שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  התפוצץ מו"מ עובדי בית ליסין עם הנהלת התיאטרון

  דיון חירום שנערך בין הצדדים הגיע למבוי סתום. עובדי בית ליסין טוענים: "מושכים אותנו באף". בהנהלה אומרים: "הם מתנהלים כמי שלא רוצה להגיע לפתרון"

  הנהלת תיאטרון בית ליסין כינסה הבוקר (ד') ישיבת חירום בהשתתפות חברי הוועד המנהל, כדי לנסות ולמנוע את העיצומים שיינקטו על ידי עובדי הבמה של התיאטרון החל ממחר, במחאה על תנאי העסקתם. כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, ועד העובדים שהכריז על סכסוך עבודה כבר לפני כשנה וחצי, מוחה על שחיקת שכר העובדים לאורך שנים.

   

  "כל הניסיונות להסדיר את הנושא במשא ומתן לא צלחו. דחקו אותנו לפינה ולא הותירו לנו כל ברירה אלא לנסות ולהילחם בכלי הנשק היחיד שנותר לנו", אמר היום העובדים והדגישו. "לא רצינו להגיע לכדי עיצומים אבל אם יהיה הצורך נלך עד כדי השבתת התיאטרון. גם אנחנו צריכים להתפרנס".

   

  "אחים בדם". ההצגה בתל-אביב תבוטל? (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
  "אחים בדם". ההצגה בתל-אביב תבוטל?(צילום: עופר עמרם)
   

   

  הנהלת בית ליסין הניחה על השולחן הצעה שכוללת שינוי בשיטת חישוב השכר שתעביר את העובדים ממעמד של פרילנסרים למעמד של עובדי קבע. העובדים מצדם דורשים תוספת ותק מיידית של 1% על כל שנת עבודה כמו גם תוספת שכר זהה לזו שהוחלה בשנים האחרונות בשירות הציבורי שנאמדת ב-7.25% על פי מדרגות שכר.

   

  במסדרונות ההנהלה טוענים כי דרישות העובדים יובילו לסגירת שערי התיאטרון. "העובדים מדברים על היקפי תוספות שבסיכומו של דבר נאמדים בסכומים של כ-2 מיליון שקלים. זה לא ריאלי", אמרו גורמים בתיאטרון שלא לייחוס. "ברור שהם רוצים להסדיר את מעמדם וזה בסדר, גם בהנהלה מבקשים להביא את הנושא לכדי פתרון. עיצומים שיפגעו בתיאטרון, שהוא מקור ההכנסה שלהם, זה לשפוך את המים עם התינוק".

   

  העיצומים, שיוחלו בשלב זה רק על הצגות תיאטרון בית ליסין בתל-אביב, היו אמורים להתחיל כבר בשבוע החולף, אך בשל בקשתה של המנכ"ל, ציפי פינס ששהתה בחו"ל, לדחות את העיצומים עד לשובה, החליט הוועד להיעתר. היום ביקשה ההנהלה, כאמור, ארכה נוספת. בוועד העובדים אומרים: "שנה וחצי אנחנו מחכים לתשובות ומושכים אותנו באף. עד עכשיו היינו הוגנים. יכולנו להביא להשבתת כללית מלכתחילה אבל אנחנו מבינים את המשמעויות של פעולה שכזו. גם את העיצומים דחינו עד שובה של המנכ"ל ארצה מפאת כבודה. היינו סבלניים אבל כלו כל הקיצין. אחרי שנה וחצי, זמן המשא ומתן נגמר. הבנו שכל עוד להנהלה יש הצגות מדי ערב בשעת פתיחת מסך אין להם כוונה רצינית במו"מ. אנחנו רוצים תשובה לכאן או לכאן. שיקבלו או שידחו את בקשותינו".

   

  בוועד העובדים נותנים להנהלת בית ליסין לשבת על המדוכה שבוע נוסף, עד להשבתה כוללת של התיאטרון גם מחוץ לתל-אביב. "אין לנו ברירה", הם אומרים. "מנסים להציג אותנו כאנשים הרעים בסיפור הזה, אבל אנחנו לא כאלה. אנחנו בסך הכל רוצים להתפרנס בכבוד. צריך להבין שאם מחר פורצת מלחמה ואין הצגות בתיאטרון, עובדי הבמה לא יקבלו משכורת חודשית. לא ייתכן שב-2010 חמש המשכורות הגבוהות בתיאטרון היו בהיקף של 3.4 מיליון שקלים ושנה לאחר מכן היקפן נאמד ב-3.8 מיליון שקלים. עיננו לא צרה אבל אם להם מגיעה תוספת של 10%, למה לא לעובדים שקורעים את התחת כדי לאפשר מדי ערב לתיאטרון לעבוד? אנחנו רוצים לקבל את מה שמגיע לנו".

   

  במסדרונות הגבוהים של התיאטרון לא נשארים חייבים ואומרים: "עם כל הכבוד, הקהל מגיע לתיאטרון כדי לראות את יונה אליאן וששון גבאי ולא את ועד שחקני הבמה. שחקני התיאטרון הם אלה שמחזיקים את התיאטרון והגידול בשכרם לא קשור בהעלאה אלא בגידול היקף ההרצות.

   

  "שכרם של עובדי הבמה גבוה בהרבה משכרם של רבים מהשחקנים שמשחקים על במת התיאטרון. השכר של העובדים נע בממוצע בין 11-17.7 אלף שקלים ברוטו שזה יותר ממה שמקבל רופא בית חולים בישראל. כשתיאטרון מצוי בגרעון מצטבר של 6 מיליון שקל, העמדת תנאים מוקדמים שיבטיחו 1% לשנה, כלומר כחצי מיליון שקל, מורים על חוסר רצון להגיע לפתרון אלא להתעמת. משא ומתן משמעו שכל אחד מהצדדים מוותר על משהו. בהנהלה יש בפירוש רצון לפתור את הסיפור בשבועיים הקרובים".

   

  מנכ"ל תיאטרון בית ליסין, ציפי פינס, העדיפה שלא להגיב. גורמים בסביבתה אמרו: "זה נחת עליה כמו רעם. בניגוד למקומות אחרים לתיאטרון בית ליסין אין ניסיון בהשבתות ובעיצומים. פינס חושבת שהעובדים עלו על עץ גבוה מדי. התיאטרון יכול היה לספוג תוספת של 300 אלף שקלים. איכשהו התנאים הנוכחיים שהעובדים מציגים יובילו לסגירה בטוחה של מוסד שנסמך בעיקר על הכנסות עצמיות".

   

  נדמה שגם מערכת הכוחות בין העובדים להסתדרות שמייצגת אותם עלתה בימים האחרונים על שרטון. בוועד העובדים אומרים: "יש לנו בטן מלאה על ההסתדרות והתחושה היא שלא ממהרים לגבות אותנו". בוועד הדגישו כי העובדים שוקלים ברצינות מעבר מייצוג תחת ההסתדרות לשורות "כוח לעובד", שם הם מאמינים יפעלו באופן אפקטיבי יותר לקידום עניינם. ציון אלגריסי, שמייצג את עובדי התיאטרון מטעם ההסתדרות, אמר בתגובה: "העובדים חיכו שנה וחצי לפתרון ואני לא מבין למה אי אפשר לחכות עד שבוע הבא. הבאתי את הנהלת התיאטרון למקום של הפנמת הבעיה והם שוקלים את צעדיהם. אין טעם להוביל את התיאטרון להפסדים ולגרום לנזק רק כי מישהו לא יכול להתאפק. אם בתחילת השבוע הבא לא יהיו תוצאות שהעובדים שלמים איתן, ההסתדרות תגבה אותם בנושא ההשבתה ב-100%".

   

  מהנהלת בית ליסין נמסר בתגובה: "ההנהלה הציבורית, שנאבקת מדי יום עם קשיי הקיום של התיאטרון, עושה ככל שביכולתה על מנת למנוע את השביתה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ציפי פינס. מחכים לגודו
  צילום: דניאל קמינסקי
  לאתר ההטבות
  מומלצים