שתף קטע נבחר

הנסיך על הסוס כבר לא יישאר לבן

ללבני, ליחימוביץ' וגם לליברמן יש על מה לחשוב בעקבות כניסת יאיר לפיד לפוליטיקה. אבל את מועד הבחירות יקבע נתניהו, שיכול לייבש את הכוכב החדש. בקרוב ציפוי הטפלון שלו ייסדק

האינסטינקט הראשוני הוא לקבוע שהנה, שנת 2012 היא שנת בחירות, שנה שבה הלוחות הטקטוניים במערכת הפוליטית ינועו שוב. מי שלא מאמין, מוזמן לשאול את יאיר לפיד. אפילו הוא חושב כך. פרישתו מאולפן שישי וכניסתו לתוך הקלחת הפוליטית מאותתת בוודאי שמשהו קורה. ואם לא קורה, אז בטח יקרה.

 

לפיד עצמו שותק, בינתיים. לפי שעה, אנחנו לא יודעים יותר מדי על כוונותיו, על תוכניותיו, על האג'נדה שאיתה הוא רוצה לרוץ בבחירות ועל האנשים שאיתם הוא רוצה לצאת למרוץ הזה. איננו יודעים דבר על עמדותיו האמיתיות בנושאים רבים ומגוונים, ועל הטון שבו יבחר לשאת את הנרטיב שלו. האם יהיה "חלבי" ו"מרכזי" כמו בטוריו, או שמא יתחיל לנשוך ולבעוט כמו אביו.

 

פוליטיקאי נולד - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

למעשה, עד לפני ימים לא רבים לפיד עוד התחבט. אנשים ששוחחו איתו התקשו להבין מדבריו שהוא החליט להיכנס לפוליטיקה. הוא בעיקר נשמע להם מתייסר, מתלבט באמת. לכן עוד לא לגמרי ברור מדוע החליט את שהחליט: בגלל חוק הצינון המאיים (כפי שהצהיר בפני מנהליו בחדשות 2), או בגלל החשש כי נתניהו יטרוף הקלפים ויקדים הבחירות. אבל את הנעשה אין להשיב, וכעת נותר לראות לאן בדיוק יילך לפיד (למפלגה קיימת או למפלגה חדשה), ומי ייפגע מכניסתו למשחק.

 

מי יהיה איתו ב"נבחרת"? (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
מי יהיה איתו ב"נבחרת"?(צילום: בן קלמר)
 

 

מי יהיה שם איתו? עדיין לא ברור. בין השמות שעמם דיבר בתקופה האחרונה והוזכרו כמועמדים - קרנית גולדווסר, ראש העיר הרצליה יעל גרמן, ראש העיר חולון מוטי ששון, אלוף (מיל') משה קפלינסקי, מנכ"לית המשרד לאיכות הסביבה אלונה קארו והרב שי פירון. פירון הכחיש שהוא מעורב במהלך.

 

יכול לפרק את קדימה

בהנחה שלפיד יקים רשימה חדשה, אפשר כבר לקבוע שכמעט כל מי שנע על הציר של המרכז או המרכז-שמאל צריך להתחיל להזיע. לפיד הוא בשר מבשרם של המצביעים במחנה הזה. לכן, ציפי לבני ושלי יחימוביץ' צריכות להיות מוטרדות מאוד. קודם לבני, ואחר כך יחימוביץ', אך יהיה הסדר אשר יהיה, הן אינן יכולות להישאר אדישות. שחקן חדש הגיע לזירה, והסקרים מנבאים לו טוב. הרבה טוב.

 

וכשהסקרים מחייכים, והציבור והמערכת הפוליטית ממתינים כבר הרבה זמן לפנים חדשות - יאיר לפיד הוא בהחלט סיבה לדאגה. לבני, שהצליחה בעיקר לרסק את עצמה לדעת בחודשים האחרונים כיו"ר אופוזיציה, יודעת היטב כי לפיד עשוי לפרק לה את המפלגה. לא את רשימת חברי הכנסת, בהם מעטים בלבד חושקים, אלא את האלקטורט שלה.

 

לבני. סיבה לדאגה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לבני. סיבה לדאגה(צילום: גיל יוחנן)

 

יחימוביץ', מצדה, יודעת היטב כי מאז נבחרה לעמוד בראשות מפלגת העבודה, היא לא ממש הצליחה למצב את עצמה כמנהיגה וכמובילה. רוח הסערה המלווה את לפיד עשויה לגרור את ציבור המצביעים האשכנזי של העבודה לעבר מפלגה חדשה שצפוי לפיד להקים. אם לא למען יאיר, אז לפחות לזכר ימי טומי העליזים.

 

ויש גם את ליברמן ואת מפלגתו: אם שר החוץ ייאלץ להיפרד מן הפוליטיקה לתקופה מסוימת בגלל כתב אישום שיוגש נגדו, לפיד עשוי להנות מן המצב: ישראל ביתנו בלי ליברמן היא כמו צומת בלי רפול: מעניינת בודדים בלבד, והקולות של העולים החילונים יעשו אולי דרכם, לפחות בחלקם, לעבר מפלגתו של לפיד.

 

בין המתנ"ס למועדון לקשיש

האחראי הבלעדי לתחושת הטירוף האוחזת במערכת הפוליטית הוא ראש הממשלה, בנימין נתניהו. החלטתו להקדים את הבחירות לראשות הליכוד טרפה את הקלפים במערכת כולה, הכניסה את השחקנים המרכזיים בקואליציה לחוסר ודאות, שגררה אותם לתוך סחרור של פופוליזם ועיסוק בנושאים חברתיים שלא הכירו עד לפני שבועיים.

 

נתניהו. גם הוא צריך להיות מוטרד (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו. גם הוא צריך להיות מוטרד(צילום: גיל יוחנן)

 

איתותי ההרגעה של נתניהו, וההבטחות לשמור על הקואליציה לא הועילו: השותפות הקואליציוניות, השרים, חברי הכנסת – כולם כולם מתנהלים כאילו שתאריך הבחירות כבר נקבע, כאילו שהם יודעים משהו שאף אחד אחר לא יודע. אך האמת היא שרב הנסתר על הגלוי. אנשיו של נתניהו עדיין נשבעים שהוא מתכוון לשמור על הקואליציה, שהוא לא מתכוון להקדים את הבחירות הכלליות. פרישתו של לפיד מהתקשורת, הם אומרים, לא רק שלא מאותתת על בחירות, היא מבשרת על המשך היציבות.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

אבל גם נתניהו צריך להיות מוטרד, למרות הכול. ראש הממשלה יודע שהגל שעליו נישא לפיד עשוי להיות סוחף. הוא יכול לסחוף גם קולות מהמרכז-ימין המתון, ולא רק מן הצד השמאלי. אלא שלנתניהו יש את מה שאין ללבני וליחימוביץ': יכולת לקבוע מתי יתקיימו הבחירות. למרות הספקולציות, ולמרות הקולות בקואליציה המנבאים בחירות עוד השנה – נתניהו עשוי להפתיע ו"לייבש" את לפיד בחוץ, על הקו שבין מתנ"ס למועדון לקשיש.

בפוליטיקה הישראלית אף אחד אינו יכול להבטיח כמה זמן יזכרו המצביעים חסד לנסיך על הסוס הלבן. וככל שיעבור הזמן, וככל שייחשף יותר לתקשורת - ציפוי הטפלון של לפיד עשוי להיסדק, והקולות עשויים לזלוג.

 

בינתיים, בכל זאת, המהלך של לפיד הוא אחד המעניינים שידעה הפוליטיקה הישראלית בשנים האחרונות. העיתונאי הפופולרי, שישב בנתח במשך שנים בטריבונה ועקב אחר התהליכים בחברה הישראלית, החליט ללכלך את הידיים. צל גדול מרחף מעליו, צלו של אביו טומי ז"ל. יאיר בוודאי יודע כי לא ירחק הרגע שבו יעמידו אותו מול דמותו הססגונית והכריזמטית של אביו, וישווהו אליו. חובת ההוכחה כולה עליו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד. התחבט
צילום: בן קלמר
מומלצים