שתף קטע נבחר

פתרון למשבר: צהר ימשיכו לחתן

יו"ר צהר, הרב דוד סתיו, והשר לשירותי דת, יעקב מרגי, נועדו בכנסת והצליחו ליישר את ההדורים. ככל הנראה, המשבר ייפתר באמצעות חוק לביטול רישום הנישואים לפי אזורים, ועד לאישורו ימשיכו רבני צהר להשיא זוגות כפי שעשו עד כה

סוף למשבר החתונות של צהר. לאחר פחות משתי יממות של מאבק סוער ומתוקשר, מסתמן פתרון שיאפשר לרבני צהר לשוב ולחתן. השר לשירותי דת, יעקב מרגי, ויו"ר צהר, הרב דוד סתיו, הגיעו אמש (יום ד') להבנות המבטיחות כי לארגון יהיו די תעודות נישואים עבור המתחתנים באמצעותו, והפרויקט יוכל לחזור ולפעול.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

  

החל משעות הצהריים התקיימו מגעים בין הצדדים – תחילה בדרגים נמוכים יחסית ובאמצעות מתווכים, ולאחר מכן בפגישה ישירה בין מרגי לסתיו, שנערכה בכנסת. ח"כים ועסקנים רבים המקורבים לשניים לקחו חלק במאמצי התיווך, ונראה כי את פריצת הדרך השיגה ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו). "מפגש הפסגה", שהחל באווירה פסימית, שינה כיוון ובהמשכו עבר המשא ומתן לפסים חיוביים - לראשונה מזה כמה שבועות.

  

הסכם סופי בין הצדדים עדיין אין, ולכן הפרטים עדיין אינם ברורים דים, אולם אחת האפשרויות שעלתה בו היא קידום הצעת חוק שיזם ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) לביטול הרישום לפי אזורים לצורך נישואים. מרגי אישר ל-ynet כי אינו מתנגד לכך.

 

אם ש"ס תתמוך בהצעת החוק - והוא יעבור בכנסת, יוכל כל אזרח להתחתן בכל רבנות מקומית שירצה, ולא רק ביישוב שבו הוא מתגורר. מצב עניינים שכזה יאפשר לרב סתיו, רבה של שוהם, לרשום לנישואים במועצה המקומית כל זוג שיתחתן באמצעות צהר

 

ומה יהיה בינתיים, עד שיאושר החוק? בין הצדדים סוכם כי לעת עתה ימשיכו רבני צהר לרשום לנישואים, תוך המשך העלמת העין של המשרד לשירותי דת מנתוני הרישום החריגים בשהם - כפי שהיה עד לפרוץ המשבר. 

 

כך כמעט נסגר מיזם הנישואים

החרב שהונפה מעל מיזם הנישואים של צהר הייתה ביורוקרטית ביסודה. החוק קובע כי רישום הנישואים בישראל הוא אזורי, ולכן בני זוג חייבים להירשם באמצעות הרבנות המקומית שבתחום שיפוט מקום מגוריו של החתן או הכלה לעתיד. מאז קום המדינה התירה הרבנות הראשית לכמה בתי דין פרטיים (בד"צים) – תחילה של העדה החרדית, ולאחר מכן של קהילות חרדיות נוספות - לרשום בעצמם לנישואים, תוך שהיא

רואה בכל אחד מהם סניף של הרבנות במקום מושבו.

 

עם השנים התרחבה התופעה והפכה לתעשייה משגשגת, והבד"צים החלו לאפשר רישום של כל בני זוג – גם אם אינם גרים בתחום שיפוטה של הרבנות שאליה מסונף בית הדין. הדבר מנוגד לחוק, אך ברבנות הראשית ובמשרד הדתות העלימו עין מכך.

 

לפני כשנתיים החלו גם רבני "צהר" לנהל רישום נישואים במתכונת זו, כסניף של הרבנות בשוהם – שם מכהן הרב סתיו כרב המקומי. ב"צהר" הסבירו כי זוגות חילונים רבים אינם מסתפקים בכך שרבני הארגון יערכו את החופה בחתונתם, אלא מבקשים להינשא בלא שיידרש מהם כל מגע עם הממסד הרבני הרשמי, ולכן לא היה מנוס מאימוץ שיטת הבד"צים. כאמור, גם במקרה זה העלימה הרבנות עין - עד לאחרונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב דוד סתיו
צילום: גבי מנשה
והשר מרגי. הגיעו להבנות
צילום: אפי שריר
מומלצים