שתף קטע נבחר

נתניהו לליברמן: חינוך חינם מגיל 3 - גם לערבים

ראש הממשלה דחה את דרישתו של יו"ר ישראל ביתנו, ואמר כי "לא תהיה אפליה בין מגזר למגזר". עדיין לא ברור אם תתקיים בישיבת הממשלה הצבעה בנוגע לקיצוץ הרוחבי

ראש הממשלה לא נענה לתנאים שהציב יו"ר ישראל ביתנו, והצבעה על הקיצוץ הרוחבי ככל הנראה לא תתקיים בישיבת הממשלה הבוקר (יום א'). הלילה, בדיונים לקראת הדיון בקיצוץ, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "ניתן חינוך חינם מגיל 3 לכולם, לא תהיה אפליה בין מגזר למגזר. מי שמתנגד לחינוך חינם פוגע בשכבות החלשות ובזוגות הצעירים".

 

חינוך חינם לגיל הרך -כותרות אחרונות ב-ynet:

מו"מ לילי: ליברמן וישי מקצצים את הקיצוץ

ליברמן: מתנגד לקיצוץ רוחבי בשביל חינוך חינם

 

עוד בחדשות ynet:

איראן: המתקן התת-קרקעי בקום יופעל בקרוב

ארה"ב: סנט מ-1793 נמכר ב-1.38 מיליון דולר

 

בכך דחה נתניהו את דרישת שר החוץ אביגדור ליברמן לקביעת קריטריון, לפיו חינוך חינם יוענק רק לילדי הורים ששירתו בצה"ל. ביום שישי הודיע ליברמן כי מפלגתו תצביע נגד הקיצוץ, והציע מתווה חלופי לנושא של חוק חינוך חינם. אמש נועד יו"ר ישראל ביתנו עם נתניהו,

הבהיר לו כי לא יתמוך במתווה הנוכחי ודרש להעמיק את הקיצוץ במשרד הביטחון.

 

בישיבת הממשלה ביקש נתניהו "להתעלם מדברי התעמולה". הוא אמר כי הערבים והחרדים מקבלים כבר היום חינוך חינם: "יש 110 אלף ילדים במצב סוציו-אקונומי נמוך, שכבר מקבלים את ההטבה, בהם חרדים וערבים. אני רוצה שההטבה הזאת תינתן לכלל האוכלוסייה".

 

הלילה ניהלו נציגי משרד האוצר משא ומתן ממושך עם נציגי הקואליציה, במטרה למצוא פתרון שיאפשר להביא להצבעה את הקיצוץ הרוחבי למימון חינוך חינם לילדים מגיל 3, כפי שהומלץ בדו"ח טרכטנברג. הממשלה הייתה אמורה להצביע היום על הקיצוץ ויישום החוק, אבל לנוכח התנגדותם של ליברמן ושל שרים נוספים, כלל לא ברור אם תתקיים הצבעה. לפי התנאים שהציבה ישראל ביתנו, בני מעמד הביניים החילונים יהיו אלו שייהנו מההטבות, בעוד חרדים ולא-יהודים עלולים להיפגע.

 

הקיצוץ הרוחבי בתקציבי משרדי הממשלה אמור היה לממן את התוספת הנדרשת כדי לאפשר את יישום החוק של חינוך חינם לגיל הרך, לפי המתווה של דו"ח טרכטנברג. אבל לא רק בישראל ביתנו מתנגדים לקיצוץ הרוחבי, אלא גם בש"ס ובמפלגת העצמאות של אהוד ברק.

 

בכירים בממשלה ציינו כי "אם יהיו החרגות במשרדים של ישראל ביתנו וגם במשרדים של ש"ס - זה כבר לא יהיה ארבעה אחוז קיצוץ רוחבי. כבר ניתנו הבטחות גם לש"ס בנושא הזה". הדיון בנושא בכל מקרה צפוי להתקיים, אולם בשל מורכבות הדרישות של המפלגות השונות, ייתכן שנתניהו ידחה את ההצבעה לישיבה נוספת של הממשלה.

 

בישיבת הממשלה הבוקר אמר נתניהו: "אנו בעיצומה של מהפכה בחינוך. עשינו רפורמות משמעותיות במערכת החינוך. עכשיו אנו הולכים לשורשים. אנו באים לילדים הקטנים שלנו, מגיל 3, ומכניסים אותם לחוק חינוך חינם, דבר שמדברים עליו 63 שנה ועדיין לא נעשה. הדבר הזה הוא פעולה מבורכת".

 

שטייניץ: החוק יעבור, אם לא מחר - אז מחרתיים

נתניהו הדגיש כי למרות ההשקעה המורחבת בחינוך, יש גם צורך בביטחון: "כל אחד שעיניו בראשו רואה מה שמתרחש סביבנו, מהים האטלנטי במרוקו ועד המזרח. השינויים הללו יש להם השלכות אסטרטגיות על הביטחון הלאומי של מדינת ישראל, על האתגרים החדשים שעומדים מולנו, על זירות חדשות, על אמצעי נשק חזקים ויציבות האזור".

 

הוא הדגיש כי צורך שלישי, והוא לאזן בין שני הצרכים האלה. "לא נפרוץ את מסגרת התקציב, משום שאנו מנהלים מדיניות כלכלית אחראית. הכסף יגיע מקיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה, שקיפות במערכת הביטחון ושינויים בסדרי העדיפויות".

 

לפני ישיבת הממשלה אמר ליברמן: "ישראל ביתנו תומכת מאוד בחוק חינוך חינם, הוא רק חייב לכלול גם שינוי סדרי עדיפויות - מי שצריך לקבל הוא קודם כל אותו זוג צעיר שמשרת בצבא, עובד, ומשלם מסים. החוק במתוכנת הנוכחית לא נותן לזה פתרון. אני לא רואה שום היגיון מדוע ישראל צריכה לסבסד את הסיקריקים מרמת בית-שמש או פעילי התנועה האיסלאמית".

 

השר שלום שמחון אמר: "צריך לשקול לעשות תקציב חדש ל-2012 ו-2013. אין ספק שהתקציב של 2012 הופך לבלתי אפשרי, ולכן יש לשקול לפתוח את התקציב". השר דניאל הרשקוביץ אמר על החוק של חינוך חובה: "לא מדובר בקיצוץ

קצפת. כל המשרדים חשובים, אך חוק חינוך חובה מגיל 3 זה בנפשנו. כאן אנו בונים את עתידה של המדינה. גם אם המחיר הוא שינוי סדרי עדיפויות, זו מטרה שמצדיקה שינויים".

 

שר הפנים ויו"ר ש"ס, אלי ישי, אמר לפני ישיבת הממשלה כי מפלגתו תתנגד לחוק במתכונתו הנוכחי: "החוק מבורך כבר מגיל אפס. הוא חיוני וחשוב, אבל השאלה היא אם הוא יגיע על חשבון הרווחה או השלטון המקומי שסובל גם כך ממחסור בתקציבים. יש מספר חלופות לכך, ניתן אפילו להגדיל את הגירעון, אני לא כל כך מתרגש מכך. בוא נראה אם היום תהיה הצבעה, אך נכון לרגע זה, לפי המתכונת הנוכחית - נצביע נגד".

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר לקראת הישיבה: "החוק יעבור גם יעבור, אם לא היום - מחר, ואם לא מחר - מחרתיים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. דחה את דרישות ליברמן
צילום: אלכס קולומויסקי
חינוך חינם רק למי ששירת בצה"ל. ליברמן
צילום: AFP
מומלצים