שתף קטע נבחר

למרות ההתרסקות: טייסת המל"טים לא קורקעה

נפילת המל"ט הענק מתלישת כנף עליה הותקן רכיב ניווט לא הביאה להפסקת טיסות "האיתנים" - וגם לא צפויה להשפיע על הפעילות המבצעית. ההתרסקות תשפיע על העסקה עם צרפת?

המל"טים נשארו באוויר, למרות ההתרסקות הכואבת ליד גדרה. במערכת הביטחון מעריכים כי אובדן המטוס ללא טייס מדגם "איתן", סמוך לבסיס תל נוף שממנו המריא, לא ישפיע לרעה על משימות מבצעיות עתידיות. בנוסף, בחרו בחיל האוויר לא לקרקע את כלי הטיס.

 

נפילת המל"ט "איתן" - כתבות נוספות ב-ynet:

 

בעבר, התרסקויות כלי טיס הביאו לקרקוע גורף של מטוסים מאותו דגם. הפעם, מכיוון שההתרסקות אירעה במהלך ניסוי בתעשייה האווירית, טייסת "האיתנים" המשיכה בפעילותה כרגיל.

 

ברשות חיל האוויר נמצאים כמה מל"טי ענק נוספים מאותו הסוג, שעד להרכבת מל"ט איתן חדש על ידי התעשייה האווירית צפויים להשלים את החסר במשימות המבצעיות.

 

יחד עם זאת, מאחר שמדובר בכלי טיס פעיל שהושאל לטובת הניסוי, ירידתו מפעילות צפויה לגרום לחיל האוויר לארגן מחדש את חלוקת טיסות איסוף המודיעין. ה"איתן" לקח חלק במשימות מבצעיות מורכבות, תוך ניצול גודלו המאפשר טיסה למרחקים של מאות קילומטרים מגבולות ישראל, ואף עד לאיראן.

 

מתחקיר המקרה עלה כי מדובר ככל הנראה בטעות אנוש, ששולבה בתקלה טכנית. נפילת הכנף, שהובילה להתרסקות, אירעה זמן קצר לאחר ההמראה. על הכנף שהתפרקה הותקן רכיב ניווט חדשני, שנבדק במהלך הטיסה.

 

מפקד חיל האוויר, אלוף עידו נחושתן, אישר כי תלישת הכנף גרמה להתרסקות ה"איתן". הוא אמר כי הטיסה הייתה אמורה לפתח טכנולוגיות חדשות: "האירוע הזה מצער. חיל האוויר מפעיל כלי טיס בלתי מאוישים בהיקף של 25% מהטיסות של החיל". בעקבות ההתרסקות, הוקמה ועדת בדיקה על ידי מנכ"ל התעשייה האווירית, יצחק ניסן.
 

5 טונות, 20 שעות באוויר

גורמים הבקיאים באירוע מציינים שהוא לא השפיע על העסקה המתגבשת עם משרד ההגנה הצרפתי, שהחליט לרכוש מספר דגמים של מל"ט "איתן" דרך התעשייה האווירית בצרפת. בתום התלבטות בת שנתיים גבר האיתן על מל"ט אמריקני ואירופי דומים, וכעת המשא ומתן המתקדם נמצא לפני סיכום שלב הרכישה.
 
מל"ט בפרדס, אחרי ההתרסקות בגדרה (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
מל"ט בפרדס, אחרי ההתרסקות בגדרה(צילום: אבי רוקח)
 

מל"ט מסוג "איתן" הוא הגדול ביותר מבין כלי הטיס הבלתי מאוישים של צה"ל, אך

למרות ממדיו החריגים - מוטת כנפיים של 26 מטרים ואורך של 14 מטרים - הוא יכול לטוס מבלי שיזוהה מהקרקע. המל"ט, שמשקלו 5 טונות, יכול לטוס עד 20 שעות ברציפות במהירות של 143 קשר (כ-260 קמ"ש) ולהגיע לגובה מקסימלי של 41 אלף רגל. 

 

ה"איתן", שנשלט על ידי הלוחמים בקרון, הוא בעל יכולות חוזי (מתן תמונת מצב מקיפה) משופרות לאין ערוך מכלי טיס בלתי מאוישים קיימים. עם קבלתו בחיל האוויר כינה אותו האלוף נחושתן, "המל"ט הכבד", ובעבר התייחסו אליו בחיל כ"מל"ט המתקדם ביותר בעולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המל"ט שנפל
צילום: אבי רוקח
מל"ט "איתן" (ארכיון). בדרך לצרפת למרות התאונה?
צילום: AP
מומלצים