שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שנת שיא: 70 אלף חתמו על כרטיס אדי ב-2011

  שנת 2011 מסתמנת כשנת המפנה בתחום השתלות האיברים בישראל: מנתונים של המרכז הלאומי להשתלות עולה כי חלה עלייה במספר ההסכמות לתרומת איברים. השיא הגדול ביותר: במספר החותמים על כרטיס אדי - כפול משנים קודמות

  שנת 2011 הייתה שנה של שיאים במרכז הלאומי להשתלות איברים: במהלך השנה 89 משפחות הסכימו לתרום והעניקו חיים ל-261 חולים. בנוסף חלה עלייה בשיעורי ההסכמה לתרומת איברים, מ-49% ל-55%, עלייה של 68% במספר ההשתלות בכלל ועלייה של 64% בהשתלות שנעשו מתורמים חיים.

   

  לחתימה על כרטיס אדי מקוון לחצו כאן

   

  קראו עוד על אדי וחוק ההשתלות :

  רגע לפני חוק הקדימות: אלפים חותמים על אדי

  מהשבוע: קדימות בתור להשתלה לחתומים על אדי

   

  עוד מתברר כי השנה החולפת הייתה שנת שיא במספר החותמים על כרטיס אדי לתרומת איברים, לאחר ש-70 אלף איש חתמו על הכרטיס במסגרת התכנית הנותנת להם קדימות בתור להשתלה. מדובר במספר כפול משנים קודמות ובמרכז הלאומי להשתלות מציינים כי הוא ככל הנראה גבוה עוד יותר, אך הם עדיין לא הספיקו לקלוט את כל נתוני החותמים. יש לציין כי מועד החלת התכנית נדחה לתחילת חודש אפריל הקרוב, על מנת לאפשר לחותמים נוספים להצטרף. "אנו רואים נכונות של הציבור לתרום איברים לאחר מותם ולהציל חיי אדם", אומרת בסיפוק דבורה שרר, דוברת המרכז הלאומי להשתלות. "אנו מקווים שכל אדם הנושא תעודת זהות יחתום על כרטיס אדי, כרטיס המקנה חיים ונותן לו ביטוח במקרה שהוא או אחד מבני מבני משפחתו יזדקקו להשתלה".

   

   

  55% הסכימו לתרום איברי יקיריהם

  89 מתוך 162 המשפחות שאובחן אצל יקירם מוות מוחי נשימתי נענו לפניה לתרום איברים, והם מהווים 55% מכלל הנפטרים. המדובר במספר הגבוה ביותר מאז הקמת המרכז להשתלות, שמרוצים מהמספרים ואומרים כי "נראה שהציבור מבין את חשיבות תרומות האיברים, מאמין במערכת הרפואית ואומר 'כן' להצלת חיים".

   

  384 ניתוחי השתלות איברים התבצעו בשנה החולפת, מתורמים נפטרים ומתורמים חיים. גם כאן מדובר במספר ההשתלות הגבוה ביותר מאז הקמת המרכז הלאומי להשתלות. בשנה שעברה הושתלו 312 איברים ב-261 חולים, בשל השתלות משולבות כמו כליה ולבלב, לב וריאות. בתוך כך חלה עליה של 115% בהשתלות כבד מנפטרים, עלייה של 85% במספר השתלות הריאה ועלייה של 109% בשיעור השתלות הלב.

   

   

  בשנה החולפת בוצעו 117 השתלות כליה מתורמים חיים, מתוכן 88 הגיעו מתרומה של בני משפחה בדרגה ראשונה, 29 נוספים מתרומה של תורמים קרובים מדרגה שלישית, חברים, או תורמים אלטרואיסטים. סך ההשתלות מתורמים חיים עלה ב-64%.

   

  למרות המספרים: עדיין יש מחסור באיברים

  אך שבירת השיאים מתרחשת גם במספר הממתינים להשתלה - מה שמגביר את המחסור באיברים. בשנת 2011 מספר הממתינים הגיע ל-1,117 חולים, ובתחילת שנת 2012 עומד מספרם על 1,041 חולים. כיום ממתינים 729 להשתלת כליות, 135 לכבד, 96 ללב, חולה אחד ממתין ללב וריאות ו-10 ללב ולבלב. נתון חיובי נוסף הוא שבשנת 2011 חלה ירידה במספר הנפטרים בקרב הממתינים להשתלה מ-124 ל-105.

   

  השנה החל המרכז להשתלות לרכז פעילות בתחום השתלות הקרנית. על פי ההערכות כ-700 חולים ממתינים להשתלת קרנית שתשיב להם את ראייתם. השנה בוצעו 821 השתלות קרנית, רובן נתרמו מישראלים שנפטרו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כרטיס אדי. "כמו תעודת ביטוח"
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים