שתף קטע נבחר

"חייל חטוף אמריקני ישוחרר תמורת 3 מגואנטנמו"

האם ארה"ב משנה את מדיניותה שלפיה אין מנהלים מו"מ עם מחבלים? "אל-ג'זירה" דיווחה כי לפי גורמים בטליבאן, ארה"ב משחררת 3 חשודים בטרור בתמורה להשבת חייל שנפל בשבי באפגניסטן. ייתכן שהכוונה לבו ברגדל, שנחטף לפני שנה וחצי

רשת "אל-ג'זירה" פרסמה הבוקר (יום ב') דיווח מפי ארגון הטליבאן ב אפגניסטן, שלפיו ארצות הברית תשחרר ממתקן הכליאה בגואנטנמו שלושה מאנשי הארגון האיסלאמי הקיצוני, בתמורה לשחרורו של חייל אמריקני חטוף המוחזק בידי טליבאן. לפי שעה וושינגטון לא התייחסה לדברים. ככל הידוע, החייל האמריקני היחידי שנמצא בידי טליבאן הוא בו ברגדל, שנפל בשבי ביוני 2009, אולם הרשת לא נקבה בשמו.

 

עוד על בו ברגדאל וחטופים בעולם:

 

אם יש ממש בדברים, הרי שמדובר בשינוי מדיניות מצד וושינגטון בכל הנוגע לטיפול בשבויים ונעדרים. ככלל, ארה"ב אינה מנהלת משא ומתן עם חוטפים על שחרור של חיילים או אזרחים אמריקנים, ומאז תחילת המלחמה שלה באפגניסטן בשנת 2001 סירבה פעם אחר פעם לדבר עם מחבלים, מה שעלה לא פעם בחייהם של בני ערובה שגרונותיהם שוספו. גם אם הדיווח ב"אל-ג'זירה" נכון, עד שיפורסם אחרת אין לשלול את האפשרות כי מדובר בכל זאת בחייל אחר, ולא בבו ברגדאל.

 

צפו בסרטון של בו ברגדאל שפרסם הטליבאן:

 

ברגדל נחטף על-ידי אנשי טליבאן ב-30 ביוני 2009. הוא היה החייל האמריקני הראשון שנחטף באפגניסטן מאז פלישת הכוחות הזרים אליה בעקבות מתקפת הטרור של 11 בספטמבר 2001. כמה ימים לאחר חטיפתו של טוראי ראשון ברגדאל פרסם הטליבאן באתר האינטרנט שלו סרטון, שבו נראה החייל כשראשו מגולח ומצב בריאותו תקין.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול:

 

"אני מפחד וחושש שלא אוכל לחזור הביתה", אמר אז ברגדאל, תושב קטצ'ם שבמדינת איידהו, "מערער נפשית להיות אסיר. יש לי חברה שמקווה להתחתן. יש לי סבא וסבתא ומשפחה טובה מאוד באמריקה, שאותם אני אוהב מאוד".

 

כשברגדאל נשאל אז אם יש לו מסר להעביר לעמו, השיב: "כן, לאמריקנים שיקיריהם נמצאים כאן, המכירים את תחושת הגעגועים: יש לכם הכוח לגרום לממשלתנו להביא אותם הביתה. אנא, אנא הביאו אותנו הביתה, כדי שנוכל ללכת למקום

שאליו אנחנו שייכים - במקום להישאר כאן ולבזבז את זמננו וחיינו. מאז שהגעתי לכאן, התרשמתי שפלשנו למדינה ריבונית".

 

במתקן הכליאה בגואנטנמו שבקובה מחזיק הצבא האמריקני חשודים בחברות בארגוני טרור עולמי, ורבים מהם שוהים שם כבר שנים רבות מבלי שהוגש נגדם כתב אישום. העובדה הזו, כמו גם הדיווחים על שיטות עינוי וסחיטת מידע שנוקט הצבא האמריקני נגד העצירים שם, הביאו את ברק אובמה להבטיח לסגור את המתקן אם ייבחר לנשיא ארה"ב. עם זאת, מאז שנבחר אובמה הדבר עדיין לא קרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החייל האמריקני החטוף בו ברגדאל
צילום: AFP
מומלצים