שתף קטע נבחר

גנץ צעק על שטייניץ: שמור על כבוד לובשי המדים

הרמטכ"ל התעמת עם שר האוצר בדיון על הקיצוץ. בעת סקירת האוצר, אמר לאנשים סביבו כי "דברים אלו הם הבלים". שטייניץ ענה: "אתה לובש מדים, עליך לדבר כשיש לך רשות דיבור", וגנץ לא נשאר חייב. הוא קם מכסאו, נופף באצבעו, וצעק על שטייניץ

עימות חריף בישיבת הממשלה בין שר האוצר לרמטכ"ל: בזמן שהאוצר הציג את סקירתו בנושא הקיצוץ הרוחבי, אמר הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ לאנשים סביבו כי "זה הבל, הדברים הללו הם הבלים". שר האוצר יובל שטייניץ, ששמע זאת, הגיב מיד: "אני מבקש למחות נגד הדברים. אתה קצין לובש מדים וזה לא הסגנון שבו אתה צריך לדבר. אתה צריך לדבר כשיש לך רשות דיבור".

 

הקיצוץ שמטלטל את המערכת הפוליטית:

 

בתגובה, קם הרמטכ"ל מכסאו, נופף באצבעו, וצעק על שר האוצר: "אני זוכר שאני לובש מדים יותר טוב ממה שאתה זוכר שאני לובש מדים. תשמור בדבריך על כבודם של לובשי המדים".

 

הרמטכ"ל גנץ ושר הביטחון ברק. במערכת הביטחון מזהירים מקיצוץ (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
הרמטכ"ל גנץ ושר הביטחון ברק. במערכת הביטחון מזהירים מקיצוץ(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

היום הייתה הממשלה אמורה להצביע על הקיצוץ הרוחבי במשרד הממשלה, שנועד לממן את החוק של חינוך חינם מגיל 3. אולם על רקע ההתנגדות של כמה משריו הבכירים של נתניהו, בהם יו"ר ש"ס אלי ישי, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ויו"ר מפלגת העצמאות אהוד ברק, ככל הנראה לא תתקיים היום הצבעה בנושא. הצבעה צפויה להיערך אחרי עוד דיונים וסבבי משא ומתן בנושא. בין השאר עתיד היה הקיצוץ לפגוע בתקציב מערכת הביטחון, מה שעורר התנגדות מצד השר ברק וגורמים בצבא.

 

בצהריים פרסמה לשכת שר הביטחון ברק הודעה, שבה הביעה התנגדות נחרצת לקיצוץ הרוחבי ותקפה את משרד האוצר הקריאות לשקיפות יתר של משרד הביטחון. "כולנו זוכרים את תמונת המצב העגומה שהתגלתה בשנת 2006, ואסור להגיע למצב מסוכן זה שנית", נמסר מהלשכה. "תקציב הביטחון יורד באופן חד ובצורה עקבית לאורך השנים", נכתב בהודעה, שלפיה אם ב-1986 היה תקציב הביטחון כ-24% מתקציב המדינה, כיום הוא עומד על 13% - הנמוך בתולדות המדינה.

 

"המשמעות המיידית הינה הקטנת 'העול' שהביטחון מטיל על המשק הישראלי", נמסר בהודעת משרד הביטחון, "בתקופה זו של ריבוי אתגרים ואפשרות לתפניות חדות ובלתי צפויות די היה בעובדה זו כדי לסיים את הויכוח על תקציב הביטחון".

 

לשכת ברק: "האוצר רוצה שליטה, לא שקיפות" 

לפי לשכת שר הביטחון, "משרד האוצר מציג מצג שווא של 'תוספת' לתקציב הביטחון. הוא מגיש הצעת החלטה לממשלה המגלמת קיצוץ עמוק בתקציב הביטחון, ופוגעת בצורה קשה בסמכויות הרמטכ"ל וביכולת של מערכת הביטחון לנהל את תקציבה. בכך הוא פוגע פגיעה חמורה בביטחון ישראל".

 

שר הביטחון ברק בבואו לישיבת הממשלה, היום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שר הביטחון ברק בבואו לישיבת הממשלה, היום(צילום: AFP)

 

לדברי לשכת ברק, "האוצר אינו רוצה שקיפות כי אם שליטה. הוא אינו יכול לקבוע לצה"ל ולמערכת הביטחון איזה טיל לפתח או איזה סוג תחמושת מטוסים לרכוש. משמעות כזו היא פגיעה קשה בסמכויות הרמטכ"ל".

 

"המדינה צריכה לדעת כי הבחירה בעת הזו הינה בין הכורח להגיע למצב של הקטנת חימושים ותחמושת למערכי האוויר, הים והיבשה, ומנגד פגיעה אנושה באימון יחידות החי"ר, וכל זאת בשל מדיניות האוצר שלא לפעול בדרכים יצירתיות בשעת

משבר", נכתב עוד. "אנו בעד חינוך חינם, ולא מגיל 3 כפי שמציע האוצר, כי אם מגיל שלושה חודשים - דבר שיאפשר לאמהות להיכנס לשוק מעגל העבודה".

 

לפי לשכת שר הביטחון, "ניתן בהחלט למצוא מקורות תקציביים שיאפשרו מתן מענה לחינוך ולביטחון, כגון: הטלת מס יסף על העושר, ביטול רשימת פטורים הניתנים כיום בהיקפים של עשרות מיליונים והתאמות נוספות. רק בדרך זו תממש הממשלה את אחריותה בסוגיות יסוד בחברה הישראלית ובביטחון ישראל. לאור כל האמור לעיל, משרד הביטחון ושר הביטחון מתנגדים בתוקף להצעת ההחלטה כפי שהוצגה, אשר פוגעת בביטחון המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר שטייניץ
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
הרמטכ"ל גנץ
צילום: דובר צה"ל
מומלצים