות כי נשים שבגופן שתלי סיליקון מסוג PIP יוכלו לעבור ניתוח להוצאתם בבתי חולים ציבוריים ללא תשלום. מי שתרצה להכניס במקומם שתל חדש - תצטרך לשלם מחיר מלא

  בהלת הסיליקון מגיעה גם לכיס: מאות נשים שבגופן הושתל סיליקון מסוג PIP הציפו בימים האחרונים את המוקד הטלפוני של משרד הבריאות ומרפאות הכירורגים, מתוך חשש שהשתלים שבגופן דלפו. נשים רבות ביקשו לדעת מי יישא בעלות המימון של הוצאת השתלים מגופן. היום (ב') קבע משרד הבריאות כי הוצאת השתלים תוכל להתבצע ללא תשלום בבתי החולים הציבוריים, אולם נשים שירצו להחליפם בשתלים חדשים ייאלצו לשלם עליהם.

   

  סערת הסיליקון - כל הכתבות:

  הסיליקון דלף - והרופא גבה 7,500 ש' להחלפתו

  ד"ר דב קליין השתמש בשתלים הדולפים - 2 נקרעו

   

  כזכור, בשבוע שעבר קרא שר הבריאות הצרפתי ל-30 אלף נשים שעברו הגדלת חזה עם שתלים מסוג PIP להוציא את השתלים לאחר שהתברר כי הם דולפים. עוד הודיע שר הבריאות הצרפתי כי הפרוצדורה תמומן על ידי הממשלה. גם בארץ נעשה שימוש בשתלים מסוג זה ובעקבות הפרסום פנו מאות נשים בישראל לרופאים מחשש לדליפת סיליקון אפשרית.

   

  אלא שבניגוד לצרפת עד כה מומנה בישראל הוצאת שתלים רק במקרה בו נתגלתה דליפה ואילו נשים אחרות נאלצו לשלם עבור הוצאת השתלים מכספן. באחד המקרים, שנחשף ב-ynet, נאלצה מטופלת שבגופה דלף סיליקון PIP לבלוטות הלימפה לשלם תוספת של 7,500 שקלים לרופא הכירורג על מנת להחליפו.

   

  היום ערך משרד הבריאות דיון משותף של נציגי המשרד יחד עם איגוד הכירורגים הפלסטיים. בתום הדיון הורה מנכ"ל משרד הבריאות כי במקרים בהם המליץ הרופא המטפל להחליף שתל מסוג PIP, הוצאת השתל והחלפתו יוכלו להתבצע במסגרת בתי חולים ממשלתיים, ציבוריים ובתי חולים של קופות החולים. עוד הוחלט כי הוצאת השתל וימי האישפוז הכרוכים בכך ימומנו על ידי קופות החולים. עם זאת, אישה שתהיה מעוניינת בשתל חלופי - תישא בעלות השתל.

   

  בתוך כך פנה היום משרד הבריאות לרופאים הכירורגים בישראל והורה להם להעביר את שמות כל המטופלות שעברו הגדלת חזה עם שתלים מסוג PIP. הרופאים התבקשו לדווח על סוג השתל, הביקורות התקופתיות שעברו המטופלות, על אירועים חריגים ועל אלה שבגופן התגלתה דליפה.

   

  כאמור, פרשת הסיליקון החלה לפני כשבוע: שר הבריאות הצרפתי הורה ל-30 אלף נשים בגופן הושתל סיליקון מסוג PIP להגיע לרופא המטפל להוצאת השתל, זאת בעקבות שיעור גבוה של מקרי דליפת סיליקון. בתוך כך דווח על שמונה נשים שעברו הגדלת חזה עם שתלים אלו שלקו בסוגי סרטן שונים לאחר שסיליקון מהשתל דלף לגופן. עם זאת הודיע משרד הבריאות הצרפתי כי לא נמצא קשר ישיר בין התחלואה בסרטן לבין שתלי הסיליקון.

   

  יצרן הסיליקון מסוג PIP סגר את המפעל לפני כשנה, לאחר שנתגלה כי נעשה שימוש בג'ל הגורם לשיעור גבוה של קרעים בשתלים. על פי ההערכות עשרות אלפי נשים ברחבי העולם עברו השתלה בסיליקון מסוג PIP ביותר מ-65 ארצות. בישראל עברו כ-850 נשים השתלת סיליקון מסוג PIP.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בהלת הסיליקון הדולף. 850 נשים בישראל
  צילום: AP
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים