שתף קטע נבחר

הבלוף של אלי ישי

הוא רוצה שנאמין שגירוש ילדים יפתור את בעיית ההגירה ומצד שני קובע שיא במתן אשרות עבודה לזרים. אלי ישי הצליח לתעתע בנו, אך אסור להפנות עורף לילדים. הם חלק מאיתנו

אני מסירה את הכובע בפני שר הפנים, אלי ישי. הוא הצליח לעבוד על רבים מאיתנו ובגדול. ראשית, בכך שגרם לישראלים רבים להאמין שהוא מגרש את ילדי מהגרי העבודה כדי לפתור את בעיית ההגירה במדינה. את ההוכחה להצלחתו של אלי ישי מספקים כל הטוקבקיסטים שמשבחים אותו על "השמירה" שלו, כביכול, על גבולות ישראל. בפועל, אם משווים אותו לשרי הפנים בעבר, ברור מעל לכל ספק שאלי ישי הוא שר הפנים שהעניק את המספר הגדול ביותר של אשרות עבודה למהגרים.

 

הוא הצליח לגרום לרבים וטובים להאמין שדאגתו האמיתית היא לישראלים מובטלים, אך אם הוא אכן דואג לפרנסתם של הישראלים היינו מצפים שיפעל לאלתר וימגר את הבעיות האמיתיות. עליו להילחם בגביית דמי תיווך בלתי חוקיים (שנעים בין 7,000 ל-20,000 דולר) שמעודדים את המשך מדיניות הדלת המסתובבת. כמו כן, היה עליו לשמור על נורמות ההעסקה בענפים שבהם מועסקים מהגרים כדי שגם עובדים ישראלים יוכלו להשתלב באותם תחומים.

 

ישראל היא ביתם. הפגנה נגד גירוש ילדים  (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
ישראל היא ביתם. הפגנה נגד גירוש ילדים (צילום: נועם מושקוביץ)

 

עוד בערוץ הדעות :

לא יפה להכליל, לא כל החרדים כאלה / זיו תדהר

פרי הבאושים של המהפכה החוקתית / ראובן ריבלין

 

היינו מצפים מאלי ישי למנוע תופעות כגון הדרת נשים ערביות מתחום החקלאות, שלא יכולות להתחרות בתנאים שבהם מוחזקים עובדים תאילנדים מנוצלים. במקום לעשות מעשה אמיתי ונכון, מאפשר אלי ישי לחברות כוח אדם פרטיות להמשיך ולשלוט בתחום הבאת המהגרים ולנהל אותו בהתאם לאינטרסים הצרים שלהן מבלי להתחשב באינטרסים של המדינה ובטח שלא באלו של המהגרים.

 

אלי ישי גם הצליח "לעבוד" עלינו ולשכנע שהוא באמת מוטרד וחרד מהמצב הבעייתי שנוצר בשכונות דרום תל-אביב. זאת בשעה שהוא בעצמו חלק מהמערכת שמזניחה, מתעלמת ומפלה את השכונות כבר עשרות שנים. במקום לקבוע אחת ולתמיד מדיניות הגירה ברורה והומאנית, נוח הרבה יותר להמשיך להזניח אוכלוסיה מוחלשת על חשבון אוכלוסיה מוחלשת שנייה.

 

אלי ישי הצליח לתעתע בנו ולגרום לבלבול בין אוכלוסיות שונות כמו מהגרי העבודה ומבקשי המקלט מסודן ואריתריאה, וליצור מכולם "גוש אחד גדול וזר". האמת הפשוטה היא שהילדים המועמדים לגירוש הם בנים ובנות למהגרים שהמדינה הביאה לכאן בצורה חוקית, רובם כדי לסעוד קשישים ונכים, רובם באישורו של ישי עצמו. לאלי ישי אין זה משנה כלל ועיקר אם הם מהפיליפינים, מאריתריאה, מהודו או מגאנה. עבורו הם כולם זרים.

 

הם לא רובוטים

אבל לא רק אל ישי הצליח לעבוד עלינו, גם הממשלה יכולה להתגאות בהצלחתה. היא גרמה לנו לחשוב שאלי ישי הוא האחראי הבלעדי לגירוש הילדים, ואילו רוב שרי הממשלה שותקים ומסתתרים מאחורי גבו. ראש הממשלה, שבהינף החלטה אחת יכול להציל את גורלם של 600 ילדים, ממשיך לשתוק. הרי מאוד נוח לשנוא את אלי ישי, אבל האם אנחנו שואלים את עצמנו מדוע יובל שטייניץ תומך בגירוש? מדוע ראש הממשלה לא מתבטא בנושא? וכאשר מר נתניהו כן מחליט לדבר, הוא מתייחס רק לנושא מבקשי המקלט וכלל לא לסוגיית ילדי המהגרים. הרי נוח מאוד להפחיד את הציבור בסיפורים על "מיליונים שמחכים בגבול" ולשקר בנוגע לבדיקת מעמדם במקום להסביר מדוע הוא מגרש 600 ילדים ישראלים.

 

אלי ישי הצליח "לעבוד" עלינו ולגרום לנו לחשוב ש-600 ילדים חפים מפשע הם הבעיה וגירושם יהיה הפתרון. רק בשבוע שעבר עצרו עשרה פקחים מיחידת עוז לפנות בוקר את קימברלי בת השלוש וחצי (ולא, אין שום "עוז" במעצר ילדים). אם מדינת ישראל לא מוכנה שיהיו בתחומה מהגרי עבודה, היא יכולה להפסיק להביא אותם. מרגע שהם כאן, חובה להתייחס אליהם כבני אדם, לכל דבר ועניין. וכן, לבני אדם יהיו גם ילדים, כי הם אינם כלי עבודה או רובוטים. במשך שנים אפשרנו לילדים הללו להישאר ולגדול במדינה, וכעת אסור לנו להפנות להם עורף. את היעדר מדיניות ההגירה אסור להפיל על כתפיהם הקטנות. הגיע הזמן לקחת אחריות על מצב שיצרנו במו ידינו ולהעניק בית בטוח לילדים שהם כבר חלק מאיתנו, כי גם הם "עניי עירנו".

 

ביום שלישי הקרוב נצא יחד, אזרחים ישראלים ומהגרי עבודה, לזעוק נגד מעצר וכליאה של ילדי מהגרי העבודה שנולדו ושמתחנכים בישראל. רשמו לפניכם: יום ג', 19:00, פינת הרחובות קינג ג'ורג' ושד' בן ציון, תל-אביב.

 

רותם אילן, מנכ"ל עמותת ילדים ישראלים

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עבורו כולם זרים. אלי ישי
צילום: גיל יוחנן
להעניק להם בית בטוח. רותם אילן וילדי זרים
צילום: דנה קופל
מומלצים