שתף קטע נבחר

חרדים הצביעו נגד הקואליציה: איך נשב בממשלה?

ההצעה לתיקון חוק הנישואים, המאפשרת חופש לזוגות לבחור את הרבנות שבה יירשמו, אושרה בכנסת בקריאה טרומית, למרות התנגדות ש"ס ויהדות התורה. נתניהו התנגד בטעות ותיקן הצבעתו. ח"כ גפני קרא לעברו: "אין לכם תרבות שלטון"

בקיעים בקואליציה: הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית את הצעת החוק לתיקון פקודת הנישואים והגירושים, הקוראת לפתוח את אזורי הרישום ולהעניק לזוגות חופש בבחירת הרבנות שבה יירשמו, ללא קשר למקום מגוריהם. 57 חברי כנסת הצביעו בעד "חוק צהר", לעומת 15 מתנגדים, בהם חברי יהדות התורה וש"ס, החברות בקואליציה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצביע בתחילה בטעות נגד החוק, אך תיקן את הצבעתו.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

ההצעה, שאותה יזמה ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) גרמה למתח רב בממשלה בשל התנגדות ש"ס. בקואליציה אמרו כי הסיבה להתנגדות הסיעה היא החשש שחלק מבתי הרבנות יאבדו חלק ניכר מהכנסותיהם בשל ההחמרה שהם נוקטים בתהליכי קליטת הזוגות. למרות זאת, ועל רקע איומי ישראל ביתנו להעביר את החוק בכל מקרה - גם בסיוע האופוזיציה - החליטה הממשלה לתמוך בהצעה.

 

נתניהו, היום במליאת הכנסת. התנגד בטעות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו, היום במליאת הכנסת. התנגד בטעות(צילום: רויטרס)
 

לבד מהתנגדותו הראשונית של ראש הממשלה, שתוקנה, כאמור, הצביעו נגד ההצעה חברי הכנסת אברהם מיכאלי, דוד

אזולאי, ניסים זאב, יצחק וקנין, יעקב מרגי, אלי ישי, יצחק כהן ומשולם נהרי מש"ס, וכן משה גפני, מנחם אליעזר מוזס ואורי מקלב מיהודת התורה.

 

"זהו מעשה שלא ייעשה על ידי מזכירות הממשלה", תקף ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) את הליך ההצבעה. "את ההצעה הזו אני הייתי חייב להציג ולא אף אחד אחר. לא ייתכן ששר שלא בקיא בנושא נישואים יציג את הנושא". לדבריו, "מספר רבנים מצומצם ושולי סירבו לרשום זוגות שעברו גיור כזה או אחר, אך הראשון לציון נתן הנחיה שרב שיסרב לרשום זוג שעבר גיור, יעביר אותו לרב אחר. אלא שנוצר צורך של מפלגות לעשות עליהום פוליטי. מלעיטים את החברה החילונית בנתונים".

 

נציג יהדות התורה, ח"כ משה גפני, תקף אף הוא את ההצעה, ואמר כי "קירשנבאום היא חברת כנסת מצוינת. במה שנוגע לחוק הזה משתבשים הלכות דמוקרטיה, סדרי מנהל תקין. הכול משתבש. הם ימצאו רבני צהר, כולם יילכו לשם, המועצות

הדתיות יתמוטטו. איך נשב כולנו בקואליציה. אני מודיע שלא תהיה טעות של מילימטר, אדוני ראש הממשלה, אם היינו עם קדימה, החוק לא היה עובר. לבני הייתה נותנת להעביר חוק כזה אם היינו בקואליציה? לכם אין תרבות שלטון".

 

קירשנבאום עצמה הביעה סיפוק מתוצאות ההצבעה ואמרה כי "מדובר במהפיכה בתחום הנישואים במדינת ישראל. הצעת החוק תאפשר חופש לבני זוג לבחור היכן להינשא ותפתור בעיות רבות בתחום. היא תאפשר לכל זוג לבחור את הרב אשר בו יחפוץ על מנת שילווה אותו לאורך חייו בתחום הדת".

 

בתגובה להצבעה, נמסר מקדימה כי "לדראון עולם תישאר הצבעתו של נתניהו יחד עם הסיעות החרדיות נגד 'חוק צוהר'. נתניהו מוביל את הברית החרדית-קיצונית בכנסת. הוא מצביע בעצמו עם החרדים ונגד הציבור הכללי ולאחר מכן שולח פתק כדי להגיד שבעצם הוא בעד".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, היום. טעות בהצבעה
צילום: רויטרס
אילוסטרציה. המועצה הדתית בחולון
צילום: יואב זיתון
פאינה קירשנבאום נואמת במליאת הכנסת ועדת חקירה ארגוני שמאל
צילום: נועם מושקוביץ
מרגי. הנחיה מהראשון לציון
צילום: אפי שריר
גפני. הכול משתבש
צילום: גיל יוחנן
מומלצים