שתף קטע נבחר

השר שלום נגד הקיצוץ: ילדי דימונה יממנו את סביון

המשנה לראש הממשלה תקף את כוונת נתניהו לאשר קיצוץ רוחבי, כולל במשרדים החברתיים, כדי לממן חוק חינוך חינם מגיל 3. "זו פגיעה אנושה בשכבות החלשות, בפריפריה לא ייהנו מהחוק ומה שיקרה זה שילדי שדרות יממנו את קיסריה"

המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, תקף הבוקר (יום א') את המהלך שמוביל בנימין נתניהו לקיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה, שנועד לממן את יישומו של חוק חינוך חינם לילדים מגיל 3. בפתח ישיבת הממשלה כינה השר שלום את ההחלטה "הזויה ובזויה" ואמר כי היא תסב "פגיעה אנושה" לשכבות החלשות. הוא רמז כי יש ניסיון לחסל את המשרד שבראשו הוא עומד.

 

"זו פעולה הפוכה לדו"ח טרכטנברג שאושר כמקשה אחת", אמר שלום, "כדי לממן את החינוך חינם לילדים בני 3-4 לוקחים

מכל המשרדים החברתיים. בפריפריה לא ייהנו מהחוק החדש כיוון שזה כבר קיים ברוב היישובים, ולמעשה נוצר מצב שבו ילדי דימונה ושדרות יממנו את קיסריה וסביון. מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל שברשותי הוחלט לקצץ 30 מיליון שקל. אני נמצא הרבה זמן במערכת הציבורית והייתי שר אוצר. מעולם לא קוצץ שליש מתקציבו של משרד חברתי".

 

הממשלה הייתה אמורה להצביע על הקיצוץ היום, אולם על רקע ההתנגדות של כמה משריו הבכירים של נתניהו, בהם יו"ר ש"ס אלי ישי, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ויו"ר מפלגת העצמאות אהוד ברק, סביר להניח כי היא תסתפק בדיון בהצעה, ולא תצביע עליה. הצבעה צפויה להיערך אחרי עוד דיונים וסבבי משא ומתן בנושא.

 

נתניהו וליברמן. עדיין לא הגיעו להסכמה לגבי החוק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו וליברמן. עדיין לא הגיעו להסכמה לגבי החוק(צילום: רויטרס)

 

"28 שנים אני במערכת, ולא היה כדבר הזה", אמר השר שלום בישיבת הממשלה, "הקיצוץ במשרד שלי לא בא מסיבות ענייניות. אני יודע שזה לא נופל על אוזניים קשובות, אבל בכל זאת אומר את הדברים. לכולם מקצצים ארבעה אחוז, אצלי מקצצים שליש מהתקציב. במצב כזה, אצביע נגד".

 

בישיבת הממשלה הבוקר אמר נתניהו: "אנו בעיצומה של מהפכה בחינוך. עשינו רפורמות משמעותיות במערכת החינוך. עכשיו אנו הולכים לשורשים. אנו באים לילדים הקטנים שלנו, מגיל 3, ומכניסים אותם לחוק חינוך חינם, דבר שמדברים עליו 63 שנה ועדיין לא נעשה. הדבר הזה הוא פעולה מבורכת".

 

נתניהו הדגיש כי למרות ההשקעה המורחבת בחינוך, יש גם צורך בביטחון: "כל אחד שעיניו בראשו רואה מה שמתרחש

סביבנו, מהים האטלנטי במרוקו ועד המזרח. השינויים הללו יש להם השלכות אסטרטגיות על הביטחון הלאומי של מדינת ישראל, על האתגרים החדשים שעומדים מולנו, על זירות חדשות, על אמצעי נשק חזקים ויציבות האזור".

 

הוא הדגיש כי יש צורך שלישי, והוא לאזן בין שני הצרכים האלה. "לא נפרוץ את מסגרת התקציב, משום שאנו מנהלים מדיניות כלכלית אחראית. הכסף יגיע מקיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה, שקיפות במערכת הביטחון ושינויים בסדרי העדיפויות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר שלום. "מתי קיצצו שליש מתקציב של משרד?"
צילום: AFP
נתניהו. "לאזן בין החינוך לביטחון"
צילום: רויטרס
מומלצים