שתף קטע נבחר

"במקום ברכבת, חיילים תופסים מקום באוטובוס"

בין עשרות למאות חיילים שילמו על כרטיס, ההסעות המיוחדות נסעו חצי ריקות והאיחור הממוצע לבסיס עמד על חצי שעה - כך נראה היום הראשון לשינוי ברכבת. בצבא אומרים שבשבועות הקרובים לא יוענשו מאחרים, ההורים מבטיחים: "לא נשתוק"

בצה"ל וברכבת ישראל העריכו כי מספר החיילים ששילמו אתמול (א') עבור נסיעה ברכבת נע בין כמה עשרות למאות. אחרים העדיפו לחכות לשעה 9:00 ואז לעלות בחינם לרכבת, תוך ניצול ההתחשבות מצד הצבא, שקבע שחיילים שיאחרו לא יענשו.

 

החל מאתמול לא הורשו חיילים לנסוע בחינם בקווי רכבת ישראל שמצפון לתל אביב בימי ראשון בין השעות 6:00 ל-9:00. מהלך זה צפוי לחסוך לצה"ל כ-25 מיליון שקל בשנה. את הרכבות החליפו 300 אוטובוסים שאמורים היו להביא את החיילים למחוז חפצם, אך כאמור, חיילים שידם או יד הוריהם משגת העדיפו בכל זאת לשלם ולנסוע ברכבת.

 

מצה"ל נמסר שכ-6,000 חיילים השתמשו בחלופת האוטובוסים, שלא נוצלה במלואה: מתוך 303 אוטובוסים שעמדו בהיכון בתחנות השונות החל מ-6:00 בבוקר, יצאו לדרך רק 243 אוטובוסים. חיילים שהשתמשו בהם העידו על תפוסה חצי מלאה, ובמקרים אחרים אף פחות מכך.

 

רכבת ישראל וחיילי צה"ל - כתבות נוספות ב-ynet:

 

"יצאנו מכפר סבא ב-8:00 בבוקר. היינו שמונה חיילים באוטובוס וכל אחד תפס לו ספסל ונמרח", סיפרה חיילת שירדה בקריה. "אני בספק אם יאפשרו את המותרות האלו בימי ראשון הבאים, אבל כל עוד אפשר לגנוב עוד חצי שעת שינה אז למה לא?".

 

חיילים בתחנת חוף הכרמל. בחרו לשלם (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
חיילים בתחנת חוף הכרמל. בחרו לשלם(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

בצה"ל ציינו כי האפשרות לאחר מבלי להיענש תימשך בתקופת הפיילוט של השבועות הקרובים, ומבדיקה עלה כי האיחור הממוצע לבסיסים עמד על כמחצית השעה. מ"כ שמשרת בבית הספר למקצועות החי"ר בדרום ומתגורר בחיפה, יצא לבאר שבע מתחנה מרכזית המפרץ דרך כביש 6, וסיפר: "לקח אמנם זמן להתחבר לכביש המהיר, אבל השאלה האמיתית תהיה איך אפשר יהיה להתיישר בעוד חודש או חודשיים, כשאוטובוס ייתקע בפקק לא צפוי בנתיבי איילון. מעניין אם גם אז תהיה התחשבות באיחורים של חיילים".

 

חיילים עולים לאוטובוסים, הבוקר. "בשביל מה הטרטור הזה?" (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
חיילים עולים לאוטובוסים, הבוקר. "בשביל מה הטרטור הזה?"(צילום: רועי עידן)

 

חייל אחר הצביע על הצד המגוחך במהלך: "הנוהל הזה הוא שטותי, כי במקום ברכבת, עכשיו החיילים תופסים מקומות של אזרחים באוטובוסים. זה לא חוסך כלום לאף אחד. אז מה עשינו פה?".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

מירית מנהריה היא אם לשני חיילים, בן ובת. שניהם הגיעו ב-6:00 לאוטובוסים המיוחדים שהוקצו לחיילים מנהריה עד תל אביב,

ומשם המשיכו באוטובוסים שהעמידה הרכבת – הבן לאשקלון והבת לתל השומר. "זאת חוצפה, כי עד עכשיו הבן שלי היה נוסע ישירות מנהריה לאשקלון", אמרה מירית.

 

"עלינו לישראל מצרפת לפני שלוש שנים במיוחד כדי שהילדים יעשו כאן צבא, ועכשיו הם צריכים לקום מוקדם ולבזבז חצי יום רק על נסיעה לבסיס. הם שאלו אותי בבוקר 'בשביל מה אנחנו צריכים את הטרטור הזה? איזו באסה'. הם נראו ממש מבואסים. הילדים האלה נותנים את החיים שלהם למדינה, ובמקום לצ'פר אותם בעניין קטן כמו נסיעות, המדינה נותנת כסף דווקא למגזרים שלא משתתפים בנטל".

 

גם נורית רויטמן מהוד השרון היא אם לחייל ולחיילת. אתמול בבוקר היא עמדה בתחנת הרכבת בעיר עם שלטים שהכינה בבית והפגינה נגד שלילת ההטבה לחיילים בימי ראשון בבוקר. "עמדתי מול התחנה וראיתי את העצב בעיניים של החיילים שעלו על האוטובוסים", היא מספרת. "הם עברו לידנו ואמרו לנו תודה. עד עכשיו נראה שאי אפשר לשנות את רוע הגזרה, אבל אנחנו לא נשתוק".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילנה קוריאל ויואב מלכה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים באוטובוס מחיפה לתל אביב, הבוקר. גנבו עוד חצי שעת שינה
צילום: אבישג שאר-ישוב
חיילים בתחנת הרכבת, הבוקר. לא כל האוטובוסים יצאו לדרכם
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים